USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 25/26 October 2014

CONNAUGHT M C AUTOTEST AT HAZELWOOD, SLIGO (ROUND 5 OF HEWISON TROPHY CHAMPIONSHIP) (DAY 1):
1 Steven Ferguson (Mini Special) 812.8s,
2 Eamonn Byrne (Mini) 821.4s,
3 Robin Lyons (Mini) 837.7s,
4 Mark King (Nova) 837.7s,
5 Daniel Byrne (Mini) 843.3s,
6 Guy Foster (Mini Special) 846.2s,
7 David Thompson (Nova) 860.0s,
8 Paul Mooney (Nova) 870.9s,
9 Timmy Lynch (Westfield) 881.7s,
10 Chris Grimes (Mini) 882.3s,
11 Paddy Power (Mini Moke) 893.7s,
12 Alan Coyle (Mini Special) 896.7s.
Class winners: Eamonn Byrne, Guy Foster, Timmy Lynch, Mark King.
Best semi-expert: Rory Power (Mini) 1046.5s.
Novice award: Richard Allen (Nova) 971.6s.

CONNAUGHT M C AUTOTEST AT HAZELWOOD, SLIGO (ROUND 6 OF HEWISON TROPHY CHAMPIONSHIP) (DAY 2):
1 Steven Ferguson (Mini Special) 693.8s,
2 Eamonn Byrne (Mini) 708.7s,
3 Paul Mooney (Nova) 710.8s,
4 Guy Foster (Mini Special) 727.7s,
5 Daniel Byrne (Mini) 727.9s,
6 David Thompson (Nova) 731.5s,
7 Mark King (Nova) 734.6s,
8 Chris Grimes (Mini) 749.5s,
9 Timmy Lynch (Westfield) 755.6s,
10 Paddy Power (Mini Moke) 758.1s,
11 Alan Coyle (Mini Special) 758.9s,
12 Darren Quille (Westfield) 771.4s. Class winners: Eamonn Byrne, Guy
Foster, Timmy Lynch, Paul Mooney.
Novice award: Richard Allen (Nova) 823.8s.

SKIBBEREEN & DISTRICT C C WEST LODGE HOTEL FASTNET STAGES RALLY AT BANTRY (ROUND 6 OF PLASTICBAGS.IE SOUTHERN 4 RALLY CHAMPIONSHIP):
1 Daragh O'Riordan/Tony McDaid (Fiesta WRC) 75m 41s,
2 Denis Cronin/Coleman Hurley (Impreza WRC) 77m 05s,
3 Josh Moffett/John Rowan (Fiesta WRC) 77m 53s,
4 Rob Duggan/Noel O'Sullivan (Lancer Evo 9 Gp N) 77m 55s,
5 Ed Murphy/John McCarthy (Escort) 80m 44s,
6 Cal McCarthy/Eamonn Dullea (Civic) 81m 09s,
7 Leonard Downey/Mark Murphy (Escort) 83m 25s,
8 Jonathan O'Callaghan/Gavin Sheehan (Peugeot 106) 84m 28s,
9 Jer O'Flynn/Shane McCarthy (Escort) 84m 38s,
10 Stephen Carey/Ella Ryan (Civic) 84m 40s.
Production class: 1 Rob Duggan/Noel O'Sullivan.
Juniors: 1 Conor McCarthy/Alan Whyte (Civic) 55m 05s,
2 Kenneth Quirke/Sean Hegarty (Talbot Sunbeam) 56m 01s,
3 Patrick Lawlor/Brian Slattery (Civic) 58m 12s.

CO CAVAN M C LOOSE SURFACE AUTOCROSS AT LATTON (ROUND OF MERVYN WEDLOCK PLANT HIRE CHAMPIONSHIP):

1 Joseph Smith (Escort) 6m 13.54s,
2 Chris Snow Jnr (Civic) 6m 15.01s,
3 Oliver McCormack (Corsa) 6m 23.50s,
4 Anthony Masterson (Escort) 6m 28.21s,
5 Alan Pickens (Nova) 6m 29.53s,
6 Chris Snow Snr (Civic) 6m 33.04s.
Class winners: Alan Pickens, Barney Greenan (Escort) 7m 01.85s, Anthony
Masterson, Chris Snow Jnr, Oliver McCormack, Paddy Boyle (Escort) 6m 34.73s,
Michael McDaid (Semog Buggy) 6m 22.26s. Best Junior: John McCabe (Civic) 6m 36.66s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST