USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 8/9 August 2015

CARLOW CAR CLUB RACE MEETING AT MONDELLO PARK:
VIVION DALY TROPHY FORMULA FORD 1600 RACE (16 laps):
1 Jonny McMullan (Van Diemen LA10) 15m 48.43s, 70.15 mph,
2 Jake Byrne (Ray GR13) 15m 48.50s,
3 Robert Barrable (Ray GR07) 15m 49.30s,
4 Johnnie Mulholland (Van Diemen RF91) 15m 59.95s,
5 Stephen O'Connor (Van Diemen RF90) 16m 07.72s,
6 Denis Sheehan (Crossle 45F) 16m 25.22s.
Fastest lap: Byrne 58.506s, 70.73 mph.

FORMULA FORD 1600 RACE 1 (16 laps):
1 Robert Barrable (Ray GR07) 15m 43.86s, 70.15 mph,
2 Jake Byrne (Ray GR13) 15m 46.18s,
3 Jonny McMullan (Van Diemen LA10) 15m 52.03s,
4 Johnnie Mulholland (Van Diemen RF91) 15m 55.11s,
5 Stephen O'Connor (Van Diemen RF90) 16m 06.56s,
6 Jennifer Mullan (Reynard FF84) 16m 22.90s.
Fastest lap: McMullan 58.306s, 70.98 mph.

BLACKCHURCH MOTORS FIESTA QUALIFYING RACE 1 (12 laps):
1 Keith Dawson 16m 06.79s, 51.34 mph,
2 Colm Barrable 16m 11.21s,
3 Daniel McDonnell 16m 14.30s,
4 Martin Moore 16m 14.39s,
5 James Ronan 16m 19.49s,
6 Stephen Kirwan 16m 20.37s.
Fastest lap: Kirwan 1m 11.456s, 57.91 mph.

BLACKCHURCH MOTORS FIESTA FINAL 1 (13 laps):
1 Brendan Fitzgerald 15m 40.91s, 57.18 mph,
2 Barry Rabbitt 15m 41.35s,
3 Ulick Burke 15m 41.57s,
4 John Denning 15m 42.20s,
5 Stephen Kirwan 15m 43.64s,
6 Keith Dawson 15m 46.24s.
Fastest lap: Fitzgerald 1m 11.721s, 57.70 mph.

BLACKCHURCH MOTORS FIESTA QUALIFYING RACE 2 (12 laps):
1 Trevor Farrar 16m 06.27s, 51.39 mph,
2 Stephen Kirwan 16m 12.91s,
3 Michael Fitzgerald 16m 13.02s,
4 Keith Dawson 16m 13.34s,
5 Philip Lawless 16m 14.26s,
6 Mark O'Donoghue 16m 14.42s.
Fastest lap: Kirwan 1m 11.493s, 57.88 mph.

BLACKCHURCH MOTORS FIESTA FINAL 2 (12 laps):
1 Brendan Fitzgerald 15m 05.88s, 54.82 mph,
2 Stephen Kirwan 15m 08.27s,
3 Barry Rabbitt 15m 08.28s,
4 Ulick Burke 15m 08.51s,
5 John Denning 15m 09.78s,
6 Keith Dawson 15m 11.23s.
Fastest lap: Kirwan 1m 11.451s, 57.92 mph.

ASK SUPERCAR RACE 1 (15 laps):
1 Peter Barrable 15m 36.26s, 66.30 mph,
2 David O'Brien 15m 37.50s,
3 Philip Jones 15m 39.69s,
4 Pat O'Sullivan 16m 26.99s,
5 Vincent O'Reilly 14 laps,
6 Bob Cameron 14 laps.
Fastest lap: Barrable 1m 01.464s, 67.33 mph.

ASK SUPERCAR RACE 2 (15 laps):
1 Graeme Colfer 15m 42.84s, 65.84 mph,
2 Peter Barrable 15m 43.18s,
3 David O'Brien 15m 48.23s,
4 Sean Doyle 15m 49.19s,
5 Philip Jones 15m 54.39s,
6 Pat O'Sullivan 16m 28.10s.
Fastest lap: Colfer 1m 02.002s, 66.75 mph.

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 1 (14 laps): (Provisional):
1 Jordan Dempsey 15m 36.34s, 61.88 mph,
2 James Roe 15m 47.79s,
3 Samuel Harron 15m 49.03s,
4 Loris Nikolov 15m 57.45s,
5 William Harron 15m 57.95s,
6 Darragh Denning 15m 58.58s.
Fastest lap: Dempsey 1m 06.255s, 62.46 mph.
FIESTA ZETEC JUNIOR RACE 1 (13 laps):
1 Jack Byrne 16m 18.35s, 54.99 mph,
2 Adam Geraghty 16m 50.01s.
Fastest lap: Byrne 1m 14.273s, 55.72 mph.

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 2 (14 laps): (Provisional):
1 Jordan Dempsey 15m 40.90s, 61.58 mph,
2 Samuel Harron 15m 51.08s,
3 Darragh Denning 15m 57.47s,
4 William Harron 15m 57.68s,
5 Loris Nikolov 16m 00.92s,
6 Morgan Quinn 16m 05.54s.
Fastest lap: Dempsey 1m 06.520s, 62.21 mph.
FIESTA ZETEC JUNIOR RACE 1 (13 laps):
1 Jack Byrne 16m 30.86s, 54.29 mph.
Fastest lap: Byrne 1m 14.115s, 55.84 mph.

FUTURE CLASSICS RACE (13 laps):
1 Timothy Duggan (Seat Ibiza Cooper) 15m 20.79s, 58.43 mph,
2 David Hammond (Fiat Uno) 15m 21.14s,
3 Eoghan O'Brien (Fiat Punto) 15m 21.90s,
4 Aidan Byrne (Fiat Punto) 15m 22.92s,
5 Robbie Parks (Toyota Celica) 15m 24.03s,
6 William Tighe (Peugeot 205) 15m 35.06s.
Fastest lap: Barry Hallion (Fiat Punto) 1m 08.670s, 60.26 mph.

MIDLAND M C GRASS SURFACE AUTOCROSS AT GLENOUGHILL, BALLINALEE, CO LONGFORD (ROUND 6 OF PAT KERLEY DOORS & WINDOWS NATIONAL CHAMPIONSHIP):
Best time of day (Special):
Padraic McHale (Buggy) 1m 57.10s.
Best time of day (Super Saloon): Brian Keegan (Impreza) 2m 30.63s.
Best time of day (Saloon): Ian O'Connell (Mini) 2m 24.75s.
Class winners: Ronan Murphy (Civic) 2m 55.67s, Bernard O'Leary (Peugeot 206) 2m 31.87s, Anthony Masterson (Escort), Cecil Doak (Metro) 2m 32.07s, Gerard Moloney (Buggy) 2m 09.60s, Ian Byrne (Nissan Special) 2m 03.18s, Jason Murphy (Civic) 2m 53.25s, Niamh Driver (Peugeot 106), David Jones (Peugeot 106).

TIPPERARY M C SEPAM STONETHROWERS STAGES RALLY AT CLONMEL (ROUND OF SUIRWAY GROUP SOUTH EAST STAGES CHAMPIONSHIP):
1 Sam Moffett/Karl Atkinson (Fiesta WRC) 51m 49s,
2 Josh Moffett/John Rowan (Fiesta WRC) 52m 04s,
3 Steve Wood/Keith Moriarty (Impreza WRC) 53m 25s,
4 Desi Henry/Liam Moynihan (Fabia) 53m 38s,
5 Gary Kiernan/James O'Reilly (Escort) 54m 14s,
6 Pat Donegan/Alan Keena (Escort) 54m 19s,
7 Mick O'Brien/James O'Brien (Focus WRC) 54m 44s,
8 Enda O'Brien/John Butler (Escort) 55m 17s,
9 Pat O'Connell/Mark Wiley (Lancer Evo 9) 56m 00s,
10 Mickey Conlon/Ciaran McPhillips (Escort) 56m 16s.
Juniors: 1 Jason O'Brien/David O'Brien (Civic) 39m 17s,
2 Colin Roche/Kenneth Quirke (Starlet) 38m 46s,
3 James Bradley/Maria Kehoe (Civic) 39m 51s.

TRIALS DRIVERS' CLUB CLUB AUTOTEST AT MONDELLO PARK:
BEGINNERS:
1 Matthew Walsh (Starlet) 623.7s,
2 Rod McGovern (Westfield) 634.7s,
3 Mark Walsh (Starlet) 642.0s.
NOVICES:
1 Anthony Freeney (Westfield) 596.5s,
2 David Meeke (Starlet) 600.5s,
3 Brian Kingston (Ignis) 630.2s.
EXPERTS:
1 Darren Quille (Westfield) 483.4s,
2 Joe Doran (Locost) 501.2s,
3 Rory Power (Mini) 514.7s.
Class winners: Rory Power, Liam Croston (Starlet) 517.9s, John McAssey (Starlet) 569.2s, Mark Doran (Escort) 549.8s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST