USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 19/20 January 2019

CARRICK-ON-SUIR M C WILLIE LOUGHMAN MEMORIAL FOREST RALLY AT SLIEVERUE, CO KILKENNY (ROUND 1 OF VALVOLINE NATIONAL CHAMPIONSHIP AND SUIRWAY GROUP SOUTH EAST STAGES CHAMPIONSHIP):

1 Marty McCormack/Barney Mitchell (Fabia R5) 34m 08s,

2 Andrew Purcell/Mark Wiley (Fiesta R5) 34m 18s,

3 Garry Jennings/Rory Kennedy (Impreza) 34m 33s,

4 Sam Moffett/James Fulton (Fiesta R5) 34m 35s,

5 Barry McKenna/Andy Hayes (Fiesta R5) 35m 00s,

6 Niall McCullagh/Ryan McCloskey (Lancer Evo 9 Gp N) 35m 38s,

7 Niall Henry/Damien Duffin (Citroen DS3) 35m 40s,

8 Cathan McCourt/Barry McNulty (Fiesta R5) 35m 49s,

9 Brendan Cumiskey/Ronan O’Kane (Fabia R5) 35m 57s,

10 Conor McCourt/Caolan McKenna (Lancer Evo 9) 36m 02s.

Junior Class 16: 1 Shane Kenneally/Jer Connors (Civic) 42m 54s,

2 Gareth Deazley/Tony McGovern (Civic) 43m 41s,

3 Jason Murphy/Matthew Murphy (Civic) 46m 17s.

Junior Class 16A: 1 Josh McErlean/Liam Moynihan (Peugeot 208 R2) 38m 59s,

2 Derek Mackarel/Muireann Hayes (Nova) 39m 07s,

3 Marty Gallagher/Niall Burns (Peugeot 208 R2) 39m 58s.

Junior 1000 Class: 1 Reece Pollock/John Burke (Micra) 49m 48s,

2 Kyle McBride/Kieran McBride (Aygo) 50m 23s,

3 Peter Beaton/Conor Boylan (Peugeot 107) 51m 03s.

 

MIDLAND M C AUTOTEST AT LONGFORD (ROUND 8 OF HEWISON TROPHY CHAMPIONSHIP):

1 Robin Lyons (Mini Special) 494.1s,

2 Ian White (Mini Special) 499.3s,

3 Guy Foster (Mini Special) 502.0s,

4 Chris Grimes (Mini) 524.9s,

5 Darren Quille (Westfield) 527.8s,

6 Peter Grimes (Mini-Nova Special) 529.1s,

7 Paul Phelan (Mini Special) 611.2s,

8 James Mansfield (Mazda MX5) 692.6s.

Class winners: Chris Grimes, Ian White, Darren Quille, James Mansfield.

Club members: 1 Jack Kelly (MG ZR) 294.2s, 2 Sean McCaffrey (Civic) 312.8s, 3 Mick McCormack (MG ZR) 325.9s.

 

LEINSTER M C KEHOE CUP SPORTING TRIAL AT TIGLIN, ASHFORD, CO WICKLOW:

1 Craig MacWilliam (Erskine-Yamaha) 8 marks,

2 Siobhan McCann (JMcVW) 9m,

3 Enda Byrne (VW) 9m,

4 Fergil Gregory (Erskine-Yamaha) 9m,

5 Kevin Sheane (Sheane VW) 11m,

6 Joe McCann (JMcVW) 11m,

7 Ian Sweeney (Sweeney-Suzuki) 12m,

8 Richard Meeke (BD-Opel) 12m,

9 Alan Watkins (Watkins-Yamaha) 15m,

10 Gordon Watkins (Watkins-Yamaha) 16m,

11 Aidan Kehoe (Sheane VW) 17m,

12 Philip Hughes (Hughes-Honda) 19m.

Grade winners: Siobhan McCann, Ian Sweeney, Aidan Kehoe, Karen Fildes (Erskine Lancia).

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST