USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 10/11 June 2017

MOTOR ENTHUSIASTS' CLUB RACE MEETING AT MONDELLO PARK:
FORMULA SHEANE RACE 1 (16 laps):
1 Kevin Sheane Jnr 15m 45.79s, 70.01 mph,
2 Brian Hearty 15m 46.82s,
3 David Parks 15m 49.17s,
4 Mark Dunleavy,
5 Richard Kearney,
6 Chris McCabe.
Fastest Lap: Hearty 58.465s, 70.78 mph.

FORMULA SHEANE RACE 2 (16 laps):
1 Kevin Sheane Jnr 15m 51.79s, 69.57 mph,
2 Brian Hearty 15m 52.78s,
3 David Parks 15m 52.84s,
4 Mark Dunleavy,
5 Richard Kearney,
6 Chris McCabe.
Fastest Lap: Hearty 58.726s, 70.47 mph.

E FOX ENGINEERING FORMULA VEE RACE 1 (15 laps):
1 Luke O'Faolain (Sheane) 15m 56.21s, 64.92 mph,
2 Gavin Buckley (Sheane) 15m 56.98s,
3 Jack Byrne (Sheane) 16m 09.16s,
4 Conor Molloy (Leastone),
5 Brandon Polley (Sheane),
6 Morgan McCourt (Leastone).
Fastest lap: McCourt 1m 02.790s, 65.91 mph.

E FOX ENGINEERING FORMULA VEE FINAL (15 laps):
1 Kevin Grogan (Sheane) 15m 56.13s, 64.96 mph,
2 Justin Costello (Leastone) 15m 56.30s,
3 Stephen Morrin (Leastone) 15m 57.02s,
4 Gavin Buckley (Sheane),
5 Dan Polley (Sheane),
6 Anthony Cross (Sheane).
Fastest lap: Polley 1m 02.375s, 66.35 mph.

SEAT SUPERCUP IRELAND RACE 1 (15 laps):
1 Rod McGovern 15m 20.08s, 67.47 mph,
2 Jonathan Fildes 15m 22.18s,
3 Sam Mansfield 15m 25.37s,
4 Erik Holstein,
5 Brian Berry.
Fastest lap: Fildes 58.956s, 70.19 mph.

SEAT SUPERCUP IRELAND RACE 2 (15 laps):
1 Rod McGovern 15m 10.03s, 68.21 mph,
2 Sam Mansfield 15m 11.68s,
3 Barry English 15m 12.97s,
4 Erik Holstein,
5 Brian Berry.
Fastest lap: McGovern 59.100s, 70.02 mph.

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA ST RACE 1 (9 laps):
1 Dave Maguire 10m 11.37s, 60.92 mph,
2 Shane McFadden 10m 11.86s,
3 Brendan Fitzgerald 10m 16.79s,
4 John Denning,
5 Hugh Grennan,
6 Michael Cullen.
Fastest lap: McFadden 1m 07.062s, 61.71 mph.

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA ST RACE 2 (13 laps):
1 Dave Maguire 15m 22.89s, 58.29 mph,
2 Michael Cullen 15m 24.39s,
3 Hugh Grennan 15m 28.81s,
4 Brendan Fitzgerald,
5 Shane McFadden,
6 Darragh McMullen.
Fastest lap: Maguire 1m 08.446s, 60.46 mph.

TOOL DYNAMICS IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 1 (14laps):
1 Shane Rabbitt (Mazda RX7) 15m 52.25s, 60.84 mph,
2 Keith Campbell (VW Corrado) 16m 09.87s,
3 Ulick Burke (Honda Integra) 16m 28.93s,
4 Brian Sexton (Mazda MX6).
Fastest lap: Rabbitt 1m 06.982s, 61.78 mph.
TOURING CLASS (13 laps):
1 Alan Healy (Honda Civic) 16m 23.60s, 54.70 mph,
2 Daniel Faherty (Honda Civic) 16m 30.02s.
Fastest lap: Healy 1m 14.311s, 55.69 mph.

TOOL DYNAMICS IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 2 (11 laps):
1 Robert Savage (Honda Integra) 11m 20.42s, 66.90  mph,
2 Shane Rabbitt (Mazda RX7) 11m 20.43s,
3 Keith Campbell (VW Corrado) 11m 53.31s,
4 Brian Sexton (Mazda MX6).
Fastest lap: Savage 1m 00.919s, 67.93 mph.
TOURING CLASS (10 laps):
1 Alan Healy (Honda Civic) 11m 25.54s, 60.37 mph,
2 Daniel Faherty (Honda Civic) 11m 45.03s.
Fastest lap: Healy 1m 05.563s, 63.12 mph.

PIRELLI SUPERCAR RACE 1 (15 laps):
1 Peter Barrable 15m 28.71s, 66.84 mph,
2 Alan Dawson 15m 34.87s,
3 Philip Jones 15m 49.36s,
4 Alan Kessie,
5 Ray Finnegan.
Fastest lap: Barry Hallion 1m 00.740s, 68.13 mph.

PIRELLI SUPERCAR RACE 2 (15 laps):
1 Peter Barrable 15m 35.08s, 66.38 mph,
2 Alan Kessie 15m 38.61s,
3 Alan Dawson 15m 49.98s,
4 Ray Finnegan.
Fastest lap: Barrable 1m 01.320s, 67.49 mph.

MONDELLO PARK FIESTA ZETEC RACE 1 (13 laps):
1 Owen Purcell 15m 53.49s, 56.42 mph,
2 Mark O'Donoghue 15m 53.72s,
3 Adam Johnston 15m 54.51s,
4 Alan Watkins,
5 Philip Lawless,
6 Lloyd Murphy.
Fastest lap: Watkins 1m 12.242s, 57.28 mph.

MONDELLO PARK FIESTA ZETEC RACE 2 (13 laps):
1 Owen Purcell 15m 54.42s, 56.37 mph,
2 Thomas Mulready 15m 55.49s,
3 Roy Tobin 15m 56.55s,
4 Mark O'Donoghue,
5 Alan Watkins,
6 Colin Murray.
Fastest lap: Lloyd Murphy 1m 12.251s, 57.28 mph.

STRYKER RACE 1 (15 laps):
1 Alan Auerbach 15m 49.65s, 65.37 mph,
2 Paul Yeomans 16m 01.20s,
3 Des Bruton 16m 02.62s,
4 Andrew D'Alton,
5 Greg Kelly,
6 Roger Welaratne.
Fastest lap: Auerbach 1m 02.218s, 66.51 mph.

STRYKER RACE 2 (14 laps):
1 Alan Auerbach 14m 57.22s, 64.57 mph,
2 Des Bruton 15m 02.78s,
3 Paul Yeomans 15m 03.00s,
4 Greg Kelly,
5 Roger Welaratne,
6 Dominic Ryan.
Fastest lap: Auerbach 1m 02.329s, 66.40 mph.

HISTORIC RACE 1 (14 laps):
1 Bernard Foley (MGBGT V8) 15m 14.54s, 63.35 mph,
2 Steve Griffin (MG Midget) 15m 27.70s,
3 Clive Brandon (Lotus 47) 15m 49.04s,
4 Seamus Hobbs (MG Midget),
5 Wolfgang Schnittger (MG Midget),
6 Ed Cassidy (Sunbeam Tiger).
Fastest lap: Foley 1m 04.403s, 64.26 mph.

HISTORIC RACE 2 (14 laps):
1 Bernard Foley (MGBGT V8) 15m 22.71s, 62.79 mph,
2 Steve Griffin (MG Midget) 15m 30.91s,
3 Val Thompson (TMC Costin) 15m 44.50s,
4 Clive Brandon (Lotus 47),
5 Ed Cassidy (Sunbeam Tiger),
6 Wolfgang Schnittger (MG Midget).
Fastest lap: Foley 1m 04.532s, 64.13 mph.

MICKSGARAGE.COM FUTURE CLASSICS RACE 1 (12 laps):
1 M J Farrell (Toyota Levin) 15m 30.24s, 53.38 mph,
2 David Walsh (Mitsubishi FTO) 15m 34.41s,
3 Ken Byrne (Toyota Celica) 15m 36.82s,
4 Aidan Byrne (Toyota Celica),
5 Ger Byrne (BMW 323),
6 John Downey (Peugeot 205).
Fastest lap: Downey 1m 09.642s, 59.42 mph.

IMOKILLY M C HILLCLIMB AT THE SWEEP, DUNGARVAN, CO WATERFORD (DAY 1) (ROUND 5 OF NAYLOR ENGINEERING NATIONAL HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP):
1 Joe Courtney (Reynard 913-Peugeot) 66.09s,
2 Rob Dwane (OMS 25) 67.06s,
3 Rory Stephens (Radical SR8 Hayabusa) 69.14s,
4 Paul O'Connell (Norma M20B) 70.49s,
5 Gary Egan (Mygale-Renault) 72.01s,
6 Billy White (Mygale-Renault) 72.20s,
7 Russell Stanworth (Reynard RF81 Opel) 73.96s,
8 Gary Cunningham (Global GT) 74.71s,
9 Seamus Morris (Darrian GTR Millington) 77.35s,
10 Mark Dolphin (Escort) 77.67s.
Class winners: Dara Fay (Suzuki Swift), Damien Walsh (Cinquecento), Tommy Gardiner (Civic), Brendan Stone (Lexus), Paul O'Connell, Jack Kingston (Lotus Elan), Enda Byrne (Ray ZX11 Kawasaki), Rob Dwane, Rory Stephens, Jason Ryan (Civic), Seamus Morris.

IMOKILLY M C HILLCLIMB AT THE SWEEP, DUNGARVAN, CO WATERFORD (DAY 2) (ROUND 6 OF NAYLOR ENGINEERING NATIONAL HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP):
1 Joe Courtney (Reynard 913-Peugeot) 63.98s,
2 Rob Dwane (OMS 25) 65.53s,
3 Frank Byrnes (Pilbeam MP45 Rover V8) 66.65s,
4 Rory Stephens (Radical SR8 Hayabusa) 67.39s,
5 Russell Stanworth (Reynard RF81 Opel) 71.24s,
6 Gary Egan (Mygale-Renault) 72.21s,
7 Billy White (Mygale-Renault) 72.35s,
8 John Donnelly (Reynard SF80) 72.79s,
9 Peter McKinley (Escort) 73.98s,
10 Seamus Morris (Darrian GTR Millington) 74.63s.
Class winners: Dara Fay (Suzuki Swift), Damien Walsh (Cinquecento), Tommy Gardiner (Civic), Mike Ward (Raw Striker), Peter McKinley, Gary Cunningham (Global GT), Mick O'Shea (MGB GT), John Whitley (Swift FF1600), Rob Dwane, Frank Byrnes, Jason Ryan (Civic), Jack Deegan (Peugeot 205), Seamus Morris.

LAOIS RALLYSPORT CLUB ACE SIGNS HEARTLANDS MINI STAGES RALLY AT PORT LAOISE (ROUND OF COLTON MOTORS MIDLANDS EAST CHAMPIONSHIP):
1 Enda O'Brien/John Butler (Escort) 50m 12s,
2 Pat O'Connell/Mark Wiley (Lancer Evo 9) 51m 39s,
3 Frank Wray/Joe McNulty (Impreza WRC) 52m 21s,
4 Rodney White/Crawford Henderson (Sunbeam) 52m 28s,
5 Dan Gorman/Nigel Moody (Escort) 53m 05s,
6 Andrew Fanning/Derek Gibbs (Satria) 53m 06s.
Juniors: 1 Michael Cunniffe/Cian Irwin (Peugeot 106) 60m 40s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST