USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 17/18 September 2016

LEINSTER TROPHY RACE MEETING AT MONDELLO PARK
LEINSTER TROPHY BOSS IRELAND FORMULA LIBRE FEATURE RACE (8 laps):
1 Hywel Lloyd (Dallara F308-Mercedes) 15m 23.91s, 67.85 mph,
2 Paul Dagg (Dallara F304-Toyota) 15m 25.89s,
3 Cian Carey (Tatuus F Renault),
4 Barry Rabbitt (Tatuus F Renault),
5 Noel Robinson (Tatuus F Renault),
6 Stephen Daly (Reynard F3000).
Fastest lap: Lloyd 1m 53.816s, 68.85 mph.

BOSS IRELAND FORMULA LIBRE RACE 1 (10 laps):
1 Hywel Lloyd (Dallara F308-Mercedes) 16m 12.46s, 80.58 mph,
2 Jonathan Fildes (Ralt RT4 Mounttune) 16m 36.83s,
3 Paul Dagg (Dallara F304-Toyota),
4 Stephen Daly (Reynard F3000),
5 Barry Rabbitt (Tatuus F Renault),
6 Cian Carey (Tatuus F Renault).
Fastest lap: Lloyd 1m 32.979s, 84.28 mph.

AVON TYRES FORMULA SHEANE RACE 1 (9 laps):
1 Brian Hearty 16m 30.71s, 71.19 mph,
2 David Parks 16m 34.05s,
3 Kevin Sheane Jnr,
4 Robbie Allen,
5 Richard Kearney,
6 Chris McCabe.
Fastest Lap: Hearty 1m 48.312s, 72.35 mph.

AVON TYRES FORMULA SHEANE RACE 2 (7 laps):
1 Kevin Sheane Jnr 16m 12.95s, 56.38 mph,
2 Anton Savage 16m 17.54s,
3 David Parks,
4 Brian Hearty,
5 Chris McCabe,
6 Robbie Allen.
Fastest Lap: Sheane 2m 16.305s, 57.49 mph.

FORMULA VEE RACE 1 (5 laps):
1 Gavin Buckley (Sheane) 11m 04.37s, 58.97 mph,
2 Paula Moore (Leastone) 11m 04.59s,
3 Anthony Cross (Sheane),
4 Shane McBride (Sheane),
5 Conor Molloy (Leastone),
6 Stephen Morrin (Leastone).
Fastest lap: Buckley 1m 57.071s, 66.93 mph.

FORMULA VEE RACE 2 (8 laps):
1 Dan Polley (Sheane) 15m 31.19s, 67.32 mph,
2 Colm Blackburn (Leastone) 15m 37.95s,
3 Justin Costello (Leastone),
4 Kevin Grogan (Leastone),
5 Paula Moore (Leastone),
6 Anthony Cross (Sheane).
Fastest lap: Polley 1m 55.550s, 67.82 mph.

FORMULA VEE RACE 3 (7 laps):
1 Dan Polley (Sheane) 16m 45.10s, 54.57 mph,
2 Kevin Grogan (Leastone) 16m 46.63s,
3 Colm Blackburn (Leastone),
4 Justin Costello (Leastone),
5 Anthony Cross (Sheane),
6 Gavin Buckley (Sheane).
Fastest lap: Grogan 2m 21.325s, 55.45 mph.

DENNINGS CARS GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 1 (4 laps):
1 Samuel Harron 8m 24.86s, 62.09 mph,
2 William Harron 8m 27.42s,
3 Darragh Denning,
4 Cameron Fenton,
5 Morgan Quinn,
6 Patrick Dempsey.
Fastest lap: William Harron 2m 02.786s, 63.82 mph (Class record).

DENNINGS CARS GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 2 (7 laps):
1 William Harron 15m 53.21s, 57.55 mph,
2 Darragh Denning 16m 16.67s,
3 Morgan Quinn,
4 Patrick Dempsey,
5 Michael Woods,
6 Cameron Fenton.
Fastest lap: Harron 2m 10.436s, 60.08 mph.

PROCRAFT TOOLS FIESTA ZETEC RACE 1 (7 laps):
1 Darragh McMullen 15m 45.27s, 58.03 mph,
2 Mark O'Donoghue 15m 45.82s,
3 Adam Johnston,
4 Darren Lawler,
5 Trevor Farrar,
6 Roy Tobin.
Fastest lap: Shane Kenny 2m 13.717s, 58.60 mph.

PROCRAFT TOOLS FIESTA ZETEC RACE 2 (7 laps):
1 Mark O'Donoghue 16m 21.84s, 55.87 mph,
2 Darren Lawler 16m 21.99s,
3 Mark Johnston,
4 Peter Campbell,
5 Shane Kenny,
6 Adam Johnston.
Fastest lap: Adam Johnston 2m 16.326s, 57.48 mph.

GLOBAL LIGHTS RACE 1 (8 laps):
1 Peter Drennan 15m 32.75s, 67.21 mph,
2 Conor Farrell 15m 33.27s,
3 Mark Braden,
4 Michael Conway,
5 Ivor Miller,
6 Conor May.
Fastest lap: Drennan 1m 51.698s, 70.15 mph.

GLOBAL LIGHTS RACE 2 (8 laps):
1 Michael Conway 15m 12.03s, 68.74 mph,
2 Peter Drennan 15m 12.98s,
3 Conor Farrell,
4 Mark Braden,
5 Ivor Miller,
6 Conor May.
Fastest lap: Drennan 1m 51.242s, 70.44 mph.

IRISH SPORTS CARS RACE 1 (8 laps):
1 Daniel McCarthy 16m 00.85s, 65.24 mph,
2 Alan Watkins 16m 00.96s,
3 Bill Griffin,
4 Roger Welaratne,
5 Des Meehan,
6 Sam Mansfield.
Fastest lap: Watkins 1m 58.107s, 66.35 mph.

IRISH SPORTS CARS RACE 2 (8 laps):
1 Alan Watkins 15m 36.68s, 66.93 mph,
2 Daniel McCarthy 15m 56.36s,
3 Bill Griffin,
4 Des Meehan,
5 Sam Mansfield,
6 Pat Bergin.
Fastest lap: Watkins 1m 56.541s, 67.24 mph.

MICKSGARAGE.COM FUTURE CLASSICS RACE 1 (7 laps):
1 Richard Kearney (Alfa Romeo 155) 16m 38.44s, 54.94 mph,
2 Robbie Parkes (Mitsubishi FTO) 16m 38.74s,
3 Adrian Dunne (Citroen Saxo),
4 David Hammond (Fiat Uno),
5 Aidan Byrne (Vauxhall Chevette),
6 Ken Byrne (Toyota Celica).
Fastest lap: Timothy Duggan (Seat Ibiza Cooper) 2m 09.095s, 60.70 mph.

MICKSGARAGE.COM FUTURE CLASSICS RACE 2 (7 laps):
1 Ger Byrne (BMW 323) 17m 12.61s, 53.12 mph,
2 Timothy Duggan (Seat Ibiza Cooper) 17m 16.68s,
3 Robbie Parkes (Mitsubishi FTO),
4 Adrian Dunne (Citroen Saxo),
5 Brendan Travers (Fiat Punto),
6 Ken Byrne (Toyota Celica).
Fastest lap: Duggan 2m 25.427s, 53.88 mph.

SEAT SUPERCUP IRELAND RACE 1 (3 laps):
1 Erik Holstein 9m 59.99s,
2 Rob Butler 10m 02.13s,
3 Rod McGovern,
4 Jonathan Fildes,
5 Barry English,
6 John Farrelly.
Fastest lap: Holstein 2m 00.086s, 65.25 mph.

SEAT SUPERCUP IRELAND RACE 2 (6 laps):
1 Rod McGovern 12m 19.45s, 63.58 mph,
2 Niall Quinn 12m 21.88s,
3 John Farrelly,
4 Barry English,
5 David Kidd.
Fastest lap: McGovern 2m 01.777s, 64.35 mph.

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA ST RACE 1 (7 laps):
1 Ulick Burke 15m 50.65s, 57.70 mph,
2 Sean Lillis 15m 54.27s,
3 John Denning,
4 Brendan Fitzgerald,
5 Dave Maguire,
6 Tom Fahy.
Fastest lap: Burke 2m 11.081s, 59.78 mph.

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA ST RACE 2 (7 laps):
1 Dave Maguire 16m 48.27s, 54.40 mph,
2 John Denning 16m 50.67s,
3 Kevin Doran,
4 Sean Lillis,
5 Brendan Fitzgerald,
6 Michael Cullen.
Fastest lap: Doran 2m 20.491s, 55.78 mph. bf

TOOL DYNAMICS SUPERCAR RACE 1 (8 laps):
1 Peter Barrable 16m 50.26s, 62.05 mph,
2 Andy O'Brien 16m 50.86s,
3 Sam Moffett,
4 Bob Cameron,
5 John Morris,
6 Graeme Colfer.
Fastest lap: O'Brien 2m 04.851s, 62.76 mph.

TOOL DYNAMICS SUPERCAR RACE 2 (8 laps):
1 Andy O'Brien 16m 24.55s, 63.67 mph,
2 Sam Moffett 16m 25.18s,
3 Graeme Colfer,
4 Bob Cameron,
5 Alan Dawson,
6 John Cardoo.
Fastest lap: Moffett 2m 02.008s, 64.23 mph.

TENG TOOLS IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 1 (4 laps):
1 Martin Duffy (BMW M3) 10m 08.57s, 51.50 mph,
2 Shane Rabbitt (Mazda RX7) 10m 10.65s,
3 Robert Savage (Honda Integra),
4 Kealan O'Connor (Honda Integra),
5 Keith Campbell (VW Corrado).
Fastest lap: Duffy 2m 02.840s, 63.79 mph.
TOURING CLASS (4 laps):
1 John McGovern (Honda Civic) 10m 16.45s, 50.85 mph,
2 Jay O'Reilly (Honda Civic) 10m 17.05s,
3 Pa Hudson (Honda Integra).
Fastest lap: McGovern 2m 12.882s, 58.97 mph.

TENG TOOLS IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 2 (6 laps):
1 Shane Rabbitt (Mazda RX7) 12m 42.74s, 61.64 mph,
2 Keith Campbell (VW Corrado) 12m 53.18s,
3 Martin Duffy (BMW M3),
4 Robert Savage (Honda Integra).
Fastest lap: Campbell 2m 06.163s, 62.11 mph.
TOURING CLASS (6 laps):
1 Gary Miller (Fiat Punto Abarth) 13m 47.12s, 56.84 mph,
2 Jay O'Reilly (Honda Civic) 14m 04.84s,
3 Pa Hudson (Honda Integra).
Fastest lap: Miller 2m 13.361s, 58.76 mph.

CLARE M C OAK WOOD ARMS HOTEL CLARE STAGES RALLY AT SHANNON (ROUND 7 OF TRITON SHOWERS NATIONAL RALLY CHAMPIONSHIP AND ROUND 5 OF TOP PART WEST COAST CHAMPIONSHIP):
1 Declan Boyle/Brian Boyle (Fiesta WRC) 60m 05s,
2 Roy White/James O'Brien (Fiesta WRC) 61m 02s,
3 Josh Moffett/James Fulton (Fiesta R5) 61m 07s,
4 Stephen Wright/Keith Moriarty (Fiesta R5) 63m 16s,
5 Brendan Cumiskey/Ronan O'Kane (Fiesta R5) 63m 46s,
6 Chris Armstrong/Chris Melly (Escort) 63m 59s,
7 Trevor Mulligan/Sean Hayde (Escort) 64m 46s,
8 Paul Mackinnon/Ray Fitzpatrick (Impreza WRC) 64m 57s,
9 Damien Gallagher/Mac Walsh (Escort) 64m 59s,
10 Aidan Wray/Kieran McGrath (Lancer Evo 10) 65m 42s.
Motorsport Safety Team Group N award: Aidan Wray/Kieran McGrath.
rally.ie Two wheel drive award: Chris Armstrong/Chris Melly.
Juniors: 1 Michael Boyle/Dermot McCafferty (Civic) 46m 52s,
2 Anthony Keating/Kevin Enright (Escort) 51m 03s,
3 Dylan Donoghue/Cathal Nolan (Escort) 51m 35s.

MOTOR ENTHUSIASTS' CLUB RHODES CUP SPORTING TRIAL AT GLENEALY, CO WICKLOW:
1 Jonathan Ralph (Wilson-Suzuki) 1 mark,
2 Fergil Gregory (Erskine-Yamaha) 8m,
3 Roy Stewart (Erskine-Harley Davidson) 11m,
4 Morgan Evans (Mog-Honda) 11m,
5 John Alvey (Sheane VW) 11m,
6 Brian Conlon (Erskine-Honda) 12m,
7 Robin Taylor (VW) 15m,
8 Percy Pennefather (Erskine-Suzuki) 16m,
9 James Ralph (Wilson-Suzuki) 17m,
10 Paul Needham (Erskine-Honda) 18m,
11 Gordon Graves (Erskine-Suzuki) 21m,
12 Enda Byrne (VW) 22m.
Grade winners: Fergil Gregory, John Alvey, George Hughes (Hughes-Honda) 38m, Roy Stewart.
"Junior Junior" Award: Kiki Needham (Erskine-Honda) 77m.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST