USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 6/7 May 2017

BARC RACE MEETING AT BISHOPSCOURT, CO DOWN (ROUNDS OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIPS):
BOSS IRELAND FORMULA LIBRE RACE 1 (13 laps):
1 Peter Dwyer (Lola T95/50 F3000) 15m 38.63s, 90.94 mph,
2 Donal Griffin (Reynard 90D) 15m 39.19s,
3 Colm Hynes (Reynard 88) 15m 39.85s,
4 Fergus Faherty (Dallara F3),
5 Jordan Kelly (Tatuus F Renault),
6 John Daly (Lola F3000).
Fastest lap: Faherty 1m 09.997s, 93.81 mph.

BOSS IRELAND FORMULA LIBRE RACE 2 (13 laps):
1 Peter Dwyer (Lola T95/50 F3000) 15m 39.99s, 90.81 mph,
2 Eamonn Matheson (Matheson Turbo) 15m 45.02s,
3 Colm Hynes (Reynard 88) 15m 45.78s,
4 John Daly (Lola F3000),
5 John Stewart (Mygale M12),
6 Jordan Kelly (Tatuus F Renault).
Fastest lap: Dwyer 1m 09.432s, 94.57 mph.

E FOX ENGINEERING FORMULA VEE RACE 1 (9 laps):
1 Dan Polley (Sheane) 13m 42.34s, 71.87 mph,
2 Colm Blackburn (Leastone) 13m 43.95s,
3 Stephen Morrin (Leastone) 13m 45.54s,
4 Justin Costello (Leastone),
5 Anthony Cross (Sheane),
6 Luke O'Faolain (Sheane).
Fastest lap: Polley 1m 18.641s, 83.50 mph.

E FOX ENGINEERING FORMULA VEE RACE 2 (11 laps):
1 Dan Polley (Sheane) 15m 00.42s, 80.22 mph,
2 Colm Blackburn (Leastone) 15m 00.95s,
3 Stephen Morrin (Leastone) 15m 01.32s,
4 Anthony Cross (Sheane),
5 Luke O'Faolain (Sheane),
6 Morgan McCourt (Leastone).
Fastest lap: Polley 1m 19.380s, 82.72 mph.

SEAT SUPERCUP IRELAND RACE 1 (12 laps):
1 Rod McGovern 15m 03.59s, 87.20 mph,
2 Shane Murphy 15m 05.22s,
3 Sam Mansfield 15m 07.54s,
4 John Farrelly,
5 Jonathan Fildes,
6 Barry English.
Fastest lap: Fildes 1m 13.992s, 88.75 mph.

SEAT SUPERCUP IRELAND RACE 2 (12 laps):
1 Jonathan Fildes 15m 12.51s, 86.35 mph,
2 Sam Mansfield 15m 13.91s,
3 Shane Murphy 15m 14.56s,
4 Rod McGovern,
5 Erik Holstein,
6 Barry English.
Fastest lap: Murphy 1m 14.379s, 88.28 mph.

STRYKER RACE 1 (12 laps):
1 Alan Auerbach 16m 03.12s, 81.81 mph,
2 Greg Kelly 16m 11.59s,
3 Roger Welaratne 16m 16.32s,
4 Andrew D'Alton,
5 Pat Bergin,
6 Des Meehan.
Fastest lap: Auerbach 1m 19.151s, 82.96 mph.

STRYKER RACE 2 (12 laps):
1 Alan Auerbach 16m 03.03s, 81.82 mph,
2 Roger Welaratne 16m 07.96s,
3 Greg Kelly 16m 09.13s,
4 Andrew D'Alton,
5 Des Meehan,
6 Paul Yeomans.
Fastest lap: Kelly 1m 18.352s, 83.81 mph.

GLOBAL LIGHTS RACE 1 (12laps):
1 Peter Drennan 15m 38.11s, 84.00 mph,
2 Conor Farrell 15m 38.54s,
3 Ivor Miller 15m 51.56s,
4 Mark Braden,
5 Michael Conway,
6 Conor May.
Fastest lap: Drennan 1m 15.565s, 86.90 mph.

GLOBAL LIGHTS RACE 2 (12laps):
1 Peter Drennan 15m 28.82s, 84.84 mph,
2 Conor Farrell 15m 28.94s,
3 Richard Finlay 15m 51.56s,
4 Mark Braden,
5 Ivor Miller,
6 Conor May.
Fastest lap: Farrell 1m 14.379s, 88.28 mph.

GLOBAL LIGHTS RACE 3 (12laps):
1 Conor Farrell 15m 23.60s, 85.31 mph,
2 Peter Drennan 15m 31.01s,
3 Richard Finlay 15m 36.22s,
4 Mark Braden,
5 Ivor Miller,
6 Anthony Thompson.
Fastest lap: Farrell 1m 15.683s, 86.76 mph.

CARLOW C C SEVEN OAKS HOTEL STAGES RALLY AT CARLOW (ROUND OF SUIRWAY GROUP SOUTH EAST STAGES CHAMPIONSHIP):
1 David Condell/Michael Coady (Escort) 51m 17s,
2 Adrian Hetherington/Ronan O'Neill (Escort) 51m 20s,
3 Enda O'Brien/John Butler (Escort) 51m 38s,
4 Vivian Hamill/Andrew Grennan (Escort) 52m 34s,
5 Frank Kelly/Liam Brennan (Escort) 52m 50s,
6 Wayne Evans/John Smithwick (Escort) 53m 41s,
7 Kevin Gallagher/Gerard Callaghan (Darrian T90 GTR) 54m 12s,
8 Gary Cooney/Darragh Mullen (Impreza) 54m 34s,
9 Adrian Evans/Martin Henry (Escort) 54m 36s,
10 John Kelly/Paul Kelly (Peugeot 106) 57m 19s.
Group N award: John Kelly/Paul Kelly.
Historics: Ian Davies/Ryland James (BMW M3) 67m 40s.
Juniors: 1 Kevin McLaughlin/Danny McLaughlin (Civic) 32m 21s,
2 Darren Barrett/Simon Quinn (Civic) 33m 57s,
3 Michael O'Mara/Denise Rowan (Civic) 34m 15s.

TRIALS DRIVERS' CLUB PRODUCTION CAR TRIAL AT KILTEEL, CO KILDARE:
1 John McAssey (Starlet) 7 marks,
2 Mark Walsh (Starlet) 8m,
3 David Meeke (Starlet) 8m,
4 Richard Meeke (Starlet) 8m,
5 (tie) Frank Lenehan (Mini) and Ken Fleming (Starlet) 9m,
7 Stephen Briggs (Opel Karl) 12m,
8 Niall Driver (Starlet) 12m,
9 Philip O'Reilly (Mini) 12m,
10 (tie) Ronnie Griffin (Starlet) and Susan Briggs (Starlet) 15m.
Class winners: Mark Walsh, Piers MacFheorais (Mazda MX5) 36m, Stephen Briggs.
Ladies Award: Susan Briggs.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST