USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 20/21 September 2014

LEINSTER TROPHY RACE MEETING AT MONDELLO PARK
LEINSTER TROPHY FORMULA FORD 1600 FEATURE RACE (9 laps):
1 Stephen Daly (Ray GR11) 16m 24.52s, 71.63 mph,
2 Jake Byrne (Ray GR13) 16m 29.79s,
3 Jonny McMullan (Mondiale M89S) 16m 30.33s,
4 Niall Murray (Van Diemen LA10) 16m 30.43s,
5 Sean Doyle (Van Diemen RF00) 16m 38.90s,
6 Geoff Kingston (Van Diemen RF03) 16m 44.18s.
Fastest lap: Daly 1m 48.709s, 72.08 mph.

FORMULA FORD 1600 RACE 1 (8 laps):
1 Stephen Daly (Ray GR11) 15m 43.56s, 66.44 mph,
2 Jake Byrne (Ray GR13) 15m 44.37s,
3 Niall Murray (Van Diemen LA10) 15m 45.42s,
4 Sean Doyle (Van Diemen RF00) 15m 46.95s,
5 Jonny McMullan (Mondiale M89S) 15m 48.63s,
6 Robert Barrable (Swift SC92) 15m 49.20s.
Fastest lap: Daly 1m 49.090s, 71.83 mph.

FORMULA FORD 1600 RACE 2 (8 laps):
1 Stephen Daly (Ray GR11) 15m 28.42s, 67.52 mph,
2 Niall Murray (Van Diemen LA10) 15m 30.54s,
3 Sean Doyle (Van Diemen RF00) 15m 34.40s,
4 Robert Barrable (Swift SC92) 15m 34.87s,
5 Andy O'Brien (Swift SC92) 15m 37.92s,
6 Jonny McMullan (Mondiale M89S) 15m 42.23s.
Fastest lap: Daly 1m 48.427s, 72.27 mph.

CROWNE PLAZA DUNDALK FORMULA VEE QUALIFYING RACE 1 (8 laps):
1 Sean Newsome (Sheane) 15m 44.67s, 66.36 mph,
2 Stephen Morrin (Leastone) 15m 57.12s,
3 Jack Byrne (Sheane) 16m 00.89s,
4 Anthony Cross (Sheane) 16m 01.36s,
5 Shane McBride (Sheane) 16m 02.11s,
6 Morgan McCourt (Leastone) 16m 02.63s.
Fastest lap: Newsome 1m 55.568s, 67.80 mph.

CROWNE PLAZA DUNDALK FORMULA VEE FINAL 1 (8 laps):
1 Ray Moore (Leastone) 15m 25.62s, 67.73 mph,
2 Sean Newsome (Sheane) 15m 34.92s,
3 Jimmy Furlong (Sheane) 15m 35.05s,
4 David O'Brien (Sheane) 15m 36.06s,
5 Kevin Grogan (Leastone) 15m 36.12s,
6 Dan Polley (Sheane) 15m 50.95s.
Fastest lap: Moore 1m 53.986s, 68.75 mph.

CROWNE PLAZA DUNDALK FORMULA VEE QUALIFYING RACE 2 (8 laps):
1 Sean Newsome (Sheane) 15m 41.69s, 66.57 mph,
2 Anthony Cross (Sheane) 15m 49.26s,
3 Ger Byrne (Sheane) 15m 50.38s,
4 Justin Costello (Leastone) 15m 50.61s,
5 Shane McBride (Sheane) 15m 57.16s,
6 Jack Byrne (Sheane) 15m 59.74s.
Fastest lap: Newsome 1m 56.085s, 67.50 mph.

CROWNE PLAZA DUNDALK FORMULA VEE FINAL 2 (5 laps):
1 Kevin Grogan (Leastone) 10m 05.19s, 64.74 mph,
2 David O'Brien (Sheane) 10m 08.19s,
3 Stephen Morrin (Leastone) 10m 09.02s,
4 Anthony Cross (Sheane) 10m 20.39s,
5 Jack Byrne (Sheane) 10m 31.58s,
6 Dan Polley (Sheane) 10m 31.63s.
Fastest lap: Sean Newsome (Sheane) 1m 58.122s, 66.34 mph.

BOSS IRELAND FORMULA LIBRE RACE 1 (9 laps):
1 Paul Dagg (Dallara-Toyota F3) 15m 09.74s, 77.52 mph,
2 Darragh Daly (Tatuus F Renault) 15m 18.38s,
3 Mark Crawford (Jedi-Suzuki Mk 6) 15m 33.07s,
4 Fergus Faherty (Tatuus F Renault) 15m 33.72s,
5 Eamonn Matheson (E5 Hayabusa) 16m 05.03s,
6 John Daly (Lola T93 Holden) 16m 06.23s.
Fastest lap: Dagg 1m 39.650s, 78.64 mph.

BOSS IRELAND FORMULA LIBRE RACE 2 (9 laps):
1 Paul Dagg (Dallara-Toyota F3) 15m 17.17s, 76.89 mph,
2 Mark Crawford (Jedi-Suzuki Mk 6) 15m 24.25s,
3 Darragh Daly (Tatuus F Renault) 15m 25.91s,
4 Eamonn Matheson (E5 Hayabusa) 15m 47.56s,
5 Fergus Faherty (Tatuus F Renault) 15m 49.38s,
6 Noel Robinson (Tatuus F Renault) 115m 50.55s.
Fastest lap: Dagg 1m 40.491s, 77.98 mph.

YOKOHAMA IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 1 (8 laps):
1 Dave O'Brien (BMW E46) 15m 08.82s, 68.98 mph,
2 Brian Fitzpatrick (Seat Leon Supercopa) 15m 13.79s,
3 Brian Sexton (Toyota Altesa) 15m 27.20s,
4 Robert Savage (Honda Integra) 15m 31.96s,
5 Garreth Hayden (Honda Integra) 15m 33.56s,
6 Zeljko Mijatovic (Honda Integra) 15m 39.91s.
Fastest lap: Erik Holstein (BMW M3) 1m 51.187s, 70.48 mph (Class record).
TOURING CLASS (8 laps):
1 Ian O'Driscoll (Honda Civic) 16m 16.39s, 64.20 mph,
2 Anthony Murtagh (VW Corrado) 16m 28.69s,
3 Stephen Dunne (Toyota Corolla) 16m 36.15s.
Fastest lap: O'Driscoll 1m 59.830s, 65.39 mph.

YOKOHAMA IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 2 (8 laps):
1 Erik Holstein (BMW M3) 15m 12.19s, 68.72 mph,
2 Dave O'Brien (BMW E46) 15m 12.76s,
3 Robert Savage (Honda Integra) 15m 38.57s,
4 Eoghan Fogarty (Honda Integra) 15m 39.38s,
5 Brian Sexton (Toyota Altesa) 15m 39.93s,
6 Brian Fitzpatrick (Seat Leon Supercopa) 16m 03.44s.
Fastest lap: O'Brien 1m 51.532s, 70.26 mph.
TOURING CLASS (8 laps):
1 Ian O'Driscoll (Honda Civic) 16m 31.54s, 63.22 mph,
2 Jason Hughes (Honda Integra) 16m 35.62s,
3 Stephen Dunne (Toyota Corolla) 16m 50.24s.
Fastest lap: O'Driscoll 2m 01.184s, 64.66 mph.

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA QUALIFYING RACE 1 (7 laps):
1 Brendan Fitzgerald 15m 49.91s, 57.74 mph,
2 Trevor Farrar 15m 51.01s,
3 Michael Tumulty 15m 51.27s,
4 John Denning 15m 55.27s,
5 Darragh McMullen 15m 55.41s,
6 David Yamamoto 15m 55.97s.
Fastest lap: Owen Purcell 2m 14.068s, 58.45 mph.

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA FINAL 1 (7 laps):
1 Keith Dawson 15m 43.05s, 58.16 mph,
2 Barry Rabbitt 15m 45.31s,
3 Barry English 15m 46.03s,
4 Brendan Fitzgerald 15m 48.47s,
5 William Barrett 15m 48.64s,
6 Barry Hallion 15m 49.23s.
Fastest lap: Dawson 2m 13.879s, 58.53 mph.

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA QUALIFYING RACE 2 (7 laps):
1 Barry Rabbitt 15m 47.89s, 57.87 mph,
2 John Greaney 15m 49.17s,
3 John Denning 15m 52.57s,
4 Brendan Fitzgerald 15m 52.85s,
5 Shane McFadden 15m 56.65s,
6 Shane Roe 15m 56.69s.
Fastest lap: McFadden 2m 13.162s, 58.85 mph (Class record).

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA FINAL 2 (7 laps):
1 William Barrett 15m 47.82s, 57.87 mph,
2 Barry Rabbitt 15m 48.58,
3 Michael Tumulty 15m 54.28s,
4 John Denning 15m 54.57s,
5 Owen Purcell 15m 57.38s,
6 John Greaney 15m 59.45s.
Fastest lap: Rabbitt 2m 13.330s, 58.77 mph.

MICKSGARAGE.COM FORMULA SHEANE RACE 1 (8 laps):
1 Enda O'Connor 15m 22.93s, 67.92 mph,
2 Richard Kearney 15m 28.24s,
3 Kevin Sheane Jnr 15m 29.42s,
4 Brian Hearty 15m 29.77s,
5 Keith Hogg 15m 29.91s,
6 Breen White 15m 38.45s.
Fastest lap: Sheane 1m 48.226s, 72.40 mph.

MICKSGARAGE.COM FORMULA SHEANE RACE 2 (9 laps):
1 Enda O'Connor 16m 22.79s, 71.76 mph,
2 Robbie Allen 16m 24.06s,
3 Keith Hogg 16m 26.53s,
4 Paul McLoughlin 16m 29.29s,
5 Kevin Sheane Jnr 16m 30.11s,
6 Adam MacAulay 16m 37.64s.
Fastest lap: Allen 1m 47.890s, 72.63 mph.

MONDELLO PARK GT SERIES RACE 1 (9 laps):
1 Pat McBennett (Lotus Elise) 16m 17.78s, 72.13 mph,
2 Connaire Finn (Ginetta G50) 16m 18.11s,
3 John Murphy (Locost) 16m 38.90s,
4 Paul Monahan (Ginetta G50) 16m 40.33s,
5 Hugh McEvoy (Lotus Elise) 17m 00.12s,
6 Keith Colmey (Lotus Elise) 17m 04.48s.
Fastest lap: Finn 1m 47.143s, 73.14 mph.

MONDELLO PARK GT SERIES RACE 2 (9 laps):
1 Connaire Finn (Ginetta G50) 16m 20.73s, 71.91 mph,
2 Pat McBennett (Lotus Elise) 16m 39.96s,
3 John Murphy (Locost) 16m 47.67s,
4 Hugh McEvoy (Lotus Elise) 16m 56.05s,
5 Keith Colmey (Lotus Elise) 17m 08.46s,
6 Philip Jones (SHP T Car) 17m 23.22s.
Fastest lap: Finn 1m 48.206s, 72.42 mph.

BAKER AUTOMOTIVE STRYKER RACE 1 (5 laps):
1 Dave Griffin 9m 55.98s, 65.74 mph,
2 Des Bruton 10m 02.12s,
3 Roger Welaratne 10m 11.63s,
4 Greg Kelly 10m 12.50s,
5 Des Meehan 10m 17.90s,
6 Paul Molloy 10m 40.84s.
Fastest lap: Alan Auerbach 1m 55.371s, 67.92 mph (Class record).

BAKER AUTOMOTIVE STRYKER RACE 2 (8 laps):
1 Alan Watkins 16m 20.97s, 63.90 mph,
2 Alan Auerbach 16m 21.07s,
3 Mark Baker 16m 35.78s,
4 Dave Griffin 16m 37.85s,
5 Greg Kelly 16m 40.92s,
6 Des Bruton 16m 42.05s.
Fastest lap: Auerbach 1m 55.253s, 67.99 mph.

GLOBAL LIGHTS RACE 1 (5 laps):
1 Paul Fitzpatrick 10m 33.27s, 61.87 mph,
2 Mark Braden 10m 34.72s,
3 Richard Finlay 10m 35.87s,
4 John Murphy 10m 46.56s,
5 John Conway 10m 55.54s,
6 Conor May 11m 10.20s.
Fastest lap: Peter Drennan 1m 52.671s, 69.55 mph.

GLOBAL LIGHTS RACE 2 (8 laps):
1 Paul Fitzpatrick 17m 46.53s, 58.78 mph,
2 Richard Finlay 17m 47.00s,
3 Derek Behan 17m 50.45s,
4 Mark Braden 17m 57.08s,
5 John Murphy 17m 57.49s,
6 John Conway 18m 04.21s.
Fastest lap: Fitzpatrick 1m 51.556s, 70.24 mph.

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 1 (7 laps):
1 James Roe 14m 48.36s, 61.75 mph,
2 Johnnie Mulholland 14m 48.99s,
3 Wilson Thompson 14m 55.36s,
4 Jack Finlay 14m 59.72s,
5 Jordan Dempsey 15m 06.91s,
6 Loris Nikolov 15m 30.50s.
Fastest lap: Finlay 2m 04.717s, 62.83 mph.

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 2 (7 laps):
1 Jack Finlay 15m 08.01s, 60.41 mph,
2 Johnnie Mulholland 15m 08.99s,
3 Jordan Dempsey 15m 09.60s,
4 Wilson Thompson 15m 18.43s,
5 Charlie Linnane 15m 42.37s,
6 Loris Nikolov 5 laps.
Fastest lap: Thompson 2m 06.047s, 62.17 mph.

HISTORIC RACE 1 (8 laps):
1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 16m 25.76s, 63.59 mph,
2 Brian Cassidy (Sunbeam Tiger) 17m 29.27s,
3 Wolfgang Schnittger (MG Midget) 17m 34.81s,
4 Ian Thornton (VW Golf) 18m 03.50s,
5 Ed Cassidy (Sunbeam Tiger) 18m 26.18s,
6 Liam Ruth (MG Midget) 18m 33.38s.
Fastest lap: Cochrane 1m 59.815s, 65.40 mph.

HISTORIC RACE 2 (7 laps):
1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 16m 00.40s, 57.11 mph,
2 Wolfgang Schnittger (MG Midget) 16m 13.55s,
3 Brian Cassidy (Sunbeam Tiger) 16m 16.63s,
4 Ian Thornton (VW Golf) 16m 21.96s,
5 Matt Dunne (MG Midget) 16m 51.56s,
6 Liam Ruth (MG Midget) 16m 59.57s.
Fastest lap: Cochrane 1m 58.812s, 65.95 mph.

PRE-1955 HISTORICS (7 laps):
1 Dave Miller (Jaguar XK140) 17m 08.48s, 53.33 mph,
2 John Keatley (Healey Silverstone) 17m 09.08s,
3 Mark Brennan (Alvis 12/50) 19m 13.55s,
4 Mick O'Shea (Iona Special) 19m 27.12s,
5 Detlef Heyer (BMW 328) 6 laps,
6 Ed Cassidy (Iona Special) 6 laps.
Fastest lap: Miller 2m 24.173s, 54.35 mph.

CLARE M C OAKWOOD ARMS HOTEL CLARE STAGES RALLY AT SHANNON (ROUND 7 OF DUNLOP NATIONAL RALLY CHAMPIONSHIP AND ROUND OF TOP PART WEST COAST CHAMPIONSHIP):
1 Declan Boyle/Brian Boyle (Impreza WRC) 70m 53s,
2 Hugh Hunter/Andy Marchbank (Impreza WRC) 72m 07s,
3 Roy White/James O'Brien (MG ZR S2400) 73m 24s,
4 Paddy McVeigh/Gary McElhinney (Impreza WRC) 74m 59s,
5 Kevin Barrett/Sean Mullally (Impreza WRC) 75m 29s,
6 Richard Moffett/Martin Connolly (Starlet) 76m 34s,
7 Shane Maguire/Stephen Thornton (Lancer Evo 9) 76m 47s,
8 Ed O'Callaghan/Ger Clancy (Escort) 77m 08s,
9 Michael O'Brien/Mark Glennerster (Focus WRC) 77m 12s,
10 Chris Armstrong/James Fulton (Escort) 77m 16s.
Production class: 1 Shane Maguire/Stephen Thornton.
rally.ie Two wheel drive award: Richard Moffett/Martin Connolly.
Juniors: 1 Cormac Phelan/Katja Auhl (Citroen C2R2) 54m 30s,
2 Damian O'Reilly/Damien McCabe (Escort) 54m 40s,
3 Ger Lyons/Steve O'Brien (Civic) 55m 24s.

MOTOR ENTHUSIASTS' CLUB RHODES CUP SPORTING TRIAL AT GLENEALY, CO WICKLOW:
1 Conor Peden (Peden-VW) 1 mark,
2 Craig MacWilliam (Erskine-Yamaha) 4m,
3 Christopher Evans (ETE-Yamaha) 4m,
4 John O'Reilly (Erskine-Kawasaki) 5m,
5 Paul Needham (Erskine-Honda) 5m,
6 Eric Byrne (Erskine-Harley Davidson) 7m,
7 Dara Fay (Suzuki) 8m,
8 Gordon Graves (Erskine-Suzuki) 10m,
9 Robin Taylor (VW) 11m,
10 Brendan Kilkenny (Kilkenny-Yamaha) 12m,
11 Morgan Evans (Honda) 14m,
12 Percy Pennefather (Erskine-Suzuki) 16m.
Grade winners: Craig MacWilliam, Eric Byrne, Philip Hughes (Sheane VW) 26m,
Stephen Boden (VW) 37m. Junior Award: Jack Fay (Suzuki) 62m.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST