USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 12/13 August 2017

CARLOW CAR CLUB RACE MEETING AT MONDELLO PARK:
E FOX ENGINEERING FORMULA VEE RACE (15 laps):
1 Colm Blackburn (Leastone) 15m 38.26s, 66.16 mph,
2 Dan Polley (Sheane) 15m 41.80s,
3 Anthony Cross (Sheane) 15m 47.60s,
4 Jack Byrne (Sheane),
5 Justin Costello (Leastone),
6 Luke O'Faolain (Sheane).
Fastest lap: Polley 1m 01.435s, 67.36 mph.

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA ST RACE 1 (14 laps):
1 Shane McFadden 15m 44.92s, 61.31 mph,
2 Dave Maguire 15m 51.07s,
3 Michael Cullen 15m 51.30s,
4 Darragh McMullen,
5 John Denning,
6 Tom Fahy.
Fastest lap: McFadden 1m 06.719s, 62.03 mph.

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA ST RACE 2 (12 laps):
1 Tom Fahy 15m 38.17s, 52.93 mph,
2 John Denning 15m 38.62s,
3 Michael Cullen 15m 39.53s,
4 Shane McFadden,
5 Darragh McMullen,
6 Brendan Fitzgerald.
Fastest lap: Fahy 1m 07.592s, 61.23 mph.

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 1 (14 laps):
1 Cameron Fenton 16m 05.56s, 60.00 mph,
2 Patrick Dempsey 16m 05.71s,
3 Christopher Grimes 16m 20.87s,
4 Megan Campbell.
Fastest lap: Fenton 1m 07.598s, 61.22 mph.

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 2 (14 laps):
1 Patrick Dempsey 16m 03.52s, 60.13 mph,
2 Cameron Fenton 16m 08.09s,
3 Christopher Grimes 16m 14.47s,
4 Megan Campbell,
5 Ethan Cooke.
Fastest lap: Dempsey 1m 07.325s, 61.47 mph.

LEGENDS RACE 1 (8 laps):
1 Niki Meredith 8m 39.88s, 63.68 mph,
2 Paul O'Brien 8m 39.96s,
3 Ian Conroy 8m 41.54s,
4 Richard Kearney,
5 Gordon Brown,
6 Jonathan Taylor.
Fastest lap: O'Brien 1m 04.062s, 64.60 mph.

LEGENDS RACE 2 (8 laps):
1 Ian Conroy 8m 44.90s, 63.07 mph,
2 Paul O'Brien 8m 44.92s,
3 Gordon Brown 8m 55.03s,
4 Richard Kearney,
5 James Holman,
6 Ken Elliott.
Fastest lap: Conroy 1m 04.342s, 64.32 mph.

LEGENDS RACE 3 (10 laps):
1 Ian Conroy 10m 58.33s, 62.86 mph,
2 Paul O'Brien 11m 00.70s,
3 Jonathan Taylor 11m 02.04s,
4 Richard Kearney,
5 Gordon Brown,
6 Ken Elliott.
Fastest lap: Conroy 1m 04.341s, 64.32 mph.

MONDELLO PARK FIESTA ZETEC RACE 1 (13 laps):
1 Owen Purcell 15m 41.17s, 57.16 mph,
2 William Kellett 15m 41.31s,
3 Philip Lawless 15m 42.42s,
4 Mark O'Donoghue,
5 Mark Johnston,
6 Thomas Mulready.
Fastest lap: Lawless 1m 11.667s, 57.74 mph.

MONDELLO PARK FIESTA ZETEC RACE 2 (13 laps):
1 Owen Purcell 15m 40.60s, 57.20 mph,
2 William Kellett 15m 42.57s,
3 Philip Lawless 15m 46.67s,
4 Mark O'Donoghue,
5 Mark Johnston,
6 Roy Tobin.
Fastest lap: Kellett 1m 11.661s, 57.75 mph.

TOOL DYNAMICS IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE (15 laps):
1 Shane Rabbitt (Mazda RX7) 15m 37.54s, 66.21 mph,
2 Keith Campbell (VW Corrado) 15m 42.19s,
3 Robert Savage (Honda Integra) 15m 43.16s.
Fastest lap: Savage 1m 01.839s, 66.92 mph.
TOURING CLASS (15 laps):
1 Alan Healy (Honda Civic) 16m 33.11s, 62.51 mph,
2 Daniel Faherty (Honda Civic) 14 laps.
Fastest lap: Healy 1m 05.132s, 63.54 mph.

MICKSGARAGE.COM FUTURE CLASSICS RACE (14 laps):
1 Ger Byrne (BMW 323) 16m 34.37s, 58.27 mph,
2 Aidan Byrne (Toyota Celica) 16m 37.14s,
3 David Hammond (Fiat Uno) 16m 41.19s,
4 Mike Dermody (Fiat Punto),
5 Kevin Doran (Honda Civic),
6 Ken Byrne (Toyota Celica).
Fastest lap: Doran 1m 08.863s, 60.10 mph.

MOTORSPORT IRELAND KART RACE MEETING AT MONDELLO PARK, CO KILDARE (ROUND 6 OF MI NATIONAL CHAMPIONSHIP):
Bambinos Final: 1 Conor Fogarty, 2 Tadgh Buckley, 3 Scott Reilly.
Cadets Final: 1 Sean Hogan, 2 Peadar O'Boyle, 3 Alex O'Grady.
Cadet Novice Final: 1 Calem McSweeney, 2 Brandon Boland, 3 Andrei Dabija.
Iame X30 Junior/Mini Final: 1 T J McDonnell, 2 Sean McCormack, 3 Cian
Caldwell
Formula 125 KZ2 Final: 1 Danny Hyland, 2 Ian Walsh, 3 Brian Jones.
Rotax Max Final: 1 James McCann, 2 Stephen McCann, 3 Niall Coogan.

WEXFORD M C LOOSE SURFACE AUTOCROSS AT KILDAVIN, CO CARLOW (ROUND 4 OF FIVE STAR CATERING NATIONAL CHAMPIONSHIP):
Best time of day (Special): Christopher O'Callaghan (Semog Buggy) 3m 30.0s,
Best time of day (Saloon): Walter Burke (Escort) 3m 52.7s.
Class winners: Francis Kelly (Nova), Ian Horgan (Nova), James Driver
(Peugeot 206), Mike O'Connor Snr (Integra), Bobby Cooper (Impreza), Padraic
McHale (Berrisford Hayabusa), Glen Caulfield (Fiesta), Conor Kehoe, Sean
Cahill Jnr (Semog Buggy), Elaine Shinnors (Impreza).

TRIALS DRIVERS' CLUB CLUBMAN AUTOTEST AT HSS MACHINERY RENTALS, KEATING'S PARK, RATHCOOLE, CO DUBLIN:
1 Richard Meeke (Starlet) 377.2s,
2 John McAssey (Starlet) 396.8s,
3 John Nolan (Starlet) 402.0s,
4 Philip O'Reilly (Starlet) 405.8s,
5 James Mansfield (Mini) 417.3s,
6 Brian Kingston (Ignis) 418.4s.
BEGINNERS:
1 David Campion (Starlet) 477.8s,
2 Eric Byrne (Starlet) 497.3s,
3 Conor Clarke (Starlet) 499.5s.
Class winners: Andrew Boland (Mazda MX5), Brian Kingston.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST