USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 21/22 May 2016

WEXFORD M C HILLCLIMB AT CLOHAMON, BUNCLODY, CO WEXFORD (DAY 1) (ROUND 3 OF NAYLOR ENGINEERING NATIONAL HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP):
1 Michael Connolly (Gould GR37-Judd) 43.79s,
2 Joe Courtney (Reynard 913-Peugeot) 45.42s,
3 Rory Stephens (Radical SR8 Hayabusa) 47.48s,
4 Emmet Dunne (Dallara) 49.37s,
5 John Mahon (DJ-ADS1 Hayabusa) 50.98s,
6 Peter McKinley (Escort) 52.66s,
7 Jim Doherty (Starlet) 54.08s,
8 Brendan Keane (Westfield SE1) 54.34s,
9 Peter Bogan (Escort) 54.60s,
10 Enda Byrne (Ray ZX11 Kawasaki) 54.87s.
Class winners: William Power (Mini) 62.65s, Gary Egan (Seicento) 63.19s, Jim Doherty, Peter Bogan, Peter McKinley, Tony Canny (Riley TT Sprite) 42.55s (net), John Whitley (Swift FF1600) 60.46s, John Mahon, Joe Courtney, David Byrne (Nova) 59.24s, John Farrell (Escort) 57.06s, Ian Roche (Corsa) 64.55s, Thomas Walsh (Peugeot 205) 62.13s, Anthony Redmond (Civic) 58.86s.

WEXFORD M C HILLCLIMB AT CLOHAMON, BUNCLODY, CO WEXFORD (DAY 2) (ROUND 4 OF NAYLOR ENGINEERING NATIONAL HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP):
1 Michael Connolly (Gould GR37-Judd) 43.84s,
2 Joe Courtney (Reynard 913-Peugeot) 44.73s,
3 Rory Stephens (Radical SR8 Hayabusa) 46.15s,
4 Alex Wilsdon Jnr (Radical PR6) 47.82s,
5 John Con Byrne (Jedi-Honda) 49.14s,
6 John Mahon (DJ-ADS1 Hayabusa) 50.67s,
7 Emmet Dunne (Dallara) 50.87s,
8 John Donnelly (Reynard SF80) 51.74s,
9 Peter McKinley (Escort) 52.84s,
10 Jim Doherty (Starlet) 53.86s.
Class winners: Deirdre McKinley (Nova) 60.80s, Gary Egan (Seicento) 63.22s, Tony Banville (Peugeot 205) 59.69s, Jim Doherty, Peter McKinley, Tony Canny (Riley TT Sprite) 42.89s (net), John Whitley (Swift FF1600) 59.23s, Alex Wilsdon Jnr, Joe Courtney, David Byrne (Nova) 57.78s, John Farrell (Escort) 56.13s, Ian Roche (Corsa) 63.29s, Thomas Walsh (Peugeot 205) 62.06s, Simon Reid (Civic) 54.01s.

SKIBBEREEN & DISTRICT C C NORMAN GILES MEMORIAL AUTOTEST AT KILBROGAN, BANDON, CO CORK (ROUND 4 OF PREMIER AUTO PARTS MUNSTER CHAMPIONSHIP) (DAY 1):
1 Ian White (Mini Special) 512.6s,
2 Liam Croston (Nova) 524.9s,
3 Mike Mulcahy (Mini Special) 552.6s.
4 Peter Desmond (Westfield) 584.7s,
5 Liam Cashman (Westfield) 587.5s,
6 Alan Clarke (Mini Special) 592.2s.
Class winners: James Mansfield (Mini) 635.7s, Mike Mulcahy, Connie Lynch (Starlet Special) 593.8s, Peter Desmond, Liam Croston, Joe Downey (Starlet) 767.4s, Cian Power (Mini Special) 791.6s, George Swanton (Starlet) 678.4s, Patricia Denning (Starlet) 677.5s.

SKIBBEREEN & DISTRICT C C NORMAN GILES MEMORIAL AUTOTEST AT KILBROGAN, BANDON, CO CORK (ROUND 5 OF PREMIER AUTO PARTS MUNSTER CHAMPIONSHIP) (DAY 2):
1 Ian White (Mini Special) 458.8s,
2 Liam Croston (Nova) 473.8s,
3 Liam Cashman (Westfield) 488.8s,
4 Mike Mulcahy (Mini Special) 498.2s.
5 Don Giles (Westfield) 498.4s,
6 Peter Desmond (Westfield) 509.2s.
Class winners: James Mansfield (Mini) 549.8s, Mike Mulcahy, Martin Walsh (Starlet Special) 517.4s, Liam Cashman, Liam Croston, Joe Downey (Starlet) 656.0s, Cian Power (Mini Special) 656.3s, George Swanton (Starlet) 594.5s, Patricia Denning (Starlet) 692.9s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST