USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 29/30 July 2017

CORK M C CFF GROUP JIM WALSH CORK FOREST RALLY AT MALLOW, CO CORK (ROUND 4 OF VALVOLINE NATIONAL CHAMPIONSHIP):
1 Sam Moffett/Darragh Kelly (Fiesta WRC) 36m 47s,
2 Jonny Leonard/Arthur Kierans (Lancer Evo 6) 37m 39s,
3 David Crossen/Damien Fleming (Escort) 37m 47s,
4 Jordan Hone/Paul Hone (Lancer Evo 9 Gp N) 38m 11s,
5 Gerard Lucey/J J Cremin (Lancer Evo 8) 38m 15s,
6 Enda McCormack/Colin Fitzgerald (Impreza) 38m 15s,
7 Niall McCullagh/Ryan McCloskey (Lancer Evo 9 Gp N) 38m 33s,
8 Darren McKelvey/Aaron Johnston (Lancer Evo 9) 38m 34s,
9 John Gordon/Aileen Kelly (Escort) 38m 47s,
10 Mickey Conlon/Ciaran McPhillips (Escort) 39m 04s.
Junior Class: 1 John O'Sullivan/Kaine Treanor (Fiesta R2) 41m 15s,
2 Shane Kenneally/Jer Connors (Escort) 41m 19s,
3 Johnny Mulholland/Jeff Case (Fiesta R2) 41m 38s.
Junior 1000 Class: 1 Jason Murphy/Matthew Murphy (Peugeot 107) 53m 44s,
2 Aoife Gahan/Liam Brennan (Chevrolet Aveo) 55m 11s,
3 Jason/Gorham/John Burke (Peugeot 107) 55m 32s.

500 MRCI KIRKISTOWN RACE MEETING:
DAWSON WAM FORMULA FORD 1600 RACE 1 (14 laps):
1 Niall Murray (Van Diemen) 16m 32.99s, 76.74 mph,
2 Kevin O'Hara (Van Diemen) 16m 33.12s,
3 David McCullough (Van Diemen) 16m 33.32s,
4 Jordan Dempsey (Van Diemen),
5 Alan Davidson (Mondiale),
6 James Roe (Van Diemen).
Fastest lap: Murray 1m 01.467s, 88.55 mph.

DAWSON WAM FORMULA FORD 1600 RACE 2 (16 laps):
1 Niall Murray (Van Diemen) 16m 46.81s, 86.50 mph,
2 David McCullough (Van Diemen) 16m 50.01s,
3 James Roe (Van Diemen) 16m 50.03s,
4 Alan Davidson (Mondiale),
5 Jordan Dempsey (Van Diemen),
6 Andy O'Brien  (Van Diemen).
Fastest lap: Kevin O'Hara (Van Diemen) 1m 01.370s, 88.69 mph.

STRYKER RACE 1 (13 laps):
1 Alan Auerbach 14m 27.13s, 81.60 mph,
2 Greg Kelly 14m 41.05s,
3 Paul Yeomans 14m 44.88s,
4 Roger Welaratne,
5 Des Bruton,
6 Bill Griffin.
Fastest lap: Andrew D'Alton 1m 05.484s, 83.12 mph.

STRYKER RACE 2 (8 laps):
1 Alan Auerbach 10m 33.57s, 68.73 mph,
2 Bill Griffin 10m 45.06s,
3 Des Bruton 10m 48.63s,
4 Conal Shipman,
5 Roger Welaratne,
6 Nicole Drought.
Fastest lap: Bruton 1m 14.717s, 72.85 mph.

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 1 (11 laps):
1 Cameron Fenton 13m 26.73s, 74.21 mph,
2 Patrick Dempsey 13m 35.32s,
3 Christopher Grimes 13m 57.46s,
4 Robbie Parks Jnr,
5 Megan Campbell.
Fastest lap: Dempsey 1m 11.673s, 75.94 mph.

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 2 (11 laps):
1 Patrick Dempsey 13m 32.22s, 73.71 mph,
2 Cameron Fenton 13m 33.82s,
3 Christopher Grimes 13m 54.95s,
4 Robbie Parks Jnr,
5 Hollie Byrne.
Fastest lap: Dempsey 1m 12.392s, 75.19 mph.

TRIALS DRIVERS' CLUB PRODUCTION CAR TRIAL AT GLENCULLEN, CO DUBLIN:
1 Eric Byrne (Starlet) 31 marks,
2 Morgan Evans (Seicento) 35m,
3 David Meeke (Starlet) 36m,
4 Owen Murray (Starlet) 42m,
5 Susan Briggs (Starlet) 42m,
6 Percy Pennefather (Seicento) 43m,
7 Richard Meeke (Starlet) 44m,
8 John Nolan (Starlet) 45m,
9 Colin Sheridan (Starlet) 46m,
10 Paul Sealy (Starlet) 48m.
Class winners: David Meeke, Morgan Evans, Ian McCulloch (MG Midget).


CO MONAGHAN M C LOOSE SURFACE AUTOCROSS AT HUT CROSS, LATTON, CO MONAGHAN (ROUND 3 OF FIVE STAR CATERING NATIONAL CHAMPIONSHIP):
Best time of day (Special): John McGettrick (Adrenal Spl) 350.61s,
Best time of day (Saloon): Joseph Smith (Escort) 372.28s.
Class winners: Alan Pickens (Nova), Shane Marron (Escort), Martin McAteer (Escort), Walter Burke (Escort), Martin Tynan (Lancer Evo 8), Ronan Mackle (Semog Buggy), Paul Garry (Casmat).


Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST