USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 23/24 March 2019

MIDLAND M C ADMORE AIR CONDITIONING CORP MOTO STAGES RALLY AT LONGFORD (ROUND 2 OF TRITON SHOWERS NATIONAL RALLY CHAMPIONSHIP, HUGO LOONAM MOTORS MIDLANDS EAST CHAMPIONSHIP AND ROUND 1 OF SLIGO PALLETS BORDER CHAMPIONSHIP):

1 Josh Moffett/Andy Hayes (Fiesta WRC) 57m 58s,

2 Roy White/James O’Brien (Fiesta WRC) 59m 10s,

3 Peadar Hurson/Damien Connolly (Fiesta WRC) 59m 59s,

4 James Stafford/Jeff Case (Darrian T90 GTR) 60m 13s,

5 Joe McGonigle/Ciaran Geaney (Mini WRC) 60m 16s,

6 Darren Gass/Enda Sherry (Fabia R5) 60m 24s,

7 Padraig Egan/Brian Hassett (Impreza WRC) 61m 00s,

8 Kevin Eves/Chris Melly (Corolla) 61m 20s,

9 Chris Armstrong/Gavin Doherty (Escort) 61m 39s,

10 J F Shovelin/Emmet Brosnan (Escort) 62m 26s.

Motorsport Safety Team Group N award: Niall Devine/Liam McIntyre (Lancer Evo 9) 62m 42s.

rally.ie Two wheel drive award: James Stafford/Jeff Case.

Juniors Class 16: 1 Stephen Reynolds/Derek McCarthy (Civic) 48m 15s,

2 Jack Brunton/Darragh Kelly (Civic) 48m 23s,

3 Shane Kenneally/Ger Connors (Civic) 48m 43s.

Juniors Class 16A: 1 David Kelly/Kenny Bustard (Starlet) 45m 41s,

2 Johnny Armstrong/Phil Mitchell (Citroen C2) 47m 39s,

3 Nigel Roche/Andrew Cronin (Civic) 47m 56s.

 

TRIALS DRIVERS’ CLUB CLUBMAN AUTOTEST AT MONDELLO PARK:

BEGINNERS:

1 Alex Denning (Starlet) 560.0s,

2 Leo Nulty (Westfield) 563.2s,

3 Gerard Keane (Starlet) 579.0s.

NOVICES:

1 Eoin Noonan (Starlet) 528.4s,

2 Aoife Ryan (Starlet) 588.4s.

INTERMEDIATES:

1 Cathal O’Carroll (Mazda MX5) 565.8s,

2 Zoe Briggs (Mazda MX5) 578.3s,

3 Jay Donegan (Starlet) 583.9s.

EXPERTS:

1 Liam Cashman (Westfield) 439.6s,

2 Richard Meeke (Starlet) 446.9s,

3 Michael Cullen (Westfield) 453.8s,

4 Piers MacFheorais (Mazda MX5) 478.0s,

5 Philip O’Reilly (Starlet) 482.1s,

6 James Mansfield (Mazda MX5) 502.7s.

MUNSTER KART CLUB O PLATE RACE MEETING AT KARTWORLD, WATERGRASSHILL, CO CORK:

Mini Kart: 1 Chad Laman, 2 Erik Gilsenan, 3 Jack McLoughlin.

Cadet Final: 1 Michael Gray, 2 Calem MacSweeney, 3 Jack Buckley.

Rookies: 1 Conor Grant, 2 Colin Cronin, 3 Tadgh Buckley.

Rotax Max Final: 1 Jason Cullen, 2 Sean Purcell, 3 Dylan Caffrey.

Iame X30 Junior and Junior Max Final: 1 Sean McCormack, 2 Sean Hogan, 3 Alyx Coby.

Formula 125 Open Final: 1 Colin Smith, 2 Ian Walsh, 3 Jack Moran.

Iame X30 Senior Final: 1 Richie Faulkner, 2 Cormac Dunne, 3 Mark Daly.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST