USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 21/22 April 2018

MONDELLO PARK SPORTS CLUB RALLYCROSS AT MONDELLO PARK, CO KILDARE (ROUND 2 OF PARTS FOR CARS NATIONAL CHAMPIONSHIP):

SUPER FINAL:

1 Derek Tohill (Ford Fiesta) 4m 26.43s,

2 Noel Greene (Mitsubishi Mirage) 4m 40.99s,

3 Peter McGarry (Vauxhall VX220) 4m 46.83s,

4 Lloyd Spendlove (Lotus Exige),

5 Pearse Browne (BMW Compact),

6 Brian Grealish (Honda Civic).

 

SUPERCAR FINAL:

1 Derek Tohill (Ford Fiesta) 4m 39.46s,

2 Noel Greene (Mitsubishi Mirage) 4m 56.54s,

3 Declan Kelly (Ford Fiesta) 5m 07.21s,

4 Derrick Jobb (Ford Escort Cosworth).

 

MODIFIED FINAL:

1 Peter McGarry (Vauxhall VX220) 4m 56.05s,

2 Lloyd Spendlove (Lotus Exige) 4m 56.82s,

3 Brian Grealish (Honda Civic) 4m 59.80s,

4 Pearse Browne (BMW Compact),

5 Michael Coyne (Vauxhall Nova),

6 Paul Burns (Vauxhall Tigra).

 

PRODUCTION FINAL:

1 Ciaran Murphy (Peugeot 106) 5m 17.19s,

2 Derek Lenehan (Citroen Saxo) 5m 18.78s,

3 Eugene Ward (Peugeot 106) 5m 30.78s,

4 Damian Farrell (Peugeot 106),

5 Sean Hession (Peugeot 106),

6 John Dowling (Citroen Saxo).

 

RALLY CARS FINAL:

1 Patricia Denning (Mitsubishi Lancer Evo) 4m 54.98s,

2 David Griffin (Ford Escort) 5m 13.80s,

3 Peter O’Brien (Peugeot 205) 5m 24.19s,

4 Joe Downey (Peugeot 106),

5 P J Doyle (Peugeot 205).

 

FORD FIESTA ZETEC FINAL:

1 Denis McCrudden 5m 29.12s,

2 David Maher 5m 33.88s,

3 Eric Fleming 5m 34.10s,

4 Brian Matthews.

 

JUNIOR FINAL:

1 Ben Mullins (Nissan Micra) 5m 22.34s,

2 Jack Byrne (Ford Fiesta) 5m 25.09s,

3 Conor Kehoe (Ford Fiesta) 5m 26.31s,

4 Aaron Whelan (Nissan Micra),

5 Michael Ryan (Ford Fiesta),

6 Eoin Kinsella (Ford Fiesta).

 

BUGGY FINAL:

1 Russell Woods (Semog) 4m 30.06s,

2 Robbie Allen (Semog) 4m 38.88s,

3 Pat Bellew (Semog) 4m 45.08s,

4 Owen Skelly (Semog).

 

CO MONAGHAN M C FOUR SEASONS HOTEL STAGES RALLY AT MONAGHAN (ROUND 2 OF SLIGO PALLETS BORDER CHAMPIONSHIP):

1 Donagh Kelly/Conor Foley (Focus WRC) 52m 10s,

2 Sam Moffett/Karl Atkinson (Fiesta WRC) 52m 12s,

3 Niall Maguire/Enda Sherry (Impreza WRC) 54m 03s,

4 Stephen Wright/Arthur Kierans (Fiesta R5) 55m 38s,

5 Desi Henry/Liam Moynihan (Fabia R5) 55m 59s,

6 Adrian Hetherington/Ronan O’Neill (Escort) 56m 18s,

7 David Moffett/Johnny Baird (Starlet) 56m 19s,

8 Barry Meade/Colin Fitzgerald (Escort) 56m 55s,

9 Chris Armstrong/Chris Melly (Escort) 57m 03s,

10 Stuart Darcy/Patrick Brides (Darrian T90 GTR) 57m 07s.

Group N award: Shane Maguire/Darragh Kelly (Lancer Evo 9) 57m 41s.

Juniors: 1 Jason Black/Jack McKenna (Starlet) 36m 03s,

2 David Kelly/Kenny Bustard (Starlet) 37m 49s,

3 John McCarthy/Dylan Donoghue (Civic) 37m 54s.

 

GALWAY M C SPRINT AT PALLAS KARTING, TYNAGH, CO GALWAY (ROUND 1 OF NAYLOR ENGINEERING NATIONAL HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP):

1 Rob Dwane (OMS 25) 107.21s,

2 Michael Roche (OMS-Hayabusa) 114.05s,

3 Rory Stephens (Radical SR8 Hayabusa) 117.57s,

4 Gary Egan (Mygale-Renault) 120.74s,

5 Billy White (Mygale-Renault) 120.77s,

6 Russell Stanworth (Reynard RF81 Opel) 122.65s,

7 Thomas Corey (Hornet) 123.84s,

8 Torsten Schmidt (Escort) 126.41s,

9 Brian Kirwan (Peugeot 205) 129.32s,

10 John Kennedy (Dax Rush) 129.97s.

Class winners: Seamus Anderson (Anglia), Elaine Kirwin (Cinquecento), Dara Fay (Swift), Torsten Schmidt, Paul O’Connell (BMW E30), Vincent Deery (Exige), Jeff Robinson (Mini), John Whitley (Swift FF1600), Gary Egan, Michael Roche, Colette Rooney (Civic), Philip Callanan (Escort).

 

MOTOR ENTHUSIASTS’ CLUB WEEKEND SPORTING TRIAL AT SNOWHILL, SLIEVERUE, CO KILKENNY:

1 Brian Conlon (Erskine-Honda) 5 marks,

2 John Alvey (Sheane VW) 11m,

3 Enda Byrne (VW) 12m,

4 Siobhan McCann (JMcVW) 13m,

5 Jonathan Ralph (Kilkenny-Honda) 19m,

6 Paul Needham (Erskine-Honda) 20m,

7 Percy Pennefather (Erskine-Suzuki) 28m,

8 Jack Byrne (VW) 33m,

9 Gordon Graves (Erskine-Suzuki) 40m,

10 Ian Sweeney (Sweeney-Suzuki) 43m,

11 Gordon Watkins (Watkins-Yamaha) 50m,

12 Roy Stewart (Erskine-Harley Davidson) 56m.

Grade winners: Enda Byrne, John Alvey, Jack Byrne, John Mahon (VW) 91m. “Junior Junior” Award: Kiki Needham (Erskine-Honda) 150m.

Day 1 winner: Richard Pain (Kilkenny VW) 3m; Day 2 winner: John Alvey.

BIRR & DISTRICT M C AUTOTEST AT KILCOTTON, BORRIS-IN-OSSORY, CO LAOIS (DAY 1):

1 John Nolan (Starlet) 552.9s,

2 John McAssey (Starlet) 555.8s,

3 Piers MacFheorais (Mazda MX5) 561.3s,

4 Stefan Walsh (Starlet) 573.2s,

5 Karl Grehan (Starlet) 592.0s,

6 James Mansfield (Mazda MX5) 607.0s.

Class winners: Mark Shanahan (Micra), John McAssey, Piers MacFheorais.

 

BIRR & DISTRICT M C AUTOTEST AT KILCOTTON, BORRIS-IN-OSSORY, CO LAOIS (DAY 2):

1 Liam Cashman (Starlet) 662.6s,

2 Richard Meeke (Starlet) 684.4s,

3 John McAssey (Starlet) 706.0s,

4 Piers MacFheorais (Mazda MX5) 707.2s,

5 Stefan Walsh (Starlet) 711.6s,

6 John Nolan (Starlet) 713.3s.

Class winners: Mark Shanahan (Micra), Richard Meeke, Piers MacFheorais. 

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST