USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 14/15 April 2018

MUNSTER C C MOONRAKER FOREST RALLY AT BALLYVOURNEY, CO CORK (ROUND 3 OF VALVOLINE NATIONAL CHAMPIONSHIP):

1 Marty McCormack/David Moynihan (Fabia R5) 41m 27s,

2 Barry McKenna/Leon Jordan (Fiesta R5) 41m 53s,

3 Josh Moffett/Ger Conway (Fiesta R5) 42m 39s,

4 Gerard Lucey/J J Cremin (Lancer Evo 8) 43m 33s,

5 Stephen McCann/Kaine Treanor (Fiesta S2000) 43m 35s,

6 Eoghain Rogers/Paddy McCrudden (Lancer Evo 9 Gp N) 44m 24s,

7 Donall Sweeney/Stephen O’Hanlon (Lancer Evo 6) 44m 39s,

8 Mickey Carbin/Conor Mohan (Lancer Evo 4) 44m 51s,

9 David Guest/Jonathan McGrath (Lancer Evo 9 Gp N) 44m 55s,

10 Enda McCormack/Colin Fitzgerald (Fiesta R5) 45m 05s.

Junior Class: 1 Derek Mackarel/Muireann Hayes (Nova) 45m 41s,

2 Marty Gallagher/Dean O’Sullivan (Peugeot 208 R2) 46m 06s,

3 William Creighton/Johnny Hart (Peugeot 208 R2) 46m 13s.

Junior 1000 Class: 1 Jason Murphy/Matthew Murphy (Peugeot 107) 59m 09s.

2 Rory Byrne/John Burke (Peugeot 107) 59m 20s.

3 Aoife Gahan/Mairead Duane (Chevrolet Spark) 60m 29s.

 

IRISH MOTOR RACING CLUB RACE MEETING AT MONDELLO PARK:

BOSS IRELAND FORMULA LIBRE RACE 1 (16 laps):

1 Sylvie Mullins (Tatuus F Renault) 15m 28.54s, 71.31 mph,

2 Eamon Matheson (Jade Tracksport) 15m 37.36s,

3 Fergus Faherty (Dallara F3) 15m 42.79s,

4 John Stewart (Mygale M12),

5 Paul O’Connell (Dallara F302).

Fastest lap: Peter Dwyer (Lola F3000) 55.906s, 74.02 mph.

 

BOSS IRELAND FORMULA LIBRE RACE 2 (15 laps):

1 Sylvie Mullins (Tatuus F Renault) 15m 29.11s, 66.81 mph,

2 Fergus Faherty (Dallara F3) 15m 40.13s,

3 Eamon Matheson (Jade Tracksport) 16m 35.71s,

4 John Stewart (Mygale M12).

Fastest lap: Faherty 56.248s, 73.57 mph.

 

FORMULA VEE RACE 1 (12 laps):

1 Jack Byrne (Sheane) 13m 45.17s, 60.18 mph,

2 Gavin Buckley (Sheane) 13m 45.21s,

3 Shane McBride (Sheane) 13m 45.53s,

4 James Jones (Sheane),

5 Ken Browne (Sheane),

6 Tadgh Sharkey (Leastone).

Fastest lap: Buckley 1m 02.391s, 66.33 mph.

 

FORMULA VEE RACE 2 (9 laps):

1 Lee Newsome ( Sheane) 9m 21.21s, 66.37 mph,

2 Anthony Cross (Sheane) 9m 28.79s,

3 Jack Byrne (Sheane) 9m 29.04s,

4 Gavin Buckley (Sheane),

5 Shane McBride (Sheane).

6 Ken Browne (Sheane).

Fastest lap: Colm Blackburn (Leastone) 1m 01.330s, 67.48 mph.

 

THE TRAILER COMPANY FIESTA ST RACE 1 (14 laps):

1 Michael Cullen 15m 43.84s, 61.38 mph,

2 Dave Maguire 15m 44.07s,

3 John Denning 15m 44.44s,

4 Barry McHenry,

5 Trevor Farrar,

6 Gordon Kellett.

Fastest lap: Brian Flanagan 1m 06.491s, 62.24 mph.

 

THE TRAILER COMPANY FIESTA ST RACE 2 (13 laps):

1 John Denning 15m 04.95s, 59.45 mph,

2 Michael Cullen 15m 05.65s,

3 Gordon Kellett 15m 12.75s,

4 Barry McHenry,

5 Paul Swords,

6 Dave Maguire.

Fastest lap: Maguire 1m 07.118s, 61.66 mph.

 

THE TRAILER COMPANY FIESTA ST RACE 3 (14 laps):

1 Dave Maguire 15m 39.58s, 61.66 mph,

2 Barry McHenry 15m 41.98s,

3 Gordon Kellett 15m 42.91s,

4 Michael Cullen,

5 Darragh McMullen,

6 David Kidd.

Fastest lap: McMullen 1m 06.316s, 62.40 mph.

 

STRYKER RACE 1 (13 laps):

1 Des Bruton 15m 17.97s, 58.61 mph,

2 Andrew D’Alton 15m 39.61s,

3 Greg Kelly 15m 39.85s,

4 Nicole Drought,

5 Conal Shipman,

6 Roger Welaratne.

Fastest lap: Kelly 1m 07.950s, 60.90 mph.

 

STRYKER RACE 2 (15 laps):

1 Andrew D’Alton 15m 55.85s, 64.94 mph,

2 Greg Kelly 15m 56.30s,

3 Des Bruton 15m 57.35s,

4 Bill Griffin,

5 Stephen Ross,

6 Roger Welaratne.

Fastest lap: D’Alton 1m 02.366s, 66.36 mph.

 

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA ZETEC RACE 1 (10 laps):

1 Mark Johnston 12m 04.17s, 57.15 mph,

2 Owen Purcell 12m 04.91s

3 William Kellett 12m 06.13s,

4 Denis McCrudden,

5 Darren Lawler,

6 Colin Murray.

Fastest lap: Purcell 1m 11.367s, 57.99 mph.

 

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA ZETEC RACE 2 (12 laps):

1 Owen Purcell 15m 22.13s, 53.85 mph,

2 Darren Lawler 15m 25.00s,

3 Colin Murray 15m 28.05s,

4 Mark Meenehan,

5 Mick Fitzgerald,

6 William Kellett.

Fastest lap: Kellett 1m 14.226s, 55.75 mph.

 

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA ZETEC RACE 3 (13 laps):

1 Owen Purcell 15m 46.86s, 56.82 mph,

2 Mark Johnston 15m 49.39s,

3 Mick Fitzgerald 15m 51.41s,

4 Denis McCrudden,

5 William Kellett,

6 Aimee Woods.

Fastest lap: Purcell 1m 11.533s, 57.85 mph.

 

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 1 (14 laps):

1 Megan Campbell 16m 02.14s, 60.22 mph,

2 Robbie Parks Jnr 16m 03.27s,

3 Christopher Grimes 16m 04.45s,

4 Matthew Nicholl,

5 Se Martin Jnr.

Fastest lap: Martin 1m 07.278s, 61.51 mph.

 

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 2 (14 laps):

1 Robbie Parks Jnr 16m 00.88s, 60.30 mph,

2 Se Martin Jnr 16m 03.16s,

3 Christopher Grimes 16m 05.14s,

4 Matthew Nicholl,

5 Megan Campbell.

Fastest lap: Grimes 1m 07.167s, 61.61 mph.

 

HISTORIC RACE 1 (14 laps):

1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 15m 02.43s, 64.20 mph,

2 Steve Griffin (MG Midget) 15m 23.33s,

3 Tommy Doherty (Ford Capri) 15m 53.66s,

4 Wolfgang Schnittger (MG Midget),

5 Seamus Hobbs (MD GT),

6 Liam Ruth (MG Midget).

Fastest lap: Cochrane 1m 02.153s, 66.58 mph.

 

HISTORIC RACE 2 (13 laps):

1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 15m 19.78s, 58.49 mph,

2 Steve Griffin (MG Midget) 15m 28.29s,

3 Tommy Doherty (Ford Capri) 15m 55.62s,

4 Wolfgang Schnittger (MG Midget),

5 Seamus Hobbs (MD GT),

6 Liam Ruth (MG Midget).

Fastest lap: Cochrane 1m 01.859s, 66.90 mph.

 

PTG IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP RACE 1 (14 laps):

1 Martin Duffy (BMW M3) 16m 01.32s, 60.27 mph,

2 Philip Burdock (VW Golf) 16m 06.41s,

3 Pa Hudson (Honda Integra) 16m 19.66s,

4 Gareth Jennings (Honda Integra),

5 Keith Campbell (Honda Civic),

6 Daniel Faherty (Honda Civic).

Fastest lap: Burdock 1m 06.456s, 62.27 mph.

 

PTG IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP RACE 2 (15 laps):

1 Gareth Jennings (Honda Integra) 16m 14.95s, 63.67 mph,

2 Pa Hudson (Honda Integra) 16m 25.60s,

3 Daniel Faherty (Honda Civic) 16m 26.62s,

4 Philip Burdock (VW Golf).

Fastest lap: Burdock 1m 02.940s, 65.75 mph.

 

PIRELLI SUPERCAR RACE 1 (14 laps):

1 Cameron Fenton 15m 26.32s, 62.55 mph,

2 Gary Corcoran 15m 51.27s,

3 Alan Watkins 15m 57.15s,

4 Graeme Colfer,

5 Charlie Linnane,

6 Alan Kessie.

Fastest lap: Fenton 1m 05.249s, 63.42 mph.

 

PIRELLI SUPERCAR RACE 2 (15 laps):

1 Gary Corcoran 15m 32.75s, 66.55 mph,

2 Cameron Fenton 15m 33.43s,

3 Alan Watkins 15m 51.35s,

4 Alan Kessie.

Fastest lap: Fenton 1m 00.981s, 67.86 mph.

 

MICKSGARAGE.COM FUTURE CLASSICS RACE (14 laps):

1 Timothy Duggan (Seat Ibiza Cooper) 15m 59.61s, 60.38 mph,

2 Adrian Dunne (Citroen Saxo) 16m 00.03s,

3 Brian Sexton (Rover 200) 16m 00.12s,

4 Tommy Byrne (Toyota Celica),

5 Daniel Byrne (Toyota Corolla),

6 Anthony Kelly (Honda Civic).

Fastest lap: Kelly 1m 07.370s, 61.43 mph (Class Record).

 

MOTORSPORT IRELAND KART RACE MEETING AT MONDELLO PARK, CO KILDARE (ROUND 2 OF MI NATIONAL CHAMPIONSHIP):

Mini Kart: 1 Tadgh Buckley, 2 Ben Smith, 3 Conor Fogarty.

Cadet Novice Final: 1 Jack Buckley, 2 Callum Doak, 3 Carter Mooney.

Iame X30 Junior Final: 1 Sean McCormack, 2 Karl O’Brien, 3 Oran England.

Rotax Max Final: 1 Thomas McCann, 2 Dave McCabe, 3 Shane Fay.

Formula 125 Open Final: 1 David Freeman, 2 Denis McAuliffe, 3 John Rafter.

Iame X30 Senior Final: 1 Gary Edwards, 2 Gary Turkington, 3 Killian Brady.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST