USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

All results

Results for 15/16 September 2018

LEINSTER TROPHY RACE MEETING AT MONDELLO PARK

LEINSTER TROPHY BOSS IRELAND FORMULA LIBRE FEATURE RACE (13 laps):

1 Stephen Daly (Dallara F308/11) 21m 04.51s, 80.56 mph,

2 Paul Dagg (Dallara-Toyota F304) 21m 06.99s,

3 Barry Rabbitt (Tatuus F Renault) 22m 15.83s,

4 Fergus Faherty (Dallara-Toyota F3),

5 Mark Reade (Leastone 1000),

6 Colm Hynes (Reynard 88D).

Fastest lap: Daly 1m 33.989s, 83.37 mph.

 

BOSS IRELAND FORMULA LIBRE RACE (4 laps):

1 Stephen Daly (Dallara F308/11) 6m 28.53s, 80.67 mph,

2 Paul Dagg (Dallara-Toyota F304) 6m 34.26s,

3 Paul O’Connell (Dallara F302) 6m 45.23s,

4 Mark Reade (Leastone 1000),

5 Steve Worrad (Chevron B49-FA),

6 Colm Hynes (Reynard 88D).

Fastest lap: Daly 1m 33.378s, 83.92 mph.

 

SELCO.IE FORMULA VEE CHAMPIONSHIP RACE 1 (8 laps):

1 Anthony Cross (Sheane) 15m 25.16s, 67.76 mph,

2 Colm Blackburn (Leastone) 15m 25.81s,

3 Lee Newsome (Sheane) 15m 29.20s,

4 Dan Polley (Sheane),

5 David O’Brien (Leastone),

6 Jack Byrne (Sheane).

Fastest lap: Newsome 1m 54.476s, 68.45 mph.

 

SELCO.IE FORMULA VEE CHAMPIONSHIP RACE 2 (8 laps):

1 Colm Blackburn (Leastone) 15m 36.57s, 66.93 mph,

2 Anthony Cross (Sheane) 15m 37.89s,

3 Lee Newsome (Sheane) 15m 38.22s,

4 Dan Polley (Sheane),

5 David O’Brien (Leastone),

6 Gavin Buckley (Sheane).

Fastest lap: Blackburn 1m 55.302s, 67.96 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE 1 (9 laps):

1 David Parks 16m 25.60s, 71.55 mph,

2 Richard Kearney 16m 26.27s,

3 Brian Hearty 16m 26.36s,

4 Robbie Allen,

5 Leslie Shaw,

6 James Sunderland.

Fastest Lap: Parks 1m 48.280s, 72.37 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE 2 (9 laps):

1 Richard Kearney 16m 22.14s, 71.81 mph,

2 David Parks 16m 22.88s,

3 Enda O’Connor 16m 26.91s,

4 Robbie Allen,

5 Brian Hearty,

6 Leslie Shaw.

Fastest Lap: Kearney 1m 48.027s, 72.54 mph.

 

YOKOHAMA OPEN ENDURANCE RACE (27 laps):

1 Shane Murphy (Seat Supercopa) 50m 46.55s, 69.45 mph,

2 Neil McMullen/Erik Holstein (Seat Supercopa) 51m 34.94s,

3 Gerard Tohill/Neil Tohill (Seat Supercopa) 52m 07.38s,

4 Damien Smith/John Murphy (Global Light/Locost-Honda),

5 Darran O’Hara/Anthony Murtagh (Toyota MR2),

6 Niall Maher (Mazda MX5).

Fastest lap: Pat McBennett (Lotus Elise) 1m 47.334s, 73.01 mph.

 

YOKOHAMA OPEN ENDURANCE SPRINT RACE (9 laps):

1 Barry English (Seat Supercopa) 16m 26.79s, 71.47 mph,

2 Shane Murphy (Seat Supercopa) 16m 27.10s,

3 Niall McFadden (Seat Supercopa) 17m 03.43s,

4 Neil McMullen (Seat Supercopa),

5 John Murphy (Locost-Honda),

6 Damien Smith (Global Light).

Fastest lap: Shane Murphy 1m 47.564s, 72.85 mph.

 

YOKOHAMA OPEN ENDURANCE RACE 3 (9 laps):

1 Barry English (Seat Supercopa) 16m 32.14s, 71.08 mph,

2 Niall McFadden (Seat Supercopa) 17m 09.45s,

3 John Murphy (Locost-Honda) 17m 50.47s.

Fastest lap: English 1m 48.155s, 72.45 mph.

 

THE TRAILER COMPANY FIESTA ST RACE 1 (8 laps):

1 Dave Maguire 16m 37.37s, 62.85 mph,

2 Darragh McMullen 16m 38.58s,

3 Graham McDonnell 16m 39.63s,

4 David Kidd,

5 Gordon Kellett,

6 Darren O’Driscoll.

Fastest lap: Maguire 2m 04.089s, 63.15 mph.

 

THE TRAILER COMPANY FIESTA ST RACE 2 (8 laps):

1 Gordon Kellett 16m 48.52s, 62.16 mph,

2 Graham McDonnell 16m 48.71s,

3 Dave Maguire ,

4 Michael Cullen,

5 John Denning,

6 Barry McHenry.

 

STRYKER RACE 1 (8 laps):

1 Stephen Ross 15m 29.15s, 67.47 mph,

2 Greg Kelly 15m 38.71s,

3 Andrew D’Alton 15m 41.66s,

4 David Reynolds,

5 Nicole Drought,

6 Des Meehan.

Fastest lap: Ross 1m 55.146s, 68.05 mph.

 

STRYKER RACE 2 (8 laps):

1 Stephen Ross 15m 43.80s, 66.42 mph,

2 Greg Kelly 15m 45.76s,

3 Andrew D’Alton 15m 48.41s,

4 Adrian Deasy,

5 David Reynolds,

6 Nicole Drought.

Fastest lap: Ross 1m 55.101s, 68.08 mph.

 

PTG IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP RACE 1 (9 laps):

1 Keith Campbell (VW Corrado) 17m 37.38s, 66.70 mph,

2 Garreth Hayden (Honda Integra) 17m 39.49s,

3 Alan Healy (Honda Civic) 17m 41.86s,

4 Andrew Armstrong (BMW M3),

5 Philip Burdock (VW Golf).

6 Daniel Faherty (Honda Civic).

Fastest lap: Hayden 1m 55.148s, 68.05 mph.

 

PTG IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP RACE 2 (9 laps):

1 Ulick Burke (Honda Integra) 17m 25.29s, 67.47 mph,

2 Andrew Armstrong (BMW M3) 17m 29.10s,

3 Garreth Hayden (Honda Integra) 17m 38.13s.

Fastest lap: Burke 1m 54.039s, 68.71 mph.

 

HRCA HISTORIC RACE 1 (7 laps):

1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 14m 54.34s, 61.33 mph,

2 Bernard Foley (MGBGT V8) 14m 59.64s,

3 David Kelly (Lotus Elan) 15m 04.36s,

4 Lewis Dunlop (Crossle 9S),

5 Steve Griffin (MG Midget),

6 Clive Brandon (Lotus 47).

Fastest lap: Cochrane 1m 54.532s, 68.42 mph.

 

HRCA HISTORIC RACE 2 (8 laps):

1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 15m 48.21s, 66.11 mph,

2 Lewis Dunlop (Crossle 9S) 15m 52.03s,

3 David Kelly (Lotus Elan) 15m 53.13s,

4 Bernard Foley (MGBGT V8),

5 Clive Brandon (Lotus 47),

6 Mark Russell (Jaguar E Type).

Fastest lap: Cochrane 1m 56.101s, 67.49 mph.

 

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA ZETEC RACE 1 (7 laps):

1 Owen Purcell 15m 44.78s, 58.06 mph,

2 William Kellett 15m 44.98s,

3 Lloyd Murphy 15m 47.39s,

4 Colin Murray,

5 Andy Kavanagh,

6 Michael Fitzgerald.

Fastest lap: Murphy 2m 13.376s, 58.75 mph.

 

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA ZETEC RACE 2 (2 laps):

1 Michael Fitzgerald 4m 30.97s, 57.84 mph,

2 Colin Murray 4m 32.34s,

3 Andy Kavanagh 4m 32.39s,

4 Owen Purcell,

5 William Kellett,

6 Mark Johnston.

Fastest lap: Fitzgerald 2m 13.202s, 58.83 mph.

 

PIRELLI SUPERCAR RACE 1 (8 laps):

1 Cameron Fenton 15m 19.51s, 68.18 mph,

2 Alan Watkins 15m 37.05s,

3 Keith Dawson 15m 38.55s,

4 John Cardoo,

5 Charlie Linnane,

6 Gary Corcoran.

Fastest lap: Fenton 1m 53.781s, 68.87 mph.

 

PIRELLI SUPERCAR RACE 2 (9 laps):

1 Philip Jones 17m 36.58s, 66.75 mph,

2 Alan Dawson 17m 37.10s,

3 John Cardoo 17m 37.86s,

4 Alan Watkins,

5 Gary Corcoran,

6 Charlie Linnane.

Fastest lap: Linnane 1m 54.505s, 68.43 mph.

 

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 1 (7 laps):

1 Robbie Parks Jnr 15m 00.03s, 60.95 mph,

2 Matthew Nicholl 15m 00.04s,

3 Christopher Grimes 15m 00.39s,

4 Se Martin Jnr.

Fastest lap: Martin 2m 04.839s, 62.77 mph.

 

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 2 (8 laps):

1 Se Martin Jnr 16m 52.47s, 61.92 mph,

2 Robbie Parks Jnr 17m 03.16s,

3 Matthew Nicholl 17m 09.08s,

4 Christopher Grimes.

Fastest lap: Martin 2m 05.080s, 62.65 mph.

 

MICKSGARAGE.COM FUTURE CLASSICS RACE 1 (4 laps):

SUPER FUTURE: 1 Timothy Duggan (Seat Ibiza Cooper) 8m 41.97s, 60.05 mph,

2 Brian Sexton (Toyota Celica) 8m 43.03s,

3 Daniel Byrne (Toyota Corolla) 8m 43.47s.

Fastest Lap: Ger Byrne (BMW 323i) 2m 05.865s, 62.26 mph.

FUTURE: 1 Paul Flanagan (Fiat Punto) 9m 03.66s, 57.65 mph,

2 Philip Lawless (Ford Puma) 9m 04.11s,

3 Gary Duggan (Fiat Punto) 9m 09.12s.

Fastest Lap:  Gary Duggan 2m 08.361s, 61.05 mph.

 

MICKSGARAGE.COM FUTURE CLASSICS RACE 2 (8 laps):

SUPER FUTURE: 1 Anthony Kelly (Honda Civic) 17m 14.31s, 60.61 mph,

2 Aidan Byrne (Toyota Celica) 17m 14.44s,

3 Timothy Duggan (Seat Ibiza Cooper) 17m 17.69s.

Fastest Lap: Adrian Dunne (Citroen Saxo) 2m 03.198s, 63.61 mph.

FUTURE: 1 Gary Duggan (Fiat Punto) 17m 52.82s, 58.43 mph,

2 Paul Flanagan (Fiat Punto) 17m 53.19s,

3 M J Farrell (Toyota Levin) 17m 54.01s.

Fastest Lap:  Kevin Cahill (Peugeot 205) 2m 10.782s, 59.92 mph.

 

LEGENDS RACE 1 (5 laps):

1 Jonathan Taylor 10m 02.18s, 65.06 mph,

2 Paul O’Brien 10m 02.59s,

3 Geoff Richardson 10m 07.95s,

4 Ian Conroy,

5 Greg Richardson,

6 Gordon Brown.

Fastest lap: O’Brien 1m 59.325s, 65.67 mph.

 

LEGENDS RACE 2 (5 laps):

1 James Holman 10m 07.45s, 64.50 mph,

2 Jonathan Taylor 10m 08.42s,

3 Geoff Richardson 10m 09.82s,

4 Ian Conroy,

5 Gordon Brown,

6 Greg Richardson.

Fastest lap: Holman 2m 00.290s, 65.14 mph.

 

LEGENDS RACE 3 (6 laps):

1 James Holman 12m 05.61s, 64.80 mph,

2 Geoff Richardson 12m 12.91s,

3 Paul O’Brien 12m 14.25s,

4 Richard Kearney,

5 Gordon Brown,

6 Greg Richardson.

Fastest lap: Holman 1m 59.999s, 65.30 mph.

 

CLARE M C CHARLIE MCENERY MOTOR SERVICES CLARE STAGES RALLY AT ENNIS (ROUND 6 OF TRITON SHOWERS NATIONAL RALLY CHAMPIONSHIP, AND ROUND 6 OF TOP PART WEST COAST CHAMPIONSHIP):

1 Josh Moffett/Keith Moriarty (Fiesta) 52m 54s,

2 Roy White/James O’Brien (Fiesta) 53m 01s,

3 Daragh O’Riordan/Andy Hayes (Fiesta WRC) 54m 57s,

4 Daniel Cronin/Shane Buckley (Fiesta) 55m 00s,

5 Declan Boyle/James O’Reilly (Fiesta WRC) 55m 26s,

6 Padraig Egan/Brian Hassett (Impreza) 55m 35s,

7 Chris Armstrong/Chris Melly (Escort) 56m 23s,

8 Gareth MacHale/Brian Murphy (Fiesta R5) 56m 24s,

9 Stuart Darcy/Aileen Kelly (Darrian T90 GTR) 57m 02s,

10 Johnny Jordan/Paddy McCrudden (Starlet) 57m 43s.

Motorsport Safety Team Group N award: Trevor Bustard/Kenny Bustard (Lancer Evo 9) 60m 15s.

rally.ie Two wheel drive award: Chris Armstrong/Chris Melly.

Historics: 1 Philip McKibbin/Tommy Commane (Escort) 69m 21s.

Juniors: 1 Cathal Nolan/Stephen Joyce (Civic) 47m 42s,

2 Darragh McNern/Trevor Graham (Corolla) 48m 14s,

3 Gareth Black/Ryan Brennan (Starlet) 50m 04s.

 

MIDLAND M C LOOSE SURFACE AUTOCROSS AT BALLYFEENY, SCRAMOGUE, CO ROSCOMMON (ROUND OF FIVE STAR CATERING NATIONAL CHAMPIONSHIP):

Best time of day (Special): Padraic McHale (Berrisford Hayabusa) 2m 48.3s,

Best time of day (Saloon): Matt Shinnors (Impreza) 2m 58.7s.

Class winners: Mick McCormack (MG ZR), Steven Caffrey (Civic), Gerry Reilly (Civic), Bobby Cooper (Impreza), Martin McAteer (Buggy), Nathan McCord (Micra), Anthony Culleton (Buggy), Jack Kelly (MG ZR).

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST