USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 18/19 March 2017

CORK M C QUALITY HOTELS WEST CORK INTERNATIONAL RALLY AT CLONAKILTY (ROUND 1 OF CELTIC RALLY TROPHY, ROUND 2 OF CLONAKILTY BLACKPUDDING IRISH TARMAC CHAMPIONSHIP AND ROUND 1 OF PLASTICBAGS.IE SOUTHERN 4 RALLY CHAMPIONSHIP):
1 Donagh Kelly/Conor Foley (Ford Focus WRC) 1h 55m 35s,
2 Josh Moffett/James Fulton (Ford Fiesta R5) 1h 57m 20s,
3 Alastair Fisher/Gordon Noble (Ford Fiesta R5) 1h 57m 43s,
4 Sam Moffett/Karl Atkinson (Ford Fiesta R5) 1h 59m 06s,
5 Joe McGonigle/Ciaran Geaney (Skoda Fabia R5) 2h 01m 51s,
6 Tomas Davies/Eurig Davies (Ford Fiesta R5) 2h 02m 32s,
7 Brendan Cumiskey/Ronan O'Kane (Skoda Fabia R5) 2h 03m 16s,
8 Aaron MacHale/Darragh Kelly (Citroen DS3 R5) 2h 06m 16s,
9 Pauric Duffy/Kevin Glynn (Ford Fiesta R5) 2h 06m 34s,
10 David Guest/Paddy Robinson (Mitsubishi Lancer Evo 9 Gp N) 2h 08m 36s.
NATIONAL RALLY:
1 Kevin Eves/William Lynch (Toyota Corolla) 2h 04m 03s,
2 Kevin Gallagher/Brendan McElhinney (Darrian T90 GTR) 2h 07m 46s,
3 Eugene Meegan/Sarah Whelan (BMW M1) 2h 07m 58s,
4 Vincent McSweeney/Michael Kearney (Honda Civic) 2h 09m 21s,
5 Ray O'Sullivan/Gavin Sheehan (Ford Escort) 2h 10m 26s,
6 John Bonner/Leon Jordan (Ford Escort) 2h 10m 40s.
HISTORIC RALLY:
1 Ernie Graham/Will Graham (Ford Escort) 1h 40m 40s,
2 James Hall/Tony McCarthy (Audi Coupe) 1h 59m 33s.
Class winners: Barry Jones/Iwan Griffith (Ford Escort), Owen Murphy/Anthony
Nestor (Hillman Avenger), Shawn Rayner/Declan Dear (Ford Escort), Todd
Falvey/Peter Falvey (Porsche 911).
JUNIOR RALLY:
1 Kieran Reen/Andrew Cronin (Honda Civic) 1h 03m 57s,
2 Mark O'Leary/Bernard Foley  (Toyota Starlet) 1h 04m 44s,
3 Eamonn McCarthy/Declan Buttimer (Honda Civic) 1h 05m 02s.

MONDELLO PARK SPORTS CLUB RACE MEETING AT MONDELLO PARK:
E FOX ENGINEERING FORMULA VEE QUALIFYING RACE (3 laps):
1 Joe Power (Leastone) 3m 57.22s, 52.34 mph,
2 Luke O'Faolain (Sheane) 3m 58.15s,
3 Conor Molloy (Leastone) 4m 02.50s,
4 Jack Byrne (Sheane),
5 Gavin Buckley (Sheane),
6 Brandon Polley (Sheane).
Fastest lap: Byrne 1m 16.623s, 54.01 mph.

E FOX ENGINEERING FORMULA VEE FINAL (7 laps):
1 Colm Blackburn (Leastone) 7m 24.72s, 65.14 mph,
2 Kevin Grogan (Leastone) 7m 25.36s,
3 Justin Costello (Leastone) 7m 26.53s,
4 Anthony Cross (Sheane),
5 Stephen Morrin (Leastone),
6 Joe Power (Leastone).
Fastest lap: Blackburn 1m 02.763s, 65.94 mph.

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA ST RACE 1 (11 laps):
1 John Denning 15m 27.44s, 49.08 mph,
2 Dave Maguire 15m 28.29s,
3 Hugh Grennan 15m 29.01s,
4 Rod McGovern,
5 Shane McFadden,
6 Kevin Doran.
Fastest lap: McGovern 1m 11.334s, 58.01 mph.

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA ST RACE 2 (13 laps):
1 Shane McFadden 15m 14.31s, 58.84 mph,
2 Kevin Doran 15m 19.08s,
3 Dave Maguire 15m 19.24s,
4 Stephen Kirwan,
5 Rod McGovern,
6 Darragh McMullen.
Fastest lap: McFadden 1m 06.729s, 62.02 mph.

LEGENDS RACE 1 (7 laps):
1 Niki Meredith 9m 13.14s, 52.37 mph,
2 Paul O'Brien 9m 17.08s,
3 Ian Conroy 9m 20.20s,
4 Gordon Brown,
5 Jonathan Taylor,
6 Gary Humphries.
Fastest lap: Meredith 1m 18.188s, 52.93 mph.

LEGENDS RACE 2 (7 laps):
1 Niki Meredith 8m 59.46s, 53.70 mph,
2 Ian Conroy 9m 02.12s,
3 Paul O'Brien 9m 09.36s,
4 Jonathan Taylor,
5 Gary Humphries,
6 Gordon Brown.
Fastest lap: Conroy 1m 16.244s, 54.28 mph.

LEGENDS RACE 3 (5 laps):
1 Paul O'Brien 5m 25.66s, 63.54 mph,
2 Niki Meredith 5m 26.20s,
3 Ian Conroy 5m 31.10s,
4 Gordon Brown.
Fastest lap: Meredith 1m 04.281s, 64.38 mph.

MONDELLO PARK FIESTA ZETEC RACE 1 (10 laps):
1 Darren Lawler 15m 04.83s, 45.74 mph,
2 Mark O'Donoghue 15m 04.86s,
3 Barry Barrable 15m 05.62s,
4 Philip Lawless,
5 Roy Tobin,
6 Alan Watkins.
Fastest lap: Lawler 1m 17.435s, 53.44 mph.

MONDELLO PARK FIESTA ZETEC RACE 2 (13 laps):
1 Mark O'Donoghue 15m 49.56s, 56.66 mph,
2 Philip Lawless 15m 53.84s,
3 Owen Purcell 15m 55.71s,
4 Adam Johnston,
5 Alan Watkins,
6 Barry Barrable.
Fastest lap: Thomas Mulready 1m 12.236s, 57.29 mph.

STRYKER RACE 1 (3 laps):
1 Alan Auerbach 3m 42.13s, 55.89 mph,
2 Des Bruton 3m 49.79s,
3 Andrew D'Alton 3m 50.37s,
4 Des Meehan,
5 Roger Welaratne,
6 Paul Yeomans.
Fastest lap: Auerbach 1m 12.796s, 56.85 mph.

STRYKER RACE 2 (15 laps):
1 Alan Auerbach 15m 46.34s, 65.60 mph,
2 Des Bruton 15m 54.09s,
3 Dave Griffin 15m 59.83s,
4 Greg Kelly,
5 Andrew D'Alton,
6 Paul Yeomans.
Fastest lap: Auerbach 1m 02.348s, 66.38 mph.

MICKSGARAGE.COM FUTURE CLASSICS RACE 1 (13 laps):
1 Tommy Byrne (Toyota Celica) 15m 51.99s, 56.51 mph,
2 Richard Kearney (Alfa Romeo 155) 15m 52.46s,
3 Ken Byrne (Toyota Celica) 16m 01.42s,
4 Timothy Duggan (Seat Ibiza Cooper),
5 Daniel Byrne (Honda Civic),
6 David Walsh (Mitsubishi FTO).
Fastest lap: Tommy Byrne 1m 11.181s, 58.14 mph.

CO MONAGHAN M C NAVIGATION TRIAL AT ROCKCORRY, CO MONAGHAN (FINAL ROUND OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIP AND OF SQUEALING PIG BAR & RESTAURANT BORDER CHAMPIONSHIP):
1 Mac Kierans/Conor Boylan (Subaru Impreza) 9 marks,
2 Pakie Duffy/Evin Hughes (Subaru Impreza) 24m,
3 Aidan Sherry/Oisin Sherlock (Subaru Impreza) 32m,
4 Richard Cassidy/Paul Phelan (Vauxhall Vectra) 33m,
5 Ashley McAdoo/Laurence Keenan (Subaru Impreza) 33m,
6 Mark Deery/Patrick O'Leary (Subaru Impreza) 35m,
7 Derek Mackarel/Muireann Hayes (Subaru Impreza) 41m,
8 Keith McConnon/Micheal McCluskey (Subaru Impreza) 42m,
9 Martin Tynan/Fintan Clerkin (Subaru Impreza) 49m,
10 Damien Treanor/Jonathan McGovern (Subaru Impreza) 55m,
11 Emmet McCooey/Christopher McMahon (Subaru Impreza) 60m,
12 Ray O'Neill/Stephen O'Neill (Subaru Impreza) 79m.
Semi-experts: 1 Matt Hume/Enda Hume (Subaru Impreza) 261m.
Novices: 1 Aidan Sherry/Oisin Sherlock, 2 Mark Deery/Patrick O'Leary, 3 Colm Mohan/Conor Mohan (Vauxhall Vectra) 83m.
Beginners: 1 Emmet McCooey/Christopher McMahon, 2 Aaron Dixon/Dylan Lennon (Subaru Impreza) 141m, 3 David Dixon/Abraham Dixon (Subaru Impreza) 277m.


LEINSTER MOTOR CLUB HEALY CUP SPORTING TRIAL AT KILMURRAY, KILMACANOGUE, CO WICKLOW:
1 David Meeke (BD-Opel) 0 marks,
2 Alec Watkins (Watkins-Yamaha) 0m,
3 Gordon Graves (Erskine-Suzuki) 0m,
4 Morgan Evans (Mog-Honda) 0m,
5 John Bolton (Grasshopper VW) 0m,
6 Philip Hughes (Hughes-Honda) 1m,
7 Fergil Gregory (Erskine-Yamaha) 2m,
8 Gordon Watkins (Watkins-Yamaha) 3m,
9 Richard Meeke (BD-Opel) 3m,
10 Robert Fox (VW) 4m,
11 Victor Sweeney (Sweeney-Suzuki) 8m,
12 Percy Pennefather (Erskine-Suzuki) 12m.
Grade winners: Morgan Evans, Gordon Graves, Alec Watkins, Dermott Quigley (Kilkenny VW) 14m.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST