USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 25/26 June 2016

CARRICK-ON-SUIR M C RAVEN'S ROCK STAGES RALLY AT WATERFORD (ROUND 2 OF SUIRWAY GROUP SOUTH EAST STAGES CHAMPIONSHIP):
1 Alan Ring/Adrian Deasy (Fiesta) 55m 02s,
2 Enda O'Brien/John Butler (Escort) 55m 53s,
3 David Condell/Eugene McGrath (Escort) 56m 45s,
4 Michael O'Brien/Liam Brennan (Focus WRC) 56m 57s,
5 Mickey Conlon/Ciaran McPhillips (Escort) 57m 05s,
6 Paul Purtill/Paul Kelly (Escort) 57m 12s,
7 Simon Reid/Paul Collins (Civic) 57m 37s,
8 Eddie Power/John Rafter (Corolla WRC) 57m 46s,
9 Vincent McSweeney/Michael Kearney (Civic) 57m 56s,
10 Andy Fanning/Derek Gibbs (Fiesta) 58m 07s.
Juniors: 1 Fergus Hurley/Eric Deane (Escort) 59m 53s,
2 Eamonn McCarthy/Jonathan O'Mahony (Civic) 61m 11s,
3 Mick Lonergan/Christian Dermody (Civic) 62m 02s.

500 MRCI KIRKISTOWN RACE MEETING (ROUNDS OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL
CHAMPIONSHIPS): DENNINGS CARS GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 1 (13 laps):
1 Samuel Harron,
2 William Harron,
3 Morgan Quinn,
4 Darragh Denning,
5 Patrick Dempsey,
6 Michael Woods.
Fastest lap: Quinn 1m 11.39s, 76.24 mph.

DENNINGS CARS GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 2 (13 laps):
1 Samuel Harron,
2 William Harron,
3 Patrick Dempsey,
4 Darragh Denning,
5 Morgan Quinn,
6 Hollie Byrne.
Fastest lap: William Harron 1m 11.67s, 75.95 mph.

FORMULA FORD 1600 RACE 1 (16 laps):
1 Alan Davidson (Mondiale M89S),
2 Jake Byrne (Ray GR14),
3 James Roe (Firman),
4 Stephen O'Connor (Van Diemen RF90),
5 Ryan Campbell (Reynard FF89),
6 Mike Todd (Mondiale M84S).
Fastest lap: Byrne 1m 01.14s, 89.03 mph.

FORMULA FORD 1600 RACE 2 (16 laps):
1 Alan Davidson (Mondiale M89S),
2 Stephen O'Connor (Van Diemen RF90),
3 Ryan Campbell (Reynard FF89),
4 Mike Todd (Mondiale M84S),
5 Andrew Blair (Reynard FF84),
6 Henry Campbell (Reynard FF89).
Fastest lap: Davidson 1m 01.87s, 87.97 mph.

MIDLAND M C LOOSE SURFACE AUTOCROSS AT SCRAMOGUE, CO ROSCOMMON (ROUND 2 OF FIVE STAR CATERING NATIONAL LOOSE SURFACE AUTOCROSS CHAMPIONSHIP):
Best time of day (Special):
Mac Walsh (Semog Buggy) 2m 51.52s,
Best time of day (Saloon): Paul McCann (Escort Cosworth) 3m 06.36s.
Class winners: Ciaran McCullagh (Nova) 3m 20.33s, Damien Driver (Nova) 3m 16.21s, Sean Wallace (Starlet) 3m 22.33s, Gerard O'Shea (Peugeot 205) 3m 17.22s, Edward Walsh (Impreza) 3m 09.98s, Joe McHale (Berrisford Hayabusa) 2m 59.83s, Whitby Moynan (Mazda Special) 3m 07.23s, Lorcan Moore (Saxo) 3m 11.17s, Sean Cahill Jnr (Kadett) 3m 27.82s, Sean Cahill (Semog Buggy) 2m 54.41s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST