USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 11/12 June 2016

MOTOR ENTHUSIASTS' CLUB RACE MEETING AT MONDELLO PARK: SEAT SUPERCUP IRELAND RACE 1 (8 laps):
1 Rob Butler 16m 48.20s, 62.18 mph,
2 Jonathan Fildes 16m 48.47s,
3 Niall Quinn 16m 49.92s,
4 Barry English 16m 50.93s,
5 David Kidd 17m 01.42s,
6 Rod McGovern 17m 02.13s.
Fastest lap: Fildes 1m 50.439s, 70.95 mph.

SEAT SUPERCUP IRELAND RACE 2 (7 laps):
1 Erik Holstein 13m 10.86s, 69.36 mph,
2 Dave O'Brien 13m 11.16s,
3 Niall Quinn 13m 13.78s,
4 Rob Butler 13m 14.96s,
5 Brian Berry 13m 17.01s,
6 Jonathan Fildes 13m 21.13s.
Fastest lap: O'Brien 1m 51.387s, 70.35 mph.

TOOL DYNAMICS SUPERCAR RACE 1 (8 laps):
1 Peter Barrable 15m 38.38s, 66.80 mph,
2 Sam Moffett 15m 45.39s,
3 Graeme Colfer 15m 49.13s,
4 Bob Cameron 15m 49.24s,
5 Alan Dawson 15m 59.71s,
6 Andy O'Brien 16m 14.30s.
Fastest lap: Barrable 1m 55.789s, 67.68 mph.

TOOL DYNAMICS SUPERCAR RACE 2 (7 laps):
1 Sam Moffett 13m 32.13s, 67.54 mph,
2 Alan Dawson 13m 32.84s,
3 Bob Cameron 13m 35.42s,
4 Graeme Colfer 13m 46.54s,
5 Ray Finnegan 13m 57.02s,
6 Vincent O'Reilly 14m 29.93s.
Fastest lap: Cameron 1m 54.684s, 68.33 mph.

AVON TYRES FORMULA SHEANE RACE 1 (8 laps):
1 Kevin Sheane Jnr 16m 09.09s, 64.69 mph,
2 David Parks 16m 10.76s,
3 Robbie Allen 16m 10.89s,
4 Brian Hearty 16m 11.59s,
5 Chris McCabe 16m 35.00s,
6 Richard Kearney 16m 39.04s.
Fastest Lap: Hearty 1m 52.749s, 69.50 mph.

AVON TYRES FORMULA SHEANE RACE 2 (8 laps):
1 Kevin Sheane Jnr 16m 57.11s, 61.63 mph,
2 Robbie Allen 16m 57.41s,
3 David Parks 16m 57.67s,
4 Brian Hearty 16m 58.11s,
5 Paul McLoughlin 16m 58.77s,
6 Chris McCabe 16m 59.02s.
Fastest Lap: Hearty 1m 48.454s, 72.25 mph.

FORMULA VEE RACE 1 (8 laps):
1 Dan Polley (Sheane) 15m 26.91s, 67.63 mph,
2 Kevin Grogan (Leastone) 15m 29.28s,
3 Anthony Cross (Sheane) 15m 48.74s,
4 Gavin Buckley (Sheane) 15m 54.08s,
5 James Jones (Sheane) 16m 02.89s,
6 Damian Murphy (Leastone) 16m 03.61s.
Fastest lap: Polley 1m 55.084s, 68.09 mph.

FORMULA VEE RACE 2 (7 laps):
1 Kevin Grogan (Leastone) 15m 21.02s, 59.56 mph,
2 Dan Polley (Sheane) 15m 21.14s,
3 Colm Blackburn (Leastone) 15m 22.10s,
4 Anthony Cross (Sheane) 15m 31.34s,
5 Shane McBride (Sheane) 15m 36.68s,
6 Mark Reade (Leastone) 15m 37.32s.
Fastest lap: Polley 1m 57.666s, 66.60 mph.

TENG TOOLS IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 1 (8 laps):
1 Grzegorz Kalinecki (VW Golf) 15m 45.02s, 66.34 mph,
2 Keith Campbell (VW Corrado) 16m 00.09s,
3 Eddie Kinirons (BMW M3) 16m 19.28s.
Fastest lap: Kalinecki 1m 53.715s, 68.91 mph.
TOURING CLASS (8 laps):
1 Ian O'Driscoll (Honda Civic) 16m 32.94s, 63.13 mph,
2 Jay O'Reilly (Honda Civic) 16m 37.84s,
3 David Cassidy (Nissan 200SX) 16m 47.38s,
4 Nicole Drought (Honda Integra) 16m 53.86s,
5 Pa Hudson (Honda Integra) 17m 01.98s,
6 Robert Doherty (Honda Civic) 17m 02.37s.
Fastest lap: O'Driscoll 1m 59.878s, 65.37 mph.

TENG TOOLS IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 2 (7 laps):
1 Grzegorz Kalinecki (VW Golf) 13m 30.05s, 67.71 mph,
2 Keith Campbell (VW Corrado) 13m 37.83s,
3 Eddie Kinirons (BMW M3) 13m 49.79s.
Fastest lap: Kalinecki 1m 53.430s, 69.08 mph.
TOURING CLASS (8 laps):
1 Robert Doherty (Honda Civic) 14m 31.82s, 62.92 mph,
2 Ian O'Driscoll (Honda Civic) 14m 31.87s,
3 Jay O'Reilly (Honda Civic) 14m 33.45s,
4 David Cassidy (Nissan 200SX) 14m 40.42s,
5 Pa Hudson (Honda Integra) 14m 42.94s,
6 Stephen Dunne (Toyota Corolla) 14m 50.98s.
Fastest lap: O'Driscoll 2m 01.744s, 64.36 mph.

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA ST RACE 1 (7 laps):
1 Sean Lillis 14m 51.14s, 61.55 mph,
2 Ulick Burke 14m 52.20s,
3 Stephen Kirwan 14m 57.32s,
4 Brendan Fitzgerald 15m 03.50s,
5 John Denning 15m 05.23s,
6 Michael Cullen 15m 05.26s.
Fastest lap: Lillis 2m 06.398s, 61.99 mph.

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA ST RACE 2 (6 laps):
1 Sean Lillis 12m 43.46s, 61.58 mph,
2 Ulick Burke 12m 44.30s,
3 Michael Cullen 12m 46.08s,
4 Stephen Kirwan 12m 49.50s,
5 John Denning 12m 51.21s,
6 Barry Barrable 12m 54.12s.
Fastest lap: Burke 2m 05.850s, 62.26 mph (Class record).

PROCRAFT TOOLS FIESTA ZETEC RACE 1 (7 laps):
1 Philip Lawless 15m 50.52s, 57.71 mph,
2 Trevor Farrar 15m 50.90s,
3 Darragh McMullen 15m 51.98s,
4 Michael Tumulty 15m 52.47s,
5 Darren Lawler 15m 53.36s,
6 David McLean 15m 54.30s.
Fastest lap: Lawler 2m 13.501s, 58.70 mph.

PROCRAFT TOOLS FIESTA ZETEC RACE 2 (6 laps):
1 Philip Lawless 16m 13.97s, 48.27 mph,
2 Darren Lawler 16m 14.74s,
3 Darragh McMullen 16m 15.43s,
4 Michael Tumulty 16m 18.73s,
5 Peter Campbell 16m 23.83s,
6 Shane Kenny 16m 24.41s.
Fastest lap: Lawler 2m 13.818s, 58.56 mph.

MICKSGARAGE.COM FUTURE CLASSICS RACE (6 laps):
1 Robbie Parks (Toyota Celica) 13m 10.00s, 59.51 mph,
2 Aidan Byrne (Fiat Punto) 13m 19.81s,
3 Timothy Duggan (Seat Ibiza Cooper) 13m 25.55s,
4 John Downey (Peugeot 206) 13m 26.02s,
5 Brendan Travers (Fiat Punto) 13m 26.27s,
6 Ken Byrne (MG Maestro) 13m 29.68s.
Fastest lap: Patrick Donoghue (Peugeot 205) 2m 07.562s, 61.43 mph.

IRISH SPORTS CARS RACE 1 (8 laps):
1 Alan Watkins 17m 22.63s, 61.91 mph,
2 Des Bruton 17m 26.23s,
3 Roger Welaratne 17m 27.23s,
4 Peter Auerbach 17m 40.73s,
5 Pat Bergin 17m 56.31s.
Fastest lap: Watkins 1m 56.173s, 67.45 mph.

IRISH SPORTS CARS RACE 2 (7 laps):
1 Alan Watkins 14m 05.30s, 64.89 mph,
2 Des Bruton 14m 20.25s,
3 Pat Bergin 14m 37.28s,
4 Peter Auerbach 14m 38.66s.
Fastest lap: Watkins 1m 56.850s, 67.06 mph.

HISTORIC RACE 1 (8 laps):
1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 15m 52.37s, 65.82 mph,
2 Bernard Foley (MGBGT V8) 15m 56.53s,
3 Steve Griffin (MG Midget) 16m 15.03s,
4 Billy Crosbie (Lotus 7) 16m 16.20s,
5 Ciaran Geoghegan (BMW 2002) 17m 22.02s,
6 Wolfgang Schnittger (MG Midget) 17m 26.58s.
Fastest lap: Cochrane 1m 56.062s, 67.52 mph.

HISTORIC RACE 2 (8 laps):
1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 15m 55.10s, 65.64 mph,
2 Bernard Foley (MGBGT V8) 16m 06.98s,
3 Billy Crosbie (Lotus 7) 16m 22.99s,
4 Steve Griffin (MG Midget) 16m 23.41s,
5 Ciaran Geoghegan (BMW 2002) 17m 17.97s,
6 Wolfgang Schnittger (MG Midget) 17m 26.83s.
Fastest lap: Cochrane 1m 55.123s, 68.07 mph.

LEGENDS RACE 1 (5 laps):
1 John Paterson 10m 02.13s, 65.07 mph,
2 Niki Meredith 10m 03.39s,
3 Paul O'Brien 10m 03.80s,
4 James Holman 10m 04.06s,
5 Des Foley 10m 07.92s,
6 Jonathan Taylor 10m 10.31s.
Fastest lap: Meredith 1m 59.200s, 65.74 mph.

LEGENDS RACE 2 (4 laps):
1 Niki Meredith 10m 18.47s, 50.68 mph,
2 Ian Conroy 10m 23.42s,
3 Paul O'Brien 10m 23.44s,
4 James Holman 10m 26.24s,
5 Ivor Greenwood 10m 32.25s,
6 John Paterson 10m 35.36s.
Fastest lap: Conroy 2m 32.539s, 51.37 mph.

LEGENDS RACE 3 (6 laps):
1 Niki Meredith 12m 07.72s, 64.61 mph,
2 James Holman 12m 07.90s,
3 Paul O'Brien 12m 09.89s,
4 John Paterson 12m 12.08s,
5 Ian Conroy 12m 13.09s,
6 Jonathan Taylor 12m 14.65s.
Fastest lap: Meredith 1m 59.042s, 65.83 mph.

LEGENDS RACE 4 (4 laps):
1 James Holman 8m 05.16s, 64.61 mph,
2 Niki Meredith 8m 05.34s,
3 John Paterson 8m 05.76s,
4 Jonathan Taylor 8m 06.84s,
5 Ross McCulloch 8m 07.42s,
6 Paul O'Brien 8m 07.53s.
Fastest lap: Meredith 1m 59.750s, 65.44 mph.

LEGENDS RACE 5 (5 laps):
1 John Paterson 10m 05.63s, 64.69 mph,
2 Niki Meredith 10m 05.76s,
3 James Holman 10m 06.25s,
4 Paul O'Brien 10m 06.41s,
5 Jonathan Taylor 10m 11.47s,
6 Ian Conroy 10m 15.76s.
Fastest lap: O'Brien 2m 00.595s, 64.98 mph.

LEGENDS RACE 6 (5 laps):
1 Paul O'Brien 10m 05.97s, 64.66 mph,
2 John Paterson 10m 10.44s,
3 James Holman 10m 11.38s,
4 Niki Meredith 10m 11.50s,
5 Ryan McLeish 10m 15.76s,
6 Gerard McCosh 10m 33.68s.
Fastest lap: Holman 2m 00.419s, 65.07 mph.

IMOKILLY M C HILLCLIMBS AT THE SWEEP, DUNGARVAN, CO WATERFORD (DAY 1) (ROUND 5 OF NAYLOR ENGINEERING NATIONAL HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (June 11):
1 Michael Connolly (Gould GR37-Judd) 64.51s,
2 Joe Courtney (Reynard 913-Peugeot) 65.94s,
3 Rory Stephens (Radical SR8 Hayabusa) 67.99s,
4 Alex Wilsdon Jnr (Radical PR6) 71.42s,
5 Robert Bell (Crossle 30F-Hayabusa) 74.88s,
6 Peter McKinley (Escort) 75.79s,
7 Brendan Keane (Westfield SE1) 76.32s,
8 Mark Dolphin (Escort) 76.36s,
9 Jim Doherty (Starlet) 76.58s,
10 Denis Hogan (BMW M3) 77.04s.
Class winners: Billy White (Nova) 85.84s, Gary Egan (Seicento) 95.08s, Tony Banville (Peugeot 205) 88.00s, Jim Doherty, Peter McKinley, Seamus Anderson (Anglia) 64.81s (nett), John Whitley (Swift FF1600) 86.13s, Alex Wilsdon Jnr, Joe Courtney, Jason Ryan (Starlet) 77.98s, Emmet Cronin (Escort) 78.77s.

IMOKILLY M C HILLCLIMBS AT THE SWEEP, DUNGARVAN, CO WATERFORD (DAY 2) (ROUND 6 OF NAYLOR ENGINEERING NATIONAL HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (June 12):
1 Michael Connolly (Gould GR37-Judd) 61.00s,
2 Joe Courtney (Reynard 913-Peugeot) 64.17s,
3 Rory Stephens (Radical SR8 Hayabusa) 65.47s,
4 Alex Wilsdon Jnr (Radical PR6) 68.10s,
5 Robert Bell (Crossle 30F-Hayabusa) 70.81s,
6 John Mahon (DJ-ADS1 Hayabusa) 71.32s,
7 Peter McKinley (Escort) 74.55s,
8 Brendan Keane (Westfield SE1) 74.80s,
9 Jim Doherty (Starlet) 75.80s,
10 Denis Hogan (BMW M3) 76.47s.
Class winners: Billy White (Nova) 84.22s, Gary Egan (Seicento) 94.31s, Tony Banville (Peugeot 205) 88.16s, Jim Doherty, Peter McKinley, Ciaran Geoghegan (BMW 2002) 56.60s (nett), Gerard O'Connor (Sheane VW) 87.72s, Alex Wilsdon Jnr, Joe Courtney, Jason Ryan (Starlet) 76.64s, Emmet Cronin (Escort) 78.88s.

LAOIS RALLYSPORT CLUB ACE SIGNS HEARTLANDS MINI STAGES RALLY AT PORT LAOISE (ROUND OF LOUGHRANSIGNS.COM MIDLANDS EAST CHAMPIONSHIP):
1 Chris Armstrong/Chris Melly (Escort) 47m 37.1s,
2 Trevor Mulligan/Sean Hayde (Escort) 47m 37.3s,
3 Enda O'Brien/John Butler (Escort) 47m 37.5s,
4 Declan Gallagher/James McNulty (Starlet) 47m 40.5s,
5 David Condell/Eugene McGrath (Escort) 47m 44.1s,
6 George Condell/William Lynch (Starlet) 47m 58.7s,
7 Alistair Fingleton/Debbie Fingleton (Escort) 48m 45.7s,
8 Paul Rowley/Colin Fitzgerald (Skoda S2000) 49m 24.9s,
9 Paul Clarke/Philip McEntee (Escort) 49m 40.1s,
10 John Lynch/Brendan Dowling (Escort) 49m 46.3s.
Group N award: Declan Byrne/Gary Deegan (Civic) 52m 35s.
Juniors: 1 Eoin Kenny/Robert Comerford (Mini) 60m 39s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST