All results

Results for 9/10 June 2018

MOTOR ENTHUSIASTS’ CLUB RACE MEETING AT MONDELLO PARK:

BOSS IRELAND FORMULA LIBRE RACE 1 (16 laps):

1 Sylvie Mullins (Dallara Honda F305) 15m 18.77s, 72.07 mph,

2 Paul O’Connell (Dallara F302) 15m 19.29s,

3 John Stewart (Mygale M12) 15 laps.

Fastest lap: Mullins 54.581s, 75.82 mph.

 

BOSS IRELAND FORMULA LIBRE RACE 2 (17 laps):

1 Sylvie Mullins (Dallara Honda F305) 15m 50.31s, 74.03 mph,

2 Paul O’Connell (Dallara F302) 15m 51.00s,

3 Keith Sheehan (Dallara F301) 16m 28.41s,

4 John Stewart (Mygale M12) 16 laps.

Fastest lap: Mullins 54.947s, 75.32 mph.

 

SELCO.IE FORMULA VEE CHAMPIONSHIP RACE 1 (15 laps):

1 Lee Newsome (Sheane) 15m 52.05s, 65.20 mph,

2 Jimmy Furlong (Sheane) 15m 57.28s,

3 Anthony Cross (Sheane) 15m 57.69s,

4 Gavin Buckley (Sheane),

5 Luke O’Faolain (Sheane),

6 Jack Byrne (Sheane).

Fastest lap: Colm Blackburn (Leastone) 1m 02.374s, 66.35 mph.

 

SELCO.IE FORMULA VEE CHAMPIONSHIP RACE 2 (15 laps):

1 Colm Blackburn (Leastone) 15m 44.25s, 65.74 mph,

2 Anthony Cross (Sheane) 15m 50.01s,

3 Jimmy Furlong (Sheane) 15m 53.06s,

4 Lee Newsome (Sheane),

5 Jack Byrne (Sheane),

6 Gavin Buckley (Sheane).

Fastest lap: Newsome 1m 01.955s, 66.80 mph.

 

FORMULA VEE B & C RACE 1 (14 laps):

1 Gavin Buckley (Sheane) 14m 59.47s, 64.41 mph,

2 Shane McBride (Sheane) 15m 07.87s,

3 Mark Miller (Leastone) 15m 09.49s,

4 Ken Browne (Sheane),

5 Jack Byrne (Sheane),

6 Justin Gray (Sheane).

Fastest lap: Buckley 1m 03.389s, 65.29 mph.

 

FORMULA VEE B & C RACE 2 (12 laps):

1 Luke O’Faolain (Sheane) 12m 50.74s, 64.43 mph,

2 Gavin Buckley (Sheane) 12m 53.60s,

3 Ken Browne (Sheane) 12m 54.24s,

4 Tim Murray (Leastone),

5 Justin Gray (Sheane),

6 Nick Mulhall (Sheane).

Fastest lap: O’Faolain 1m 03.016s, 65.67 mph.

 

YOKOHAMA OPEN ENDURANCE RACE (49 laps):

1 Eoin Murray/Niall Murray (Seat Supercopa) 50m 11.26s, 67.34 mph,

2 Rod McGovern (Seat Supercopa) 50m 26.52s,

3 Shane Murphy (Seat Supercopa) 50m 40.36s,

4 Barry English (Seat Supercopa),

5 Damien Smith/John Murphy (Global Light/Locost-Honda),

6 Niall McFadden (Fiesta ST).

Fastest lap: Sam Mansfield (Radical SR8) 56.966s, 72.65 mph.

 

THE TRAILER COMPANY FIESTA ST RACE 1 (14 laps):

1 Michael Cullen 15m 54.57s, 60.69 mph,

2 Darragh McMullen 15m 55.12s,

3 Dave Maguire 15m 55.52s,

4 Trevor Farrar,

5 Barry McHenry,

6 Graham McDonnell.

Fastest lap: Maguire 1m 07.628s, 61.19 mph.

 

THE TRAILER COMPANY FIESTA ST RACE 2 (13 laps):

1 Graham McDonnell 15m 25.78s, 58.11 mph,

2 Barry McHenry 15m 27.24s,

3 John Denning 15m 29.02s,

4 Michael Cullen,

5 Paul Swords,

6 Neil McMullen.

Fastest lap: Denning 1m 08.023s, 60.84 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE 1 (16 laps):

1 David Parks 15m 45.95s, 70.00 mph,

2 Brian Hearty 15m 48.72s,

3 Richard Kearney 16m 06.72s,

4 James Sunderland,

5 Keith Stafford,

6 Leslie Shaw.

Fastest Lap: Parks 58.592s, 70.63 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE 2 (16 laps):

1 David Parks 15m 46.21s, 69.98 mph,

2 Richard Kearney 15m 47.70s,

3 Brian Hearty 15m 57.35s,

4 James Sunderland,

5 Leslie Shaw,

6 James Jones.

Fastest Lap: Parks 58.665s, 70.54 mph.

 

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA ZETEC RACE 1 (13 laps):

1 Owen Purcell 15m 54.55s, 56.36 mph,

2 Colin Murray 15m 59.76s,

3 Darren Lawler 16m 00.51s,

4 Sean Woods,

5 Denis McCrudden,

6 William Kellett.

Fastest lap: Purcell 1m 12.587s, 57.01 mph.

 

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA ZETEC RACE 2 (13 laps):

1 Owen Purcell 15m 54.65s, 56.35 mph,

2 William Kellett 15m 56.61s,

3 Mark Johnston 16m 08.70s,

4 Colin Murray,

5 Lloyd Murphy,

6 Sean Woods.

Fastest lap: Purcell 1m 12.663s, 56.95 mph.

 

HISTORIC RACE 1 (14 laps):

1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 15m 34.80s, 61.98 mph,

2 Steve Griffin (MG Midget) 15m 38.49s,

3 Michael Doyle (Lotus Elan) 15m 53.10s,

4 Tommy Doherty (Ford Capri),

5 Clive Brandon (Lotus 47),

6 Wolfgang Schnittger (MG Midget).

Fastest lap: Cochrane 1m 03.782s, 64.88 mph.

 

HISTORIC RACE 2 (12 laps):

1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 13m 32.38s, 61.13 mph,

2 Steve Griffin (MG Midget) 13m 37.45s,

3 Michael Doyle (Lotus Elan) 13m 40.56s,

4 Tommy Doherty (Ford Capri),

5 Clive Brandon (Lotus 47),

6 Wolfgang Schnittger (MG Midget).

Fastest lap: Cochrane 1m 04.304s, 64.36 mph.

 

PTG IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP RACE 1 (12 laps):

1 Robert Savage (Honda Integra) 15m 47.55s, 52.41 mph,

2 Eric Carroll (Honda Integra) 15m 47.92s,

3 Garreth Hayden (Honda Integra) 15m 49.49s,

4 Gareth Jennings (Honda Integra),

5 Pa Hudson (Honda Integra),

6 Philip Burdock (VW Golf).

Fastest lap: Carroll 1m 02.480s, 66.23 mph.

 

PTG IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP RACE 2 (15 laps):

1 Robert Savage (Honda Integra) 16m 14.22s, 64.38 mph,

2 Garreth Hayden (Honda Integra) 16m 17.33s,

3 Eric Carroll (Honda Integra) 16m 19.82s,

4 Gareth Jennings (Honda Integra),

5 Philip Burdock (VW Golf).

Fastest lap: Savage 1m 03.008s, 65.68 mph.

 

PIRELLI SUPERCAR RACE 1 (12 laps):

1 Cameron Fenton 15m 26.68s, 53.59 mph,

2 John Cardoo 15m 30.59s,

3 Alan Watkins 15m 34.49s,

4 Gary Corcoran,

5 Ray Finnegan.

Fastest lap: Fenton 1m 01.358s, 67.45 mph.

 

PIRELLI SUPERCAR RACE 2 (15 laps):

1 Cameron Fenton 15m 35.94s, 66.32 mph,

2 John Cardoo 15m 46.45s,

3 Alan Watkins 16m 00.35s,

4 Gary Corcoran,

5 Charlie Linnane,

6 Ray Finnegan.

Fastest lap: Fenton 1m 01.763s, 67.00 mph.

 

STRYKER RACE 1 (15 laps):

1 Greg Kelly 16m 01.06s, 64.59 mph,

2 Andrew D’Alton 16m 04.98s,

3 Paul Yeomans 16m 05.61s,

4 Bill Griffin,

5 David Reynolds,

6 Robert Griffin.

Fastest lap: Kelly 1m 02.971s, 65.72 mph.

 

STRYKER RACE 2 (13 laps):

1 Greg Kelly 15m 28.14s, 57.96 mph,

2 Bill Griffin 15m 30.66s,

3 Nicole Drought 15m 31.65s,

4 Paul Yeomans,

5 Andrew D’Alton,

6 David Reynolds.

Fastest lap: Kelly 1m 03.220s, 65.46 mph.

 

LAOIS RALLYSPORT CLUB HEARTLANDS MINI STAGES RALLY AT PORT LAOISE (ROUND 3 OF COLTON MOTORS MIDLANDS EAST CHAMPIONSHIP):

1 Jonathan Pringle/Paul Sheridan (Escort) 50m 17s,

2 Enda O’Brien/John Butler (Escort) 50m 21s,

3 Alan Smyth/Mac Kierans (Lancer Evo 10) 50m 40s,

4 David Condell/George Condell (Escort) 51m 08s,

5 Chris Armstrong/Keith Moriarty (Escort) 51m 20s,

6 Leon Galvin/Ger Foley (Escort) 53m 21s,

7 Jason Roche/John McCarthy (Escort) 54m 12s,

8 Brian O’Keeffe/Sean Hayde (Lancer Evo 9 Gp N) 54m 31s,

9 Alan Atcheson/Thomas Wedlock (Fiesta) 54m 36s,

10 Eamonn McGuigan/Micheal Moran (Escort) 54m 56s.

Juniors: 1 Michael Cunniffe/Barry Talt (Peugeot 106) 91m 21s.

TRIALS DRIVERS’ CLUB JAMES PRINGLE MEMORIAL AUTOTEST AT SANDYFORD, DUBLIN:

Overall: 1 Eddie Peterson (Mini) 375.5s,

2 Richard Meeke (Starlet) 384.0s,

3 Niall Murray (Starlet) 387.6s,

4 John Nolan (Starlet) 389.9s,

5 Mark Doran (Escort) 391.7s,

6 Piers MacFheorais (Mazda MX5) 392.9s.

 

JAMES PRINGLE TROPHY (NOVICES): 1 Rod McGovern (Starlet) 438.4s,

2 Dave Campion (Starlet) 508.2s.

 

BEGINNERS:

1 Eric Byrne (Starlet) 455.5s,

2 Aoife Ryan (Starlet) 490.8s,

3 Christopher Byrne (Yaris) 503.9s.

 

INTERMEDIATES:

1 Niall Murray,

2 Eoin Murray (Starlet) 414.7s,

3 Jay Donegan (Starlet) 431.7s. 

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST