USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 6/7 April 2019

CARLOW CAR CLUB RALLYCROSS AT PALLAS KARTING, TYNAGH, CO GALWAY (ROUND 2 OF PARTS FOR CARS NATIONAL CHAMPIONSHIP):

SUPER FINAL:

1 Noel Greene (Mitsubishi Mirage) 5m 09.70s,

2 Willie Coyne (Opel Corsa) 5m 16.67s,

3 Darragh Morris (Subaru Impreza) 5m 28.64s,

4 David James (Ford Escort),

5 Philip Kelly (Toyota).

SUPERCAR FINAL:

1 Noel Greene (Mitsubishi Mirage) 5m 21.74s,

2 Darragh Morris (Subaru Impreza) 5m 30.77s.

MODIFIED FINAL:

1 Willie Coyne (Opel Corsa) 5m 14.44s,

2 Michael Coyne (Vauxhall Nova) 5m 16.43s,

3 Lloyd Spendlove (Lotus Exige) 5m 19.94s,

4 Brian Grealish (Honda Civic),

5 Philip Kelly (Toyota).

PRODUCTION FINAL:

1 David Gibb (Peugeot 106) 6m 01.63s.

RALLY CARS FINAL:

1 David James (Ford Escort) 5m 30.09s,

2 Dick Sheenan (Opel Corsa) 5m 40.89s,

3 P J Doyle (Peugeot 205) 5m 52.72s,

4 Coly Loughlin (Honda Integra),

5 Michael Nolan (Peugeot 106),

6 Joe Downey (Peugeot 106).

FORD FIESTA ZETEC FINAL:

1 David Maher 5m 55.11s,

2 Oisin Kane 5m 56.30s.

JUNIOR FINAL:

1 Brendan McCaughan (Ford Fiesta) 5m 51.99s,

2 Jack Byrne (Ford Fiesta) 5m 52.39s,

3 Loughlin Farrell (Ford Fiesta) 5m 54.71s,

4 Michael Ryan (Ford Fiesta),

5 Christopher Grimes (Ford Fiesta),

6 Seanie Bellew (Ford Fiesta).

BUGGY FINAL:

1 Padraic McHale (Casmat) 4m 57.19s,

2 Paul Lennon (Semog) 5m 02.95s,

3 Russell Woods (RX-01) 5m 10.80s,

4 Derek Deane (Buggy),

5 Pat Bellew (RX-01),

6 Paul Nolan (Yacar).

KERRY M C ROSE HOTEL CIRCUIT OF KERRY RALLY AT TRALEE (ROUND 2 OF TOP PART WEST COAST RALLY CHAMPIONSHIP AND ROUND 1 OF CENTRA FARRANFORE KINGDOM OF KERRY RALLY CHAMPIONSHIP):

1 Daragh O’Riordan/Mikie Walsh (Fiesta WRC) 53m 07s,

2 Pat O’Connell/Adam Coffey (Lancer Evo 10) 54m 32s,

3 Tomas Davies/Shane Buckley (Escort) 55m 27s,

4 Keith Lyons/Niall Burns (Fiesta R5) 55m 34s,

5 Stuart Darcy/J J Cremin (Escort) 55m 40s,

6 Ian Roche/Anthony Nestor (Impreza) 55m 45s.

Juniors: 1 Donagh Crowley/Denis Nagle (Starlet) 37m 43s,

2 Tom Murphy/Tommy Downes (Civic) 46m 03s.

Historics: 1 Maurice Meskell/Stephen Meskell (Escort) 60m 25s,

2 Todd Falvey/Iarla McCarthy (Escort) 61m 20s,

3 P J O’Dowd/John Young (Sunbeam) 63m 38s.

TRIALS DRIVERS’ CLUB MULTI VENUE AUTOTEST AT AVOCA RIVER PARK, ARKLOW, CO WICKLOW:

1 Christopher Evans (Toyota MRS) 1979s,

2 Niall Murray (Starlet) 1993s,

3 Piers MacFheorais (Mazda MX5) 2008s,

4 Liam Cashman (Starlet) 2031s,

5 Richard Meeke (Mazda MX5) 2042s,

6 Eoin Murray (Starlet) 2057s.

Class winners: Rod McGovern (Starlet) 2082s, Conor Clarke (Starlet) 2158s, Niall Murray, Piers MacFheorais, Guy MacWilliam (Mazda MX5) 2311s.

BIRR & DISTRICT M C GRASS SURFACE AUTOCROSS AT NEWTOWN, NENAGH, CO TIPPERARY (ROUND 1 OF HYUNDAI LIMERICK MOTOR CENTRE NATIONAL CHAMPIONSHIP): 

Best time of day (Special): Ian Byrne (Nissan Special) 2m 24.5s.

Best time of day (Saloon): Bernard O’Leary (Fiesta) 2m 48.4s.

Class winners: Tommy Flanagan (Starlet), Pat Driver (Peugeot 106), Gerard O’Connell (Celica), Mike O’Connor (Bennett Special), Whitby Moynan (Toyota Special), Cian Walsh (Peugeot 205), Niall Flanagan (Starlet), Declan O’Regan (JB Buggy), Stephen Delaney (Yacar), Nathan Moloney (Berrisford).

 

CONNAUGHT M C LOOSE SURFACE AUTOCROSS AT AUGHAMORE, CARRAROE, CO SLIGO: 

1 Donal Sweeney (Buggy) 7m 52.2s,

2 Derek Mackarel (Berrisford) 7m 57.7s,

3 Martin Tynan (Buggy) 8m 05.1s,

4 Pascal McCarney (Buggy) 8m 09.6s,

5 Andy Mackarel (Berrisford) 8m 12.0s,

6 Mickey Tynan (Buggy) 8m 14.4s.

Class winners: Alan Pickens, Eric Gavin, Andrew McMahon, Gerry Reilly, Derek Mackarel, Darragh Kilbride.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST