USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 30/31 July 2016

LIMERICK M C HILLCLIMB AT EFFIN, KILMALLOCK, CO LIMERICK (ROUND 9 OF NAYLOR ENGINEERING NATIONAL HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 1):
1 Joe Courtney (Reynard 913-Peugeot) 57.88s,
2 Rory Stephens (Radical SR8 Hayabusa) 61.35s,
3 Robert Bell (Crossle 30F-Hayabusa) 65.03s,
4 Deirdre McKinley (Reynard GM) 66.47s,
5 Mark Carroll (Starlet) 67.68s,
6 Denis Hogan (BMW M3) 67.80s,
7 John Mahon (DJ-ADS1 Hayabusa) 68.09s,
8 Neil Dugan (Peugeot 205) 68.10s,
9 Russell Stanworth (Reynard RF81 Opel) 69.40s,
10 Peter McKinley (Escort) 69.96s.
Class winners: Dara Fay (Swift) 75.74s, Gary Egan (Seicento) 81.45s, Gary Graham (Peugeot 205) 73.37s, John Kennedy (Dax Rush) 71.96s, Mark Carroll, Seamus Anderson (Anglia) 55.28s (nett), John Whitley (Swift FF1600) 80.49s, Robert Bell, Rory Stephens, Tom Gardiner (Civic) 74.07s, Danny Calnan (Corsa) 72.16s.

LIMERICK M C HILLCLIMB AT EFFIN, KILMALLOCK, CO LIMERICK (ROUND 10 OF NAYLOR ENGINEERING NATIONAL HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 2):
1 Joe Courtney (Reynard 913-Peugeot) 56.94s,
2 Rory Stephens (Radical SR8 Hayabusa) 59.70s,
3 John Mahon (DJ-ADS1 Hayabusa) 64.73s,
4 (tie) Deirdre McKinley (Reynard GM) and Robert Bell (Crossle 30F-Hayabusa) 64.78s,
6 Denis Hogan (BMW M3) 66.04s,
7 Peter McKinley (Escort) 67.19s,
8 Mark Carroll (Starlet) 67.50s,
9 Neil Dugan (Peugeot 205) 67.80s,
10 Derek Butler (Civic) 70.24s.
Class winners: Dara Fay (Swift) 75.81s, Billy White (Cinquecento) 81.35s, Gary Graham (Peugeot 205) 72.83s, John Kennedy (Dax Rush) 71.57s, Denis Hogan, Mick O'Shea (MGBGT) 55.03s (nett), John Whitley (Swift FF1600) 79.78s, John Mahon, Rory Stephens, Derek Butler, James Bradley (Peugeot 205) 71.72s.

500 MRCI KIRKISTOWN RACE MEETING (ROUNDS OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIPS): 300716
DENNINGS CARS GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 1 (11 laps):
1 William Harron,
2 Darragh Denning,
3 Morgan Quinn,
4 Cameron Fenton,
5 Patrick Dempsey,
6 Christopher Grimes.
Fastest lap: Harron 1m 11.53s, 76.10 mph.

DENNINGS CARS GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 2 (11 laps):
1 Samuel Harron,
2 William Harron,
3 Darragh Denning,
4 Patrick Dempsey,
5 Morgan Quinn,
6 Cameron Fenton.
Fastest lap: Samuel Harron 1m 10.85s, 76.82 mph (Class record).

FORMULA FORD 1600 RACE 1 (15 laps):
1 Stephen O'Connor (Van Diemen RF90),
2 Jake Byrne (Ray GR14),
3 Lee Newsome (Ray GR13),
4 Ryan Campbell (Reynard FF89),
5 Andrew Blair (Reynard FF84),
6 David Nicholl (Reynard FF89).
Fastest lap: Byrne 1m 01.46s, 88.56 mph.

FORMULA FORD 1600 RACE 2 (16 laps):
1 Jake Byrne (Ray GR14),
2 Alan Davidson (Mondiale M89S),
3 Stephen O'Connor (Van Diemen RF90),
4 Lee Newsome (Ray GR13),
5 Ryan Campbell (Reynard FF89),
6 Andrew Blair (Reynard FF84).
Fastest lap: Byrne 1m 01.46s, 88.56 mph.

TRIALS DRIVERS' CLUB PRODUCTION CAR TRIAL AT GLENCULLEN, CO DUBLIN:
1 Frank Lenehan (Mini) 20 marks,
2 Richard Meeke (Starlet) 20m,
3 John McAssey (Starlet) 23m,
4 Liam Cashman (Starlet) 23m,
5 Kevin O'Rourke (Starlet) 25m,
6 Robert Whelan (Starlet) 25m,
7 David Meeke (Starlet) 28m,
8 Mick Kehoe (Peugeot 206) 30m,
9 Mark Walsh (Starlet) 33m,
10 James Driver (Sunny) 37m,
11 Ted Gaffney (Starlet) 38m,
12 Niall Driver (Sunny) 40m.
Class winners: Richard Meeke, Alan Auerbach (MG ZR), Piers MacFheorais (Mazda MX5).


CO MONAGHAN M C LOOSE SURFACE AUTOCROSS AT HUT CROSS, LATTON, CO MONAGHAN:
1 Seamus Donnelly (Casmat) 5m 34.20s,
2 Ronan Mackle (Semog Buggy) 5m 38.39s,
3 Patrick Malanaphy (Yacar) 5m 39.16s,
4 Mac Walsh (Semog Buggy) 5m 39.73s,
5 Sean Casey (Rage Buggy) 5m 40.32s,
6 Martin Connolly (Extreme Buggy) 5m 41.07s.
Class winners: Ciaran Tynan (Escort) 6m 48.94s, Brian Martyn (Micra) 6m 46.12s, Shane Marron (Escort) 6m 16.08s, Gary Lockhart (Escort) 6m 28.22s, Joseph Smith (Escort) 5m 55.97s, Mickey Conlon (Escort) 5m 53.13s, Ronan Mackle.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST