USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 19/20 September 2015

LEINSTER TROPHY RACE MEETING AT MONDELLO PARK
LEINSTER TROPHY FORMULA FORD 1600 FEATURE RACE (10 laps):
1 Stephen Daly (Ray GR11) 21m 56.33s, 59.53 mph,
2 Robert Barrable (Ray GR10) 22m 03.36s,
3 James Raven (Ray GR13/14) 22m 22.41s,
4 Jake Byrne (Ray GR13) 22m 24.76s,
5 Patrick Dussault (Ray GR13/14) 23m 01.01s,
6 Tom O'Connor (Van Diemen RF90) 23m 02.85s.
Fastest lap: Jonny McMullan (Van Diemen LA10) 2m 10.488s, 60.05 mph.

FORMULA FORD 1600 RACE 1 (9 laps):
1 Stephen Daly (Ray GR11) 16m 52.16s, 71.86 mph,
2 James Raven (Ray GR13/14) 16m 57.58s,
3 Jonny McMullan (Van Diemen LA10) 17m 06.12s,
4 Patrick Dussault (Ray GR13/14) 17m 08.81s,
5 Jennifer Mullan (Reynard FF84) 17m 58.79s,
6 Denis Sheehan (Crossle 45F) 18m 13.01s.
Fastest lap: Daly 1m 48.177s, 72.44 mph.

FORMULA FORD 1600 RACE 2 (9 laps):
1 Stephen Daly (Ray GR11) 16m 22.42s, 71.79 mph,
2 Jake Byrne (Ray GR13) 16m 27.98s,
3 Jonny McMullan (Van Diemen LA10) 16m 29.98s,
4 James Raven (Ray GR13/14) 16m 33.82s,
5 Tom O'Connor (Van Diemen RF90) 16m 48.13s,
6 Jennifer Mullan (Reynard FF84) 17m 23.72s.
Fastest lap: Daly 1m 48.263s, 72.38 mph.

AUTO CARE FORMULA SHEANE RACE 1 (9 laps):
1 Enda O'Connor 16m 19.50s, 72.00 mph,
2 David Parks 16m 24.58s,
3 Brian Hearty 16m 27.30s,
4 Kevin Sheane Jnr 16m 30.62s,
5 Robbie Allen 16m 31.19s,
6 Gary Corcoran 16m 49.34s.
Fastest Lap: Sheane 1m 47.802s, 72.69 mph.

AUTO CARE FORMULA SHEANE RACE 2 (4 laps):
1 Enda O'Connor 9m 10.84s, 56.90 mph,
2 Robbie Allen 9m 13.80s,
3 Kevin Sheane Jnr 9m 23.80s,
4 Brian Hearty 9m 25.41s,
5 David Parks 9m 25.77s,
6 Paul McLoughlin 9m 30.44s.
Fastest Lap: Sheane 2m 15.860s, 57.68 mph.

BLACKCHURCH MOTORS FIESTA RACE 1 (7 laps):
1 Brendan Fitzgerald 15m 37.59s, 58.50 mph,
2 Barry Rabbitt 15m 40.02s,
3 Stephen Kirwan 15m 43.87s,
4 Shane Kenny 15m 45.46s,
5 John Denning 15m 45.61s,
6 Michael Tumulty 15m 50.10s.
Fastest lap: Fitzgerald 2m 13.069s, 58.89 mph.

BLACKCHURCH MOTORS FIESTA RACE 2 (6 laps):
1 Ulick Burke 15m 07.92s, 51.78 mph,
2 Barry Rabbitt 15m 08.75s,
3 Stephen Kirwan 15m 09.48s,
4 Michael Tumulty 15m 10.11s,
5 John Denning 15m 11.79s,
6 Ciaran Larkin 15m 17.43s.
Fastest lap: Kirwan 2m 29.661s, 52.36 mph.

MICKSGARAGE.COM IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 1 (8 laps):
1 Dean Reilly (Honda Civic) 15m 11.83s, 68.75 mph,
2 Eoghan Fogarty (BMW M3) 15m 16.39s,
3 Robert Savage (Honda Integra) 15m 20.42s,
4 Shane Rabbitt (Mazda RX7) 15m 28.43s,
5 Owain Drought (Honda Integra) 15m 30.18s,
6 Kevin Doran (Honda Civic) 15m 32.35s.
Fastest lap: Reilly 1m 53.098s, 69.29 mph.
TOURING CLASS (8 laps):
1 Grzegorz Kalinecki (Seat Leon) 16m 12.50s, 64.46 mph,
2 Gareth Jennings (Honda Integra) 16m 20.63s,
3 Robert Doherty (Honda Civic) 16m 34.87s.
Fastest lap: Kalinecki 1m 58.884s, 65.91 mph.
SEAT LEON SUPERCOPA CLASS (8 laps):
1 Niall Murray 16m 00.83s, 65.24 mph,
2 Barry English 16m 04.29s,
3 Michael Cullen 16m 05.69s.
Fastest lap: Murray 1m 49.433s, 71.61 mph (Class record).

MICKSGARAGE.COM IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 2 (6 laps):
1 Shane Rabbitt (Mazda RX7) 12m 50.79s, 61.00 mph,
2 John Whelan (Peugeot 306) 12m 52.61s,
3 Owain Drought (Honda Integra) 13m 24.22s,
4 Robert Savage (Honda Integra) 13m 24.59s,
5 Dean Reilly (Honda Civic) 13m 24.60s,
6 Eoghan Fogarty (BMW M3) 13m 46.61s.
Fastest lap: Whelan 2m 05.335s, 62.52 mph.
TOURING CLASS (6 laps):
1 Gareth Jennings (Honda Integra) 14m 47.08s, 53.00 mph,
2 Grzegorz Kalinecki (Seat Leon) 14m 49.37s,
3 Ian O'Driscoll (Honda Civic) 14m 55.45s.
Fastest lap: Jennings 2m 24.191s, 54.34 mph.
SEAT LEON SUPERCOPA CLASS (6 laps):
1 Niall Murray 13m 37.38s, 57.52 mph,
2 Rod McGovern 13m 53.02s,
3 Erik Holstein 13m 56.13s.
Fastest lap: Murray 2m 02.635s, 63.90 mph.

BMCG BOSS IRELAND FORMULA LIBRE RACE 1 (7 laps):
1 Paul Dagg (Dallara-Toyota F3) 11m 33.35s, 79.11 mph,
2 Barry Rabbitt (Tatuus F Renault) 11m 59.72s,
3 Fergus Faherty (Tatuus F Renault) 12m 08.65s,
4 Colm Hynes (Reynard 88D) 12m 14.25s,
5 Martin Daly (Tatuus F Renault) 12m 15.32s,
6 Noel Robinson (Tatuus F Renault) 12m 15.80s.
Fastest Lap: Dagg 1m 38.076s, 79.90 mph.

BMCG BOSS IRELAND FORMULA LIBRE RACE 2 (8 laps):
1 Fergus Faherty (Tatuus F Renault) 16m 32.12s, 63.19 mph,
2 Barry Rabbitt (Tatuus F Renault) 16m 49.40s,
3 Paul Dagg (Dallara-Toyota F3) 17m 15.26s,
4 John Daly (Lola T93 Holden) 17m 31.51s,
5 Noel Robinson (Tatuus F Renault) 18m 02.66s,
6 Martin Daly (Tatuus F Renault) 18m 18.96s.
Fastest Lap: Faherty 2m 00.002s, 65.30 mph.

FORMULA VEE RACE 1 (8 laps):
1 Kevin Grogan (Leastone) 15m 31.47s, 67.30 mph,
2 Des Foley (Leastone) 15m 34.76s,
3 Colm Blackburn (Sheane) 15m 36.23s,
4 Jimmy Furlong (Sheane) 15m 43.49s,
5 Dan Polley (Sheane) 15m 44.54s,
6 Stephen Morrin (Leastone) 15m 50.22s.
Fastest lap: Ray Moore (Leastone) 1m 54.838s, 68.24 mph.

FORMULA VEE RACE 2 (8 laps):
1 Kevin Grogan (Leastone) 15m 27.64s, 67.58 mph,
2 Des Foley (Leastone) 15m 27.79s,
3 Colm Blackburn (Sheane) 15m 36.94s,
4 Jimmy Furlong (Sheane) 15m 37.03s,
5 Ray Moore (Leastone) 15m 43.09s,
6 Stephen Morrin (Leastone) 15m 45.88s.
Fastest lap: Grogan 1m 54.947s, 68.17 mph.

ASK SUPERCAR RACE 1 (8 laps):
1 David O'Brien 15m 13.21s, 68.65 mph,
2 Peter Barrable 15m 24.71s,
3 Graeme Colfer 15m 25.58s,
4 Bob Cameron 15m 39.09s,
5 John Cardoo 15m 40.98s,
6 Philip Jones 15m 59.38s.
Fastest lap: Barrable 1m 52.753s, 69.50 mph.
MONDELLO PARK GT SERIES RACE 1 (8 laps):
1 Connaire Finn (Ginetta G50) 15m 13.09s, 70.99 mph,
Fastest lap: Finn 1m 48.447s, 72.26 mph.

ASK SUPERCAR RACE 2 (8 laps):
1 Peter Barrable 15m 12.67s, 68.69 mph,
2 David O'Brien 15m 13.66s,
3 Philip Jones 15m 24.24s,
4 Bob Cameron 15m 32.17s,
5 Graeme Colfer 15m 45.88s,
6 Stephen Maher 16m 10.54s.
Fastest lap: O'Brien 1m 52.623s, 69.58 mph.
MONDELLO PARK GT SERIES RACE 2 (8 laps):
1 John McLaughlin (Ginetta G50) 16m 44.65s, 62.40 mph,
Fastest lap: Connaire Finn (Ginetta G50) 1m 48.816s, 72.01 mph.

ASK SUPERCAR RACE 3 (6 laps):
1 David O'Brien 12m 44.29s, 61.52 mph,
2 Peter Barrable 12m 52.41s,
3 John Cardoo 13m 05.85s,
4 Bob Cameron 13m 33.36s,
5 Pat O'Sullivan 13m 44.41s,
6 Stephen Maher 13m 47.38s.
Fastest lap: O'Brien 2m 05.436s, 62.47 mph.
MONDELLO PARK GT SERIES RACE 3 (6 laps):
1 Connaire Finn (Ginetta G50) 13m 32.91s, 57.84 mph,
2 John McLaughlin (Ginetta G50) 13m 47.37s.
Fastest lap: Finn 2m 00.374s, 65.10 mph.

BAKER AUTOMOTIVE STRYKER RACE 1 (8 laps):
1 Alan Auerbach 15m 30.66s, 67.36 mph,
2 Dave Griffin 15m 33.94s,
3 Alan Watkins 15m 40.15s,
4 Mark Baker 15m 52.23s,
5 Roger Welaratne 15m 56.55s,
6 Sean Lillis 15m 57.55s.
Fastest lap: Auerbach 1m 55.287s, 67.97 mph.

BAKER AUTOMOTIVE STRYKER RACE 2 (8 laps):
1 Alan Watkins 15m 32.68s, 67.21 mph,
2 Dave Griffin 15m 43.04s,
3 Mark Baker 15m 43.88s,
4 Andrew D'Alton 15m 58.92s,
5 Damian Roddy 15m 58.96s,
6 Roger Welaratne 15m 59.22s.
Fastest lap: Watkins 1m 55.574s, 67.80 mph.

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 1 (7 laps):
1 Jordan Dempsey 15m 31.56s, 58.88 mph,
2 James Roe 15m 31.85s,
3 Samuel Harron 15m 33.76s,
4 William Harron 15m 34.56s,
5 Darragh Denning 15m 37.65s,
6 Cameron Fenton 15m 45.53s.
Fastest lap: Dempsey 2m 03.846s, 63.27 mph (Class record).
FIESTA ZETEC JUNIOR RACE 1 (7 laps):
1 Adam Geraghty 17m 08.92s, 53.31 mph.
Fastest lap: Geraghty 2m 20.874s, 55.62 mph.

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 2 (8 laps):
1 Jordan Dempsey 16m 36.98s, 62.88 mph,
2 Darragh Denning 16m 53.20s,
3 William Harron 16m 56.46s,
4 Loris Nikolov 16m 56.62s,
5 Samuel Harron 16m 57.20s,
6 Morgan Quinn 17m 15.94s.
Fastest lap: Dempsey 2m 03.565s, 63.42 mph (Class record).
FIESTA ZETEC JUNIOR RACE 1 (8 laps):
1 Jack Byrne 18m 40.51s, 55.95 mph,
2 Adam Geraghty 18m 51.51s.
Fastest lap: Byrne 2m 18.822s, 56.45 mph (Class record).

HISTORIC RACE 1 (8 laps):
1 Stephen Doyle (Lola T212 FVC  ) 15m 22.92s, 67.92 mph,
2 David Kelly (Crossle 9S) 15m 23.11s,
3 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 15m 57.27s,
4 Steve Griffin (MG Midget) 16m 02.93s,
5 Billy Crosbie (Lotus 7) 16m 16.84s,
6 Michael Doyle (Chevron B8 BMW) 16m 26.12s.
Fastest lap: Kelly 1m 53.542s, 69.01 mph.

HISTORIC RACE 2 (7 laps):
1 Stephen Doyle (Lola T212 FVC  ) 14m 58.78s, 61.03 mph,
2 Steve Griffin (MG Midget) 15m 20.09s,
3 Billy Crosbie (Lotus 7) 15m 20.79s,
4 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 15m 26.25s,
5 Michael Doyle (Chevron B8 BMW) 15m 39.35s,
6 Clive Brandon (Lotus 47) 15m 40.21s.
Fastest lap: Stephen Doyle 1m 54.324s, 68.54 mph.

PRE-1955 HISTORICS HANDICAP RACE (9 laps):
1 David Morris (Frazer-Nash TT Replica) 16m 47.86s,
2 John Keatley (Invicta S Type) 16m 59.31s,
3 Tony Dowling (Austin 7 Special) 17m 05.85s,
4 Tony Canny (Riley TT Sprite Replica) 17m 06.47s,
5 Ken McAvoy (Riley 12/4 Special) 17m 24.31s,
6 Edward Bourke (Riley 12/4 Special) 17m 40.44s.
Fastest lap: Dave Miller (Jaguar XK140) 2m 41.408s, 48.55 mph.

CLARE M C OAKWOOD ARMS HOTEL CLARE STAGES RALLY AT SHANNON (ROUND OF TOP PART WEST COAST CHAMPIONSHIP):
1 Ed O'Callaghan/Ger Clancy (Escort) 51m 32s,
2 Paddy McVeigh/Gary McElhinney (Impreza WRC) 52m 58s,
3 Joe McGonigleCiaran Geaney (Skoda S2000) 52m 59s,
4 Daniel McKenna/Kevin Glynn (Fiesta R5) 53m 37s,
5 Daniel Cronin/Shane Buckley (Impreza) 53m 43s,
6 John Bonner/Leon Jordan (Escort) 54m 02s,
7 Kevin Barrett/Sean Mullally (Impreza WRC) 54m 24s,
8 Cormac Phelan/Aine Phelan (Citroen C2R2) 54m 50s,
9 Michael Fitzgibbon/Carrie Moroney (Civic) 55m 06s,
10 Anthony O'Halloran/Charlie McEnery (Manta) 55m 36s.
Production class: Shane Maguire/Mac Kierans (Lancer Evo 9) 55m 50s.
Juniors: 1 Shane O'Sullivan/Paul O'Sullivan (Citroen C2) 59m 18s,
2 Mark O'Looney/Chris Talty (Civic) 60m 44s,
3 Shane Norris/Charlie Boland (Civic) 62m 45s.

MOTOR ENTHUSIASTS' CLUB RHODES CUP SPORTING TRIAL AT GLENEALY, CO WICKLOW:
1 Jonathan Ralph (Wilson-Suzuki) 1 mark,
2 Siobhan McCann (JMcVW) 4m,
3 John Alvey (Wilson-Suzuki) 6m,
4 Fergil Gregory (Erskine-Yamaha) 7m,
5 Dara Fay (Wilson-Suzuki) 9m,
6 Conor Peden (Peden-VW) 12m,
7 Tony Farrell (Erskine-S&S) 14m,
8 Gordon Watkins (Watkins-Yamaha) 16m,
9 Robin Taylor (VW) 20m,
10 Joe McCann (JMcVW) 21m,
11 Stuart Pennefather (Erskine-Suzuki) 21m,
12 Percy Pennefather (Erskine-Suzuki) 22m.
Grade winners: Fergil Gregory, Siobhan McCann, John Alvey, Stephen Boden
(Wilson-Suzuki) 44m.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST