USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 28/29 April 2018

MEATH AND DISTRICT M C RACE MEETING AT ATHBOY, CO MEATH (ROUND 3 OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIP):

Mini Kart: 1 Tadgh Buckley, 2 Ben Smith, 3 Alex Butler.

Cadet Novice Final: 1 Carter Mooney, 2 James Robinson, 3 Robbie Buckley.

Iame Cadet Final: 1 Alex O’Grady, 2 Sean Hogan, 3 Sean McGovern.

Cadets (Black Plates): 1 Robbie Buckley, 2 Jack Buckley, 3 Carter Mooney.

Iame X30 Junior Final: 1 Karl O’Brien, 2 Sean McCormack, 3 Alyx Coby.

Rotax Max Final: 1 Simon Ramseyer, 2 Thomas McCann, 3 Dave McCabe.

Iame X30 Senior Final: 1 Shane Crosbie, 2 Philip Rawson, 3 Gary Turkington.

 

WESTMEATH & DISTRICT M C LOOSE SURFACE AUTOCROSS AT BALLYFEENY, SCRAMOGUE, CO ROSCOMMON (ROUND 1 OF FIVE STAR CATERING NATIONAL CHAMPIONSHIP):

Best time of day (Special): Derek Deane (Semog Buggy) 2m 49.84s,

Best time of day (Saloon): Matt Shinnors (Impreza) 3m 00.59s.

Class winners: Jack Brunton (Civic), Christopher Snow Jnr (Civic), Walter Burke (Escort), Paul McCann (Escort Cosworth), Padraic McHale (Yacar Buggy), Adam Coggeran (MG ZR), Mervyn Deane (JB Buggy), Sean McCaffrey (Starlet).

 

LIMERICK M C AUTOTEST AT BARNA TRANSPORT, NEWCASTLE WEST (ROUND 1 OF PREMIER AUTO PARTS MUNSTER CHAMPIONSHIP):

1 Ian White (Mini Special) 433.3s,

2 Liam Cashman (Nova) 452.5s,

3 Paddy Power (Mini Moke) 466.2s,

4 Martin Walsh (Starlet Special) 482.9s,

5 Cian Power (Mini Special) 504.0s,

6 Connie Lynch (Starlet Special) 507.4s.

Class winners: Paddy Power, Martin Walsh, Don Giles (Westfield), Stefan Walsh (Starlet), Liam Cashman, Billy Neville, Marc O’Rourke.

 

TRIALS DRIVERS’ CLUB PRODUCTION CAR TRIAL AT KILTEEL, CO KILDARE:

1 Morgan Evans (Seicento) 15m,

2 Philip Hughes (Seicento) 22m,

3 John McAssey (Starlet) 23m,

4 Richard Meeke (Starlet) 24m,

5 Percy Pennefather (Seicento) 24m,

6 David Meeke (Starlet) 25m,

7 Mick Kehoe (Peugeot 206) 25m,

8 Frank Lenehan (Mini) 28m,

9 Owen Murray (Starlet) 28m,

10 Philip O’Reilly (Mini) 30m.

Class winners: Philip Hughes, John McAssey, Ian McCulloch (MG Midget), Stephen Briggs (Corsa), Aoife Ryan (Starlet).

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST