USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 23/24 April 2016

GALWAY M C/CLARE M C HILLCLIMB AT CORKSCREW, BALLYVAUGHAN, CO CLARE (ROUND 1 OF NAYLOR ENGINEERING NATIONAL HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 1):
1 Sylvie Mullins (Gould GR37-Judd) 47.29s,
2 Michael Connolly (Gould GR37-Judd) 50.00s,
3 Joe Courtney (Reynard 913-Peugeot) 50.66s,
4 Alex Wilsdon Jnr (Radical PR6) 52.37s,
5 Rory Stephens (Radical SR8 Hayabusa) 52.94s,
6 John Donnelly (Reynard SF80) 55.73s,
7 Deirdre McKinley (Reynard GM) 56.44s,
8 Peter McKinley (Escort) 57.53s,
9 John Mahon (DJ-ADS1 Hayabusa) 57.72s,
10 Brendan Keane (Westfield SE1) 57.85s.
Class winners: Deirdre McKinley (Nova) 68.18s, Gary Egan (Seicento) 71.85s, Derek McGuinness (Sunbeam) 70.12s, John Kennedy (Dax Rush) 59.99s, Peter McKinley, Kieran White (Riley) 46.50s (net), Cormac O'Brien (Ray FF1600) 61.60s, Alex Wilsdon Jnr, Michael Connolly, Tommy Gardiner (Civic) 63.79s, Niall O'Sullivan (Citroen C2) 61.92s.

GALWAY M C/CLARE M C HILLCLIMB AT BALLINALACKEN, FANORE, CO CLARE (ROUND 2 OF NAYLOR ENGINEERING NATIONAL HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 2):
1 Sylvie Mullins (Gould GR37-Judd) 68.61s,
2 Michael Connolly (Gould GR37-Judd) 69.01s,
3 Joe Courtney (Reynard 913-Peugeot) 71.34s,
4 Rory Stephens (Radical SR8 Hayabusa) 72.19s,
5 Alex Wilsdon Jnr (Radical PR6) 72.65s,
6 John Donnelly (Reynard SF80) 76.50s,
7 Deirdre McKinley (Reynard GM) 80.09s,
8 Michael Fitzgibbon (Civic) 80.11s,
9 Peter McKinley (Escort) 80.90s,
10 Brendan Keane (Westfield SE1) 80.96s.
Class winners: William Power (Mini) 89.93s, Gary Egan (Seicento) 91.52s, Gary Cunningham (GC Mk1 Light) 83.05s, Peter McKinley, Kieran White (Riley) 61.03s (net), John Whitley (Laser FF1600) 88.39s, Alex Wilsdon Jnr, Michael Connolly, Michael Fitzgibbon, Niall O'Sullivan (Citroen C2) 83.28s.

CO MONAGHAN M C HILLGROVE HOTEL STAGES RALLY AT MONAGHAN (ROUND 2 OF SLIGO PALLETS BORDER CHAMPIONSHIP):
1 Josh Moffett/Jason McKenna (Fiesta) 56m 06s,
2 Sam Moffett/James Fulton (Fiesta) 56m 46s,
3 Niall Maguire/Enda Sherry (Impreza WRC) 57m 20s,
4 Jonathan Pringle/Alan Keena (Escort) 58m 18s,
5 Stephen Wright/Fintan Sherry (Fiesta R5) 58m 30s,
6 Gary McPhillips/Paul Sheridan (Escort) 58m 50s,
7 Ryan Loughran/Leon Jordan (Escort) 58m 51s,
8 Vivian Hamill/Andrew Grennan (Escort) 59m 26s,
9 Adrian Hetherington/Ronan O'Neill (Escort) 59m 26s,
10 Damian Toner/Denver Rafferty (Escort) 59m 34s.
Group N winner: Shane Maguire/Mac Kierans (Lancer Evo 9 Gp N) 61m 42s.
Juniors: 1 Daren O'Brien/Damien Fleming (Civic) 42m 32s,
2 Martin Swinburne/Gretchen Fegan (Corolla) 43m 56s,
3 Neil Brogan/Ryan Moore (Civic) 45m 47s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST