USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 26/27 September 2015

CARLOW C C AUTOTEST AT GARRYHILL, CO CARLOW (ROUND 3 OF HEWISON TROPHY CHAMPIONSHIP) (DAY 1):
1 Paul Blair (Striker) 706.1s,
2 Steven Ferguson (Mini Special) 707.2s,
3 Eamonn Byrne (Mini) 711.2s,
4 Robin Lyons (Mini) 712.5s,
5 Guy Foster (Mini Special) 723.3s,
6 Daniel Byrne (Mini) 726.3s,
7 Paddy Power (Mini Moke) 727.8s,
8 Darren Quille (Westfield) 738.9s,
9 Timmy Lynch (Westfield) 739.3s,
10 Alan Coyle (Mini Special) 749.5s,
11 Chris Grimes (Mini) 758.4s,
12 Andrew Blair (Nova) 774.6s.
Class winners: Eamonn Byrne, Steven Ferguson, Darren Quille, Andrew Blair.
Best semi-expert: Rory Power (Mini) 863.1s.

CARLOW C C AUTOTEST AT GARRYHILL, CO CARLOW (ROUND 4 OF HEWISON TROPHY CHAMPIONSHIP) (DAY 2):
1 Steven Ferguson (Mini Special) 626.6s,
2 Eamonn Byrne (Mini) 632.0s,
3 Robin Lyons (Mini) 635.7s,
4 Daniel Byrne (Mini) 637.4s,
5 Guy Foster (Mini Special) 638.5s,
6 David Thompson (Nova) 650.8s,
7 Darren Quille (Westfield) 652.8s,
8 Timmy Lynch (Westfield) 652.9s,
9 Chris Grimes (Mini) 660.4s,
10 Ian White (Mini Special) 669.3s,
11 Liam Cashman (Westfield) 677.7s,
12 Andrew Blair (Nova) 702.0s.
Class winners: Eamonn Byrne, Guy Foster, Darren Quille, David Thompson.
Best semi-expert: Rory Power (Mini) 746.0s.

 

SOUTHERN KARTING CLUB KART RACE MEETING AT PALLAS KARTING, TYNAGH (FINAL ROUND OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIP):
Cadets Final 1:
1 Sean McCormack, 2 Cian Caldwell, 3 Sean McGovern.
Cadets Final 2: 1 Sean McCormack, 2 Cian Caldwell, 3 Sean McGovern.
Mini Max Final 1: 1 Aaron Whelan, 2 Karl O'Brien, 3 Darragh Mullins.
Mini Max Final 2: 1 Aaron Whelan, 2 Karl O'Brien, 3 Darragh Mullins.
Junior Max Final 1: 1 Patrick Dempsey, 2 Cian Broderick, 3 Aoife Melia.
Junior Max Final 2: 1 Patrick Dempsey, 2 Aoife Melia, 3 Cian Broderick.
X30 Junior Final 1: 1 Sean McMahon, 2 Zach Gibson, 3 Jonathan Browne.
X30 Junior Final 2: 1 Sean McMahon, 2 Killian Brady, 3 Se Martin Jnr.
Rotax Max Final 1: 1 Jack Graham, 2 Ayrton Sherlock, 3 Derek Wilson.
Rotax Max Final 2: 1 Alex Denning, 2 Jack Graham, 3 Ayrton Sherlock.
Open 125 Final 1: 1 Brian Ward, 2 Jonathan Delaney, 3 Ian Farrell.
Open 125 Final 2: 1 Jonathan Delaney, 2 Brian Ward, 3 Ian Farrell.
Bilands Super 4 Final 1: 1 Pasquale di Lucia, 2 Terence Corcoran, 3 John Graydon.
Bilands Super 4 Final 2: 1 Terence Corcoran, 2 Declan Coleman.
KZ2 Final 1: 1 Shane Crosbie, 2 Bill Sherlock, 3 Darragh Cormack.
KZ2 Final 2: 1 Bill Sherlock, 2 Shane Crosbie, 3 Danny Hyland.
X30 Senior Final 1: 1 Shane Daly, 2 Gary Edwards, 3 Conor McPolin.
X30 Senior Final 2: 1 Shane Daly, 2 Evan Naylor, 3 Gary Edwards.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST