USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 4/5 October 2014

ACESIGNS CORK 20 INTERNATIONAL RALLY AT MILLSTREET, CO CORK (FINAL ROUND OF
IRISH TARMAC CHAMPIONSHIP):
1 Daragh O'Riordan/Tony McDaid (Ford Fiesta WRC) 2h 15m 40s,
2 Keith Cronin/Marshall Clarke (Citroen DS3 R5) 2h 19m 30s,
3 Stephen Wright/Mikie Galvin (Peugeot 208 R2) 2h 28m 32s,
4 Callum Devine/Paddy McCrudden (Ford Fiesta) 2h 30m 03s,
5 Brian O'Keeffe/Sean Hayde (Subaru Impreza) 2h 30m 51s,
6 Stephen Carey/Ella Ryan (Honda Civic) 2h 31m 48s.
Class winners:
Callum Devine/Paddy McCrudden,
Stephen Carey/Ella Ryan,
Rob Duggan/Noel O'Sullivan (Mitsubishi Lancer Evo 9).

NATIONAL RALLY:
1 Declan Gallagher/Ryan Moore (Toyota Starlet) 2h 25m 39s,
2 Cal McCarthy/Eamonn Dullea (Honda Civic) 2h 29m 00s,
3 Martin Donnelly/Brian Doherty (Toyota Corolla) 2h 30m 17s,
4 Pauric Duffy/Kevin Glynn (Ford Fiesta) 2h 33m 00s,
5 Colin Moynihan/Liam Moynihan (Honda Civic) 2h 33m 12s,
6 Jack Newman/J P McAree (Ford Escort) 2h 33m 13s.

HISTORIC/POST-HISTORIC RALLY:
1 Denis Moynihan/Gerard Conway (Ford Escort) 2h 09m 20s,
2 Andy Johnson/Jim McSherry (Vauxhall Chevette) 2h 11m 40s.
Class winners:
Aidan O'Connor/Ian Regan (Ford Escort),
Tony Robinson/Carl Williamson (Porsche 911),
Alan Watkins/John Carroll (Ford Escort).

JUNIOR RALLY:
1 Andy Mahon/Sean Moynihan (Ford Escort) 1h 05m 51s,
2 John O'Sullivan/Linda Curtin (Honda Civic) 1h 06m 00s,
3 Kenneth Quirke/John Hurley (Honda Civic) 1h 06m 56s.

500 MRCI KIRKISTOWN RACE MEETING:
MARTIN DONNELLY TROPHY FORMULA FORD 1600 FINAL (18 laps):
1 Alan Davidson (Mondiale M89S) 18m 47.54s, 86.89 mph,
2 Noel Dunne (Van Diemen RF00) 18m 51.48s,
3 Niall Murray (Van Diemen LA10),
4 Rod McGovern (Van Diemen RF99),
5 Tom O'Connor (Van Diemen RF90),
6 Andrew Noble (Van Diemen JL012K).
Fastest lap: Dunne 1m 01.08s, 89.12 mph.
Heat winners: Niall Murray, Jake Byrne (Ray GR13), Noel Robinson (Van Diemen
JL012K).

SALOON/GT RACE 1 (16 laps):
1 Connaire Finn (Ginetta G50) 16m 28.67s, 88.09 mph,
2 Paul Monahan (Ginetta G50) 16m 29.09s,
3 Richard Ryan (BMW M3)
Fastest lap: Finn 59.18s, 91.97 mph.

SALOON/GT RACE 2 (16 laps):
1 Paul Monahan (Ginetta G50) 16m 45.24s, 86.63 mph,
2 Connaire Finn (Ginetta G50) 16m 45.74s,
3 Richard Ryan (BMW M3)
Fastest lap: Finn 1m 00.62s, 89.78 mph.

CO MONAGHAN M C NAVIGATION TRIAL AT CORDUFF, CARRICKMACROSS, CO MONAGHAN:
1 Eoghan Corr/Ruaidhri Nash (Subaru Impreza) 0 marks,
2 Ashley McAdoo/Laurence Keenan (Subaru Impreza) 0m,
3 (tie) Martin Tynan/Stephen Thornton (Subaru Impreza) and Colin Duffy/Sam
Johnston (Subaru Impreza) 0m,
5 Trevor Farrell/Noel Hall (Subaru Impreza) 1m,
6 Mickey Carbin/Darragh Kelly (Subaru Impreza) 2m,
7 Mickey Tynan/Ciaran Tynan (Subaru Impreza) 2m,
8 Jonathan Treanor/Martin Swinburne (Subaru Impreza) 3m,
9 Richard Cassidy/Paul Phelan (Subaru Impreza) 3m,
10 Gary McElhinney/Damien Connolly (Subaru Impreza) 3m,
11 Thomas Wedlock/Andrew Wedlock (Subaru Legacy) 6m,
12 Fintan Larmer/Sean McCaffrey (Vauxhall Vectra) 8m.
Semi-experts: 1 Ashley McAdoo/Laurence Keenan, 2 Bobby Sharkey/Mac Kierans
(Subaru Impreza) 13m, 3 Ciaran McElroy/Damien McCabe (Subaru Impreza) 87m.
Novices: 1 Mickey Carbin/Darragh Kelly, 2 Jonathan Treanor/Martin Swinburne,
3 Thomas Wedlock/Andrew Wedlock.
Beginners: 1 Emmet McCooey/Conor Boylan (Subaru Impreza) 24m, 2 Peter
Deery/Alan Cullinan (Subaru Impreza) 176m, 3 Stephen O'Neill/Shane Stevenson
(Ford Mondeo) 218m.

LEINSTER MOTOR CLUB GVB CUP SPORTING TRIAL AT RATHBAWN, KILTEEL, CO KILDARE:

1 Fergil Gregory (Erskine-Yamaha) 17m,
2 Christopher Evans (ETE-Yamaha) 19m,
3 Jonathan Ralph (Wilson-Suzuki) 25m,
4 Robin Taylor (VW) 26m,
5 Morgan Evans (Mog-Honda) 27m,
6 Richard Pain (Kilkenny VW) 27m,
7 Paul Needham (Erskine-Honda) 29m,
8 Willie Fenton (VW) 31m,
9 Eric Byrne (Erskine-Harley Davidson) 32m,
10 Dara Fay (Wilson-Suzuki) 33m.
Grade winners: Christopher Evans, Robin Taylor, Conor Peden (Peden-VW) 34m,
Jack Fay (Wilson-Suzuki) 42m. Junior Award: Lucy Peden (Peden-VW) 61m.
"Junior Junior" Award: Bill Needham (Erskine-Honda) 70m.

 

CONNAUGHT M C LOOSE SURFACE AUTOCROSS AT HAZELWOOD, SLIGO:
1 Declan Flannery (Peugeot 106) 5m 01.75s,
2 Joseph Smith (Escort) 5m 04.53s,
3 Philip Harte (Nova) 5m 05.25s,
4 Enda Haran (Escort) 5m 08.59s,
5 John Rooney (Civic) 5m 10.05s,
6 Roy Baldrick (Sunbeam) 5m 11.64s.
Class winners: Philip Harte, Barry Treanor (Escort) 5m 16.90s, Christopher
Snow (Civic) 5m 12.95s, Joseph Smith, Roy Baldrick, Alan Pickens (Corsa) 5m
18.57s, John Rooney, Padraig Mullen (Impreza) 5m 12.61s, Gary Egan
(Cinquecento) 5m 39.91s. Junior Award: Stephen Reynolds (Civic) 5m 47.11s;
Ladies Award: Colette Rooney (Nova) 5m 22.41s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST