USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 28/29 March 2015

MIDLAND M C ABBEY HOTEL/CASEY'S TOPAZ MOTO STAGES RALLY AT ROSCOMMON (ROUND 2 OF TRITON SHOWERS NATIONAL RALLY CHAMPIONSHIP, LOUGHRANSIGNS.COM MIDLANDS EAST CHAMPIONSHIP AND JOHNSTONS TOYTOWN CHAMPIONSHIP):
1 Donagh Kelly/Kevin Flanagan (Focus WRC) 54m 46s,
2 Niall Maguire/Enda Sherry (Impreza WRC) 56m 51s,
3 Alan Ring/Adrian Deasy (Impreza WRC) 57m 45s,
4 Gary McPhillips/Paul Sheridan (Escort) 58m 10s,
5 Chris Armstrong/James Fulton (Escort) 58m 23s,
6 Kevin Barrett/Sean Mullally (Impreza WRC) 58m 48s,
7 Jonathan Pringle/Martin Byrne (Escort) 58m 52s,
8 Declan Boyle/Brian Boyle (Impreza WRC) 59m 02s,
9 Euan Thorburn/Paul Beaton (Fiesta) 59m 14s,
10 Roy White/James O'Brien (MG ZR S2400) 59m 14s.

Motorsport Safety Team Group N award: 1 Aidan Wray/Kieran McGrath.
rally.ie Two wheel drive award: Gary McPhillips/Paul Sheridan.

Historics: 1 Niall Keane/Conor Keane (Sunbeam) 48m 58s,
2 Iarla Carty/Joe Whyte (Mini) 52m 20s.

Juniors: 1 James Bradley/Maria Kehoe (Civic) 41m 57s,
2 Daren O'Brien/John McCabe (Civic) 42m 26s,
3 Gary McNamee/Breen McNamee (Civic) 43m 17s.

500 MRCI KIRKISTOWN RACE MEETING (ROUNDS OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIPS):
FORMULA FORD 1600 RACE 1 (16 laps):
1 Jonny McMullan (Van Diemen LA10) 16m 41.41s, 86.97 mph,
2 Adrian Pollock (Van Diemen DP08) 16m 47.10s,
3 Jake Byrne (Ray GR13),
4 Alan Davidson (Mondiale M89S),
5 Wilson Thompson (Van Diemen RF00),
6 Sean Lillis (Ray GR05).
Fastest lap: Davidson 1m 01.77s, 88.12 mph.

FORMULA FORD 1600 RACE 2 (16 laps):
1 Adrian Pollock (Van Diemen DP08) 16m 49.64s, 86.26 mph,
2 Alan Davidson (Mondiale M89S) 16m 52.00s,
3 Wilson Thompson (Van Diemen RF00),
4 Sean Lillis (Ray GR05),
5 Ryan Campbell (Reynard FF84),
6 Arnie Black (Crossle 32F).
Fastest lap: Davidson 1m 02.06s, 87.71 mph.

FORMULA VEE QUALIFYING RACE (10 laps):
1 Gavin Buckley (Sheane) 11m 37.18s, 78.07 mph,
2 Des Foley (Leastone) 11m 37.89s,
3 Justin Costello (Leastone),
4 Anthony Cross (Sheane),
5 Brendan O'Brien (Leastone),
6 Ger Byrne (Sheane).
Fastest lap: Buckley 1m 08.02s, 80.02 mph.

FORMULA VEE FINAL (15 laps):
1 Kevin Grogan (Leastone) 16m 56.80s, 80.30 mph,
2 Adam MacAulay (Sheane) 16m 56.87s,
3 David Kelly (Sheane),
4 David O'Brien (Sheane),
5 Dan Polley (Sheane),
6 Jimmy Furlong (Sheane).
Fastest lap: MacAulay 1m 06.17s, 82.26 mph.

IRISH KARTING CLUB RACE MEETING AT WHITERIVER PARK, COLLON, CO LOUTH (ROUND 2 OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIP):
Cadets Final: 1 Se Martin Jnr, 2 Eoin Grady, 3 Tom Edgar.
Mini Max Final: 1 Harry McGovern, 2 Aaron Whelan, 3 Lucca Allen.
Junior Max Final: 1 Aaron O'Rourke, 2 Michael Lafferty, 3 Joe McCaughey.
Open 125 Final: 1 Joe Crowley, 2 Kieran O'Carroll, 3 Brian Ward.
Rotax Max Final: 1 Jack Graham, 2 Derek Wilson, 3 Aaron Sherlock.
Bilands Super 4 Final: 1 Pasquale di Lucia, 2 Gabriel Lodge, 3 John Graydon.

X30 Final: 1 Ross Hayes, 2 Christopher O'Callaghan, 3 Odhran Henry.

MOTOR ENTHUSIASTS' CLUB DEVEREUX CUP SPORTING TRIAL AT INCHANAPPA HOUSE, ASHFORD, CO WICKLOW:
1 Paul Needham (Erskine-Honda) 7 marks,
2 Jonathan Ralph (Wilson-Suzuki) 8m,
3 Fergil Gregory (Erskine-Yamaha) 9m,
4 Eric Byrne (Erskine-Harley Davidson) 11m,
5 Ian Sweeney (Sweeney-Suzuki) 11m,
6 John Pennefather (Erskine-Suzuki) 12m,
7 Tony Farrell (Erskine-S&S) 15m,
8 James Ralph (Wilson-Suzuki) 16m,
9 Dara Fay (Wilson-Suzuki) 17m,
10 Percy Pennefather (Erskine-Suzuki) 20m,
11 Stuart Pennefather (Erskine-Suzuki) 20m,
12 Gordon Watkins (Watkins-Yamaha) 21m.
Grade winners: Jonathan Ralph, Eric Byrne, Gordon Graves (Erskine-Suzuki)
28m, Stuart Pennefather. "Junior Junior" Award: Bill Needham (Erskine-Honda)
72m.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST