USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Motor Sport Results 20/21 February

MOTOR ENTHUSIASTS' CLUB FREEMAN CUP AUTOTEST AT MONDELLO PARK, CO KILDARE (ROUND 13 OF HEWISON TROPHY CHAMPIONSHIP):
1 Guy Foster (Mini Special) 635.9s,
2 Robin Lyons (Mini) 636.0s,
3 Eamonn Byrne (Mini) 640.3s,
4 Steven Ferguson (Mini Special) 643.5s,
5 Mark King (Nova) 654.1s,
6 Darren Quille (Westfield) 664.6s,
7 Ian White (Mini Special) 667.5s,
8 Paddy Power (Mini Moke) 674.4s,
9 Chris Grimes (Mini) 679.2s,
10 Timmy Lynch (Westfield) 691.0s,
11 Tom Devaney (Westfield) 697.2s,
12 Norman Ferguson (Mini) 703.5s.
Class winners: Robin Lyons, Steven Ferguson, Darren Quille, Mark King.
Best semi-expert: James Mansfield (Mini) 845.7s.
Best novice: James Hogarty (Starlet) 898.9s.

BIRR & DISTRICT M C ABBEYLEIX MANOR HOTEL STAGES RALLY AT ABBEYLEIX, COLAOIS (ROUND 1 OF TOP PART WEST COAST CHAMPIONSHIP AND LOUGHRANSIGNS.COM MIDLANDS EAST CHAMPIONSHIP):
1 Donagh Kelly/Conor Foley (Focus WRC) 49m 56s,
2 Niall Maguire/Enda Sherry (Impreza WRC) 50m 51s,
3 Paddy McVeigh/Gary McElhinney (Impreza WRC) 50m 58s,
4 Kevin Kelleher/Andy Mahon (Impreza WRC) 52m 02s,
5 Enda O'Brien/John Butler (Escort) 52m 21s,
6 Barry Ryan/Emmet Sherry (Escort) 52m 40s,
7 George Condell/Gavin Sheehan (Starlet) 52m 48s,
8 Trevor Mulligan/Sean Hayde (Escort) 53m 02s,
9 David Condell/Eugene McGrath (Escort) 53m 14s,
10 Kevin Barrett/Sean Mullally (Impreza WRC) 53m 35s.
Group N award: 1 Shane Maguire/Mac Kierans (Lancer Evo 9) 54m 18s.
Juniors: 1 Shane Norris/Brian Brady (Civic) 58m 07s, 2 Denis Nagle/Donagh Crowley (Micra) 71m 49s.

LEINSTER MOTOR CLUB LINCOLN AND NOLAN CUP SPORTING TRIAL AT BALLYBREW, ENNISKERRY, CO WICKLOW:
1 David Meeke (BD-Opel) 30 marks,
2 Enda Byrne (VW) 32m,
3 Jonathan Ralph (Wilson-Suzuki) 34m,
4 Siobhan McCann (JMcVW) 40m,
5 Morgan Evans (Mog-Honda) 41m,
6 Fergil Gregory (Erskine-Yamaha) 43m,
7 Joe McCann (JMcVW) 49m,
8 Tom Walsh (VW) 50m,
9 Paul Needham (Erskine-Honda) 53m,
10 John Mahon (Sheane VW) 53m,
11 Gordon Watkins (Watkins-Yamaha) 55m,
12 Niki Potterton (Erskine-Yamaha) 55m.
Grade winners: Jonathan Ralph, Enda Byrne, Tom Walsh, John Mahon. "Junior Junior" Award: Bill Needham (Erskine-Honda) 96m.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST