USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 5/6 July 2014

WEXFORD M C SPRINT AT WENEYSTOWN, DUNCORMICK, CO WEXFORD (ROUND 5 OF NAYLOR
ENGINEERING NATIONAL HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 1):
1 Simon McKinley (Lant RT2 Warrior) 52.74s,
2 Robert Bell (Crossle 30F-Yamaha) 56.51s,
3 Rory Stephens (Radical SR8 Hayabusa) 57.30s,
4 John Byrne (Jedi-Honda) 59.37s,
5 Eanna Carroll (Civic Turbo) 59.63s,
6 Robert Dwane (Falcon Mini) 60.59s,
7 Peter Bogan (Escort) 61.45s,
8 Ray Cunningham (Mini) 61.61s,
9 Paul O'Connell (BMW M3) 62.14s,
10 Jim Doherty (Starlet) 63.32s.
Class winners: Ray Cunningham, Gary Egan (Cinquecento) 72.33s, Jim Doherty,
Robert Dwane, Eanna Carroll, Barry Smith (Escort) 50.09s (net), Eugene
French (Sheane VW) 67.53s, Robert Bell, Rory Stephens, Colm Doherty
(Corolla) 65.91s, Niall Fortune (Escort) 63.82s.

WEXFORD M C SPRINT AT WENEYSTOWN, DUNCORMICK, CO WEXFORD (ROUND 6 OF NAYLOR
ENGINEERING NATIONAL HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 2):
1 Simon McKinley (Lant RT2 Warrior) 58.28s,
2 John Byrne (Jedi-Honda) 65.93s,
3 Rory Stephens (Radical SR8 Hayabusa) 66.61s,
4 Eanna Carroll (Civic Turbo) 67.07s,
5 John Stafford (Peugeot 205) 69.13s,
6 Jim Doherty (Starlet) 69.90s,
7 Robert Dwane (Falcon Mini) 70.02s,
8 Thomas O'Rafferty (Fiesta) 70.53s,
9 James F Stafford (Peugeot 205) 70.75s,
10 Colm Doherty (Corolla) 71.43s.
Class winners: Gary Cunningham (Punto) 76.10s, Joe Courtney (Cinquecento)
77.72s, Jim Doherty, Robert Dwane, Eanna Carroll, Barry Smith (Escort)
53.88s (net), Eugene French (Sheane VW) 73.87s, John Byrne, Rory Stephens,
Colm Doherty, John Stafford.

ALMC STAGES RALLY AT TRIM, CO MEATH (ROUND OF REIS MSA ASPHALT CHAMPIONSHIP
AND OF LOUGHRAN SIGNS MIDLANDS EAST CHAMPIONSHIP):
1 Hugh Hunter/Andy Marchbank (Impreza WRC) 60m 47s,
2 Damian Cole/Elliott Edmondson (Focus WRC) 61m 41s,
3 Michael O'Brien/James O'Brien (Focus WRC) 61m 41s,
4 John Stone/Carl Williamson (Fabia WRC) 61m 49s,
5 Alex Laffey/Jack Morton (Fiesta R5+) 62m 33s,
6 Frank Kelly/Jackie Elliot (Escort) 62m 57s,
7 Graham Coffey/Jenny Gaebler (Fiesta) 64m 15s,
8 Mark Nangle/Nollaig Breen (Impreza) 64m 27s,
9 Keith Robathan/Alastair Wyllie (Escort) 64m 29s,
10 Simon Chapman/Michael Calvert (Metro 6R4) 64m 41s.

GALWAY M C AUTOCROSS AT KILREEKIL, LOUGHREA, CO GALWAY (ROUND 3 OF PAT
KERLEY WINDOWS NATIONAL CHAMPIONSHIP):
Best time of day (Special): Padraic McHale (Hayabusa Special) 1m 59.29s.
Best time of day (Super Saloon): J J Callanan (Metro) 2m 11.97s.
Best time of day (Saloon): Jack Kelly (Peugeot 106) 2m 07.53s.
Class winners: Ian O'Connell (Mini) 2m 12.69s, Gemma Kerley (Starlet) 2m
20.76s, Cecil Doak (Nova) 2m 11.17s, Brian McHale (Buggy) 1m 59.52s, James
Lucey (Subaru Special) 2m 02.65s, Jack Walsh (Civic) 2m 28.93s, Louise
Curley (Buggy) 2m 33.18s.

 

CORK M C AUTOTEST AT CORRIN MART, FERMOY, CO CORK (ROUND 7 OF PREMIER AUTO
PARTS MUNSTER CHAMPIONSHIP):
1 Ian White (Mini) 563.3s,
2 Timmy Lynch (Westfield) 573.1s,
3 Peter Falvey (Mini Special) 578.3s,
4 Liam Croston (Nova) 588.7s,
5 Don Giles (Westfield) 608.5s,
6 Martin Walsh (Starlet Special) 619.2s,
7 Michael Cashman (Corsa) 628.5s,
8 Connie Lynch (Starlet Special) 631.6s,
9 Mike Mulcahy (Mini Special) 641.7s,
10 Robert Fenlon (Seicento) 686.9s.
Class winners: Peter Falvey, Martin Walsh, Timmy Lynch, Alan Clarke
(Starlet) 694.7s, Liam Croston, Robert Fenlon, Sharon Clarke (Starlet)
754.3s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST