USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 11/12 July 2015

CONNAUGHT M C MCCORMACK OPEL/SLIGO PARK HOTEL STAGES RALLY AT SLIGO (ROUND 6 OF TRITON SHOWERS NATIONAL RALLY CHAMPIONSHIP AND ROUND 4 OF SLIGO PALLETS BORDER CHAMPIONSHIP):
1 Declan Boyle/Brian Boyle (Fiesta WRC) 58m 07s,
2 Donagh Kelly/Kevin Flanagan (Focus WRC) 58m 38s,
3 Niall Maguire/Enda Sherry (Impreza WRC) 60m 44s,
4 Roy White/James O'Brien (MG ZR S2400) 61m 12s,
5 Declan Gallagher/Ryan Moore (Starlet) 61m 33s,
6 Jonathan Pringle/Martin Byrne (Escort) 62m 36s,
7 Gary Kiernan/Niall Tierney (Escort) 62m 39s,
8 Chris Armstrong/James Fulton (Escort) 62m 40s,
9 Anthony Cairns/Mark Preston (Impreza) 63m 28s,
10 Kevin Barrett/Sean Mullally (Impreza WRC) 63m 43s.
Motorsport Safety Team Group N award: Aidan Wray/Kieran McGrath (Lancer Evo 10) 63m 49s.
rally.ie Two wheel drive award: Declan Gallagher/Ryan Moore.
Juniors: 1 Cormac Phelan/Katja Auhl (Citroen C2R2 Max) 43m 36s,
2 Gary McNamee/Ella Ryan (Civic) 44m 34s,
3 Stephen Reynolds/Derek McCarthy (Civic) 47m 35s.
Historics: 1 Niall Keane/Conor Keane (Avenger) 51m 38s,
2 Iarla Carty/Anthony Scanlon (Mini) 59m 53s.

CO KILDARE M C RACE MEETING AT MONDELLO PARK:
MICKSGARAGE.COM IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 1 (15 laps):
1 Dean Reilly (Honda Civic) 15m 20.98s, 67.40 mph,
2 Eoghan Fogarty (BMW M3) 15m 31.07s,
3 Shane Rabbitt (Mazda RX7) 15m 41.19s,
4 Robert Savage (Honda Integra) 15m 43.17s,
5 Owain Drought (Honda Integra) 15m 44.31s,
6 Eric Carroll (Honda Integra) 15m 57.23s.
Fastest lap: Reilly 1m 00.487s, 68.42 mph.
TOURING CLASS (15 laps):
1 Ian O'Driscoll (Honda Civic) 16m 10.05s, 63.99 mph,
2 Nicole Drought (Honda Accord) 14 laps,
3 Grzegorz Kalinecki (Seat Leon) 14 laps.
Fastest lap: O'Driscoll 1m 03.813s, 64.85 mph.

MICKSGARAGE.COM IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 2 (15 laps):
1 Robert Savage (Honda Integra) 15m 36.18s, 66.31 mph,
2 Shane Rabbitt (Mazda RX7) 15m 36.37s,
3 Eoghan Fogarty (BMW M3) 15m 36.85s,
4 Owain Drought (Honda Integra) 15m 52.50s.
Fastest lap: Fogarty 1m 01.510s, 67.28 mph.
TOURING CLASS (15 laps):
1 Grzegorz Kalinecki (Seat Leon) 16m 19.46s, 63.38 mph,
2 Ian O'Driscoll (Honda Civic) 16m 27.97s,
3 Nicole Drought (Honda Accord) 16m 40.23s.
Fastest lap: Kalinecki 1m 02.981s, 65.71 mph.

BLACKCHURCH MOTORS FIESTA QUALIFYING RACE 1 (7 laps):
1 Barry Barrable 8m 27.80s, 57.05 mph,
2 Ulick Burke 8m 28.04s,
3 Philip Lawless 8m 28.49s,
4 Darren Lawler 8m 32.57s,
5 Alan Dawson 8m 34.60s,
6 John Denning 8m 34.99s.
Fastest lap: Burke 1m 11.728s, 57.70 mph.

BLACKCHURCH MOTORS FIESTA FINAL 1 (13 laps):
1 Barry Rabbitt 15m 39.71s, 57.25 mph,
2 Brendan Fitzgerald 15m 40.44s,
3 Stephen Kirwan 15m 40.61s,
4 Ulick Burke 15m 43.32s,
5 Barry Barrable 15m 43.34s,
6 Colm Barrable 15m 44.10s.
Fastest lap: Kirwan 1m 11.574s, 57.82 mph.

BLACKCHURCH MOTORS FIESTA FINAL 2 (13 laps):
1 Barry Rabbitt 15m 36.98s, 57.42 mph,
2 Brendan Fitzgerald 15m 37.53s,
3 Stephen Kirwan 15m 38.29s,
4 Colm Barrable 15m 39.06s,
5 Philip Lawless 15m 41.83s,
6 Barry Barrable 15m 42.91s.
Fastest lap: Kirwan 1m 10.916s, 58.36 mph (Class record).

BMCG/P O'KELLY BOSS IRELAND FORMULA LIBRE RACE 1 (17 laps):
1 Paul Dagg (Dallara-Toyota F3) 15m 32.97s, 75.41 mph,
2 Cian Carey (Tatuus F Renault) 15m 35.56s,
3 Darragh Daly (Tatuus F Renault) 15m 40.59s,
4 Fergus Faherty (Tatuus F Renault) 16m 24.81s,
5 John Daly (Lola T93 Holden) 16m 25.03s,
6 Donal Griffin (Reynard 88D) 16m 35.49s.
Fastest Lap: Dagg 53.289s, 77.66 mph.

BMCG/P O'KELLY BOSS IRELAND FORMULA LIBRE RACE 2 (15 laps):
1 Paul Dagg (Dallara-Toyota F3) 13m 48.20s, 74.95 mph,
2 Darragh Daly (Tatuus F Renault) 13m 55.29s,
3 Cian Carey (Tatuus F Renault) 13m 56.00s,
4 Donal Griffin (Reynard 88D) 14m 08.00s.
Fastest Lap: Dagg 54.036s, 76.59 mph.

FORMULA VEE QUALIFYING RACE (8 laps):
1 Paula Moore (Leastone) 8m 33.99s, 64.41 mph,
2 Justin Costello (Leastone) 8m 35.05s,
3 Mark Reid (Leastone) 8m 38.52s,
4 Shane McBride (Sheane) 8m 42.38s,
5 Anthony Cross (Sheane) 8m 42.43s,
6 Mark Elliott (Sheane) 8m 43.03s.
Fastest lap: Moore 1m 03.017s, 65.67 mph.

FORMULA VEE FINAL (14 laps):
1 Ray Moore (Leastone) 15m 34.93s, 61.97 mph,
2 Dan Polley (Sheane) 15m 35.56s,
3 Jimmy Furlong (Sheane) 15m 37.54s,
4 Paula Moore (Leastone) 15m 37.78s,
5 Justin Costello (Leastone) 15m 46.76s,
6 Stephen Morrin (Leastone) 15m 46.86s.
Fastest lap: Ray Moore 1m 02.058s, 66.69 mph.

FORMULA VEE RACE 3 (14 laps):
1 Adam MacAulay (Sheane) 15m 40.62s, 61.59 mph,
2 David Kelly (Sheane) 15m 46.63s,
3 Stephen Morrin (Leastone) 15m 46.90s,
4 Des Foley (Leastone) 15m 47.11s,
5 Mark Reid (Leastone) 15m 54.10s,
6 Ken Elliott (Leastone) 15m 54.23s.
Fastest lap: MacAulay 1m 01.398s, 67.40 mph.

BAKER AUTOMOTIVE STRYKER RACE 1 (14 laps):
1 Alan Auerbach 15m 14.53s, 63.35 mph,
2 Daniel McCarthy 15m 20.80s,
3 Alan Watkins 15m 22.64s,
4 Dave Griffin 15m 30.15s,
5 Greg Kelly 15m 34.22s,
6 Des Bruton 15m 50.35s.
Fastest lap: Griffin 1m 02.107s, 66.63 mph.

BAKER AUTOMOTIVE STRYKER RAC E 2 (15 laps):
1 Alan Watkins 15m 44.55s, 65.72 mph,
2 Dave Griffin 15m 44.89s,
3 Daniel McCarthy 15m 52.47s,
4 Mark Baker 15m 52.58s,
5 Greg Kelly 16m 01.31s,
6 Des Bruton 16m 06.33s.
Fastest lap: Griffin 1m 02.075s, 66.67 mph.

BAKER AUTOMOTIVE STRYKER HANDICAP RACE 3 (14 laps):
1 Alan Watkins 15m 01.06s, 65.76 mph,
2 Des Bruton 15m 02.93s,
3 Alan Auerbach 15m 06.24s,
4 Roger Welaratne 15m 07.43s,
5 Mark Baker 15m 07.84s,
6 Daniel McCarthy 15m 15.50s.
Fastest lap: Auerbach 1m 01.251s, 67.25 mph (Class record).

SEAT LEON SUPERCUP RACE 1 (16 laps):
1 Rod McGovern 15m 49.85s, 69.71 mph,
2 Niall Quinn 15m 51.61s,
3 Michael Cullen 15m 58.15s,
4 Niall Murray 16m 06.84s,
5 Barry English 16m 09.77s,
6 John Farrelly 16m 10.21s.
Fastest lap: McGovern 58.372s, 70.90 mph.

SEAT LEON SUPERCUP RACE 2 (14 laps):
1 John Farrelly 14m 00.58s, 68.92 mph,
2 Niall Murray 14m 01.65s,
3 Rod McGovern 14m 05.83s,
4 Barry English 14m 10.28s,
5 Brian Berry 14m 11.92s,
6 Niall Quinn 14m 12.36s.
Fastest lap: McGovern 59.278s, 69.81 mph.

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 1 (14 laps):
1 James Roe 15m 38.88s, 61.71 mph,
2 Jordan Dempsey 15m 40.04s,
3 Darragh Denning 15m 53.60s,
4 Charlie Linnane 16m 02.41s,
5 Morgan Quinn 16m 18.23s,
6 Loris Nikolov 16m 40.53s.
Fastest lap: Roe 1m 05.990s, 62.71 mph (Class record).
FIESTA ZETEC JUNIOR RACE 1 (13 laps):
1 Jack Byrne 16m 16.19s, 55.11 mph,
2 Adam Geraghty 16m 17.08s.
Fastest lap: Geraghty 1m 13.638s, 56.20 mph (Class record).

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 2 (7 laps):
1 James Roe 8m 06.68s, 59.52 mph,
2 Jordan Dempsey 8m 07.47s,
3 Samuel Harron 8m 08.71s,
4 Darragh Denning 8m 10.23s,
5 William Harron 8m 11.88s,
6 Charlie Linnane 8m 12.57s.
Fastest lap: Roe 1m 06.311s, 62.41 mph.
FIESTA ZETEC JUNIOR RACE 2 (7 laps):
1 Jack Byrne 8m 55.95s, 54.05 mph,
2 Adam Geraghty 8m 56.35s.
Fastest lap: Byrne 1m 13.869s, 56.02 mph.

ASK SUPERCAR RACE 1 (12 laps):
1 Graeme Colfer 12m 41.19s, 65.24 mph,
2 Richie O'Mahony 12m 44.37s,
3 John Cardoo 12m 51.77s,
4 Philip Jones 12m 52.79s,
5 Alan Kessie 13m 08.08s,
6 Vincent O'Reilly 13m 39.81s.
Fastest lap: Colfer 1m 02.007s, 66.74 mph.

ASK SUPERCAR RACE 2 (13 laps):
1 Graeme Colfer 15m 12.90s, 58.93 mph,
2 Philip Jones 15m 17.68s,
3 John Cardoo 15m 18.91s,
4 Jack Newman 15m 19.42s,
5 Vincent O'Reilly 15m 33.36s,
6 Alan Kessie 15m 33.54s.
Fastest lap: Colfer 1m 02.501s, 66.21 mph.

HISTORIC RACE 1 (15 laps):
1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 15m 49.94s, 65.35 mph,
2 Stephen Doyle (Chevron B8 BMW) 15m 53.59s,
3 Michael Doyle (Lotus Elan) 16m 43.08s,
4 Mark Russell (Jaguar XJS) 14 laps,
5 Will Corry (Austin-Healey Sebring Sprite) 14 laps,
6 Wolfgang Schnittger (MG Midget) 14 laps.
Fastest lap: Cochrane 1m 01.505s, 67.28 mph.

HISTORIC RACE 2 (15 laps):
1 Stephen Doyle (Chevron B8 BMW) 15m 43.60s, 65.79 mph,
2 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 15m 45.02s,
3 Michael Doyle (Lotus Elan) 16m 32.72s,
4 Will Corry (Austin-Healey Sebring Sprite) 16m 48.80s,
5 Wolfgang Schnittger (MG Midget) 14 laps,
6 Liam Ruth (MG Midget) 14 laps.
Fastest lap: Cochrane 1m 01.092s, 67.74 mph.

FUTURE CLASSICS RACE 1 (13 laps):
1 David Hammond (Fiat Uno) 15m 23.32s, 58.27 mph,
2 Ian Thornton (VW Golf) 15m 25.28s,
3 Aidan Byrne (Fiat Punto) 15m 25.42s,
4 Sophie Byrne (Ford Fiesta XR2) 15m 25.94s,
5 Brendan Travers (Fiat Punto) 15m 31.27s,
6 Tommy Byrne (Opel Astra) 15m 38.79s.
Fastest lap: Daniel Byrne (Vauxhall Chevette) 1m 08.718s, 60.22 mph.

FUTURE CLASSICS RACE 2 (13 laps):
1 Ken Byrne (Peugeot 205) 15m 55.60s,
2 Eoghan O'Brien (Fiat Punto) 15m 56.34s,
3 Ian Thornton (VW Golf) 15m 57.99s,
4 Brendan Travers (Fiat Punto) 15m 58.11s,
5 Aidan Byrne (Fiat Punto) 15m 58.16s,
6 Jake Byrne (Ford Fiesta XR2) 15m 58.78s.
Fastest lap: David Hammond (Fiat Uno) 1m 09.354s, 59.67 mph.

SKIBBEREEN AND DISTRICT C C LOOSE SURFACE AUTOCROSS AT KEOHANE'S PIT, GRANCORE, CLONAKILTY, CO CORK (ROUND 4 OF FIVE STAR CATERING NATIONAL LOOSE SURFACE AUTOCROSS CHAMPIONSHIP):
1 James Lucey (Subaru Special) 1m 42.40s,
2 Padraic McHale (Hayabusa Special) 1m 42.50s,
3 Padraig Egan (Semog Buggy) 1m 43.16s,
4 Brian Hassett (Semog Buggy) 1m 45.86s,
5 Peter Brennan (JB Buggy) 1m 48.64s,
6 Owen Murphy (Impreza) 1m 48.73s.
Class winners: Padraic McHale, Whitby Moynan (Toyota Special), Padraig
Griffin (JB Buggy), Alan Shinnors (Impreza), Ian McCarthy (Civic), Walter
Burke (Escort), David Beamish (Civic), Mike Casey (Peugeot 205), Mary O'Shea
(Peugeot 205), Brian O'Mahony (Honda Special).

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST