USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 15/16/17 August 2014

TODDS LEAP ULSTER INTERNATIONAL RALLY AT ENNISKILLEN (ROUND 5 OF CLONAKILTY
BLACKPUDDING IRISH TARMAC CHAMPIONSHIP AND ROUND 4 OF MSA BRITISH RALLY
CHAMPIONSHIP) (PROVISIONAL RESULTS):
1 Garry Jennings/Rory Kennedy (Subaru Impreza WRC) 27m 29s,
2 Declan Boyle/Brian Boyle (Subaru Impreza WRC) 27m 48s,
3 Eugene Donnelly/Paul Kiely (Subaru Impreza WRC) 28m 16s,
4 Daniel McKenna/Arthur Kierans (Citroen DS3 R3T) 29m 01s,
5 Josh Moffett/John Rowan (Mitsubishi Lancer Evo 9) 29m 16s,
6 Jon Armstrong/Karl Atkinson (Ford Fiesta R2) 29m 28s,
7 Osian Pryce/Dale Furniss (Citroen DS3 R3T) 29m 32s,
8 Dean Raftery/Aileen Kelly (Ford Fiesta) 29m 51s,
9 Stephen McCann/Breen McNamee (Mitsubishi Lancer Evo 9) 29m 56s,
10 Callum Devine/Darren Mullan (Ford Fiesta) 30m 08s.

MOTOR ENTHUSIASTS' CLUB HILLCLIMB AT NAUL, CO MEATH (ROUND 9 OF NAYLOR
ENGINEERING NATIONAL HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 1):
1 Simon McKinley (Lant RT2 Warrior) 38.22s,
2 Rory Stephens (Radical SR8 Hayabusa) 40.98s,
3 Robert Bell (Crossle 30F-Hayabusa) 41.80s,
4 Eanna Carroll (Civic Turbo) 42.63s,
5 Gary Graham (Van Diemen F Ireland) 42.92s,
6 Dermot Nolan (Reynard 913-Peugeot) 43.15s,
7 Deirdre McKinley (Reynard GM) 43.34s,
8 John Mahon (DJ-ADS1 Hayabusa) 43.76s,
9 Peter Bogan (Escort) 44.30s,
10 Robert Dwane (Falcon Mini) 44.99s.
Class winners: Gary Cunningham (Punto) 50.12s, Gary Egan (Seicento) 54.17s,
John Ward (Peugeot 106) 49.19s, Peter Bogan, Eanna Carroll, Seamus Anderson
(Anglia) 35.23s (net), Eugene French (Sheane VW) 47.10s, Robert Bell, Rory
Stephens, Georgie Bell (Civic) 46.63s, Niall Fortune (Escort) 46.59s.

MOTOR ENTHUSIASTS' CLUB HILLCLIMB AT NAUL, CO MEATH (ROUND 10 OF NAYLOR
ENGINEERING NATIONAL HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 2):
1 Simon McKinley (Lant RT2 Warrior) 37.86s,
2 Rory Stephens (Radical SR8 Hayabusa) 40.58s,
3 Gary Graham (Van Diemen F Ireland) 42.30s,
4 Deirdre McKinley (Reynard GM) 42.65s,
5 Eanna Carroll (Civic Turbo) 43.00s,
6 John Mahon (DJ-ADS1 Hayabusa) 43.46s,
7 Robert Dwane (Falcon Mini) 43.77s,
8 (tie) Dermot Nolan (Reynard 913-Peugeot) and Paul McLoughlin (Sheane
Rover) 44.09s,
10 Peter Bogan (Escort) 44.69s.
Class winners: Gary Cunningham (Punto) 49.77s, Gary Egan (Seicento) 53.75s,
John Ward (Peugeot 106) 48.82s, Robert Dwane, Eanna Carroll, Seamus Anderson
(Anglia) 35.47s (net), Eugene French (Sheane VW) 46.92s, John Mahon, Rory
Stephens, Ger Lyons (Civic) 46.91s, Niall Fortune (Escort) 46.35s.

SKIBBEREEN & DISTRICT C C AUTOTEST AT TEAGASC, CLONAKILTY, CO CORK (ROUND 7
OF PREMIER AUTO PARTS MUNSTER CHAMPIONSHIP) (DAY 1):
1 Paddy Power (Mini Moke) 526.5s,
2 Timmy Lynch (Westfield) 530.8s,
3 Liam Croston (Nova) 559.3s,
4 Liam Cashman (Westfield) 568.3s,
5 Mike Mulcahy (Mini Special) 579.7s,
6 Martin Walsh (Starlet Special) 584.8s,
7 Michael Cashman (Corsa) 591.5s,
8 Alan Clarke (Starlet) 621.0s,
9 Don Giles (Triumph Special) 628.6s,
10 Robert Beamish (Mini Special) 646.9s.
Class winners: Mike Mulcahy, Martin Walsh, Timmy Lynch, Alan Clarke, Liam
Croston, John Kane (Starlet) 733.2s, Brian O'Connell (Micra) 677.9s, George
Swanton (Starlet) 703.8s, Sharon Clarke (Starlet) 821.7s.

SKIBBEREEN & DISTRICT C C AUTOTEST AT TEAGASC, CLONAKILTY, CO CORK (ROUND 8
OF PREMIER AUTO PARTS MUNSTER CHAMPIONSHIP) (DAY 2):
1 Timmy Lynch (Westfield) 539.2s,
2 Liam Croston (Nova) 551.7s,
3 Liam Cashman (Westfield) 571.3s,
4 Don Giles (Westfield) 574.7s,
5 Mike Mulcahy (Mini Special) 651.5s,
6 Andrew Beamish (Mini Special) 652.9s,
7 Connie Lynch (Starlet Special) 661.2s,
8 Michael Cashman (Corsa) 669.9s,
9 Robert Beamish (Mini Special) 695.6s,
10 Michael Lynch (Starlet) 705.8s.
Class winners: Mike Mulcahy, Connie Lynch, Liam Cashman, Michael Lynch, Liam
Croston, John Kane (Starlet) 759.2s, Brian O'Connell (Micra) 767.4s, David
Beamish (Mini Special) 782.0s, Sharon Clarke (Starlet Special) 734.8s.

 

CO MONAGHAN MC ENDURANCE TRIAL AT FOUR SEASONS HOTEL, MONAGHAN:
1 Martin Tynan/Stephen Thornton (Toyota Starlet) 8m 45s,
2 Derek Mackarel/Peter Deery (Toyota Starlet) 9m 40s,
3 Graham O'Donoghue/Damien Connolly (Rover 200) 10m 00s,
4 Karl O'Donoghue/Evin Hughes (Rover 200) 10m 00s,
5 Enda McLoughlin/Declan Tynan (Toyota Starlet) 10m 58s,
6 Paul Gibbons/Mark Reilly (Toyota Starlet) 11m 56s.

Navigation Cars:
1 Kieran McCarra/Gary McCrudden (Mitsubishi Colt) 8m 48s,
2 Mickey Tynan/Ciaran Tynan (Daihatsu Cuore) 10m 35s,
3 Peter Farrell/Shane Farrell (Honda) 11m 21s,
4 Conor Meehan/Brendan Keenan (Toyota Starlet) 11m 55s,
5 Darren McCague/Mark Sheridan (Rover 25) 13m 13s,
6 Samuel Patterson/Carol Patterson (Opel Corsa) 13m 18s.
Class winners: Peter Farrell/Shane Farrell.

Retrospective Cars:
1 Andy Mackarel/Richard Cassidy (Opel Ascona) 9m 04s,
2 Eoghan Corr/Damien Treanor (Mazda) 10m 20s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST