USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 13/14 April 2019

IRISH MOTOR RACING CLUB RACE MEETING AT MONDELLO PARK:

FINNSTOWN CASTLE BOSS IRELAND FORMULA LIBRE RACE 1 (12 laps):

1 Paul O’Connell (Dallara World Series) 10m 41s, 77.48 mph,

2 Fergus Faherty (Dallara-Toyota F3) 10m 45s,

3 Barry Rabbitt (Tatuus F Renault) 10m 55.1s,

4 Sam Mansfield (Radical SR8),

5 John Daly (Lola F3000),

6 Michael Roche (Dallara F399).

Fastest lap: O’Connell and Faherty 52.311s, 79.11 mph.

 

FINNSTOWN CASTLE BOSS IRELAND FORMULA LIBRE RACE 2 (17 laps):

1 Paul O’Connell (Dallara World Series) 15m 18.6s, 76.58 mph,

2 Fergus Faherty (Dallara-Toyota F3) 15m 34.5s,

3 Joe Courtney (Dallara F308) 15m 39.3s,

4 Sam Mansfield (Radical SR8),

5 Barry Rabbitt (Tatuus F Renault).

Fastest lap: O’Connell 52.463s, 78.88 mph.

 

DENNINGS CARS FIESTA ST RACE 1 (13 laps):

1 Erik Holstein 15m 19.1s, 58.54 mph,

2 Alex Denning 15m 21.5s,

3 Dave Maguire 15m 22.3s,

4 Michael Cullen,

5 Barry McHenry,

6 Graham McDonnell.

Fastest lap: Holstein 1m 06.053s, 62.65 mph (class record).

 

DENNINGS CARS FIESTA ST RACE 2 (14 laps):

1 Alex Denning 15m 37s, 61.83 mph,

2 Michael Cullen 15m 37.5s,

3 Erik Holstein 15m 38s,

4 Brendan Fitzgerald,

5 Barry McHenry,

6 Dave Maguire.

Fastest lap: Cullen 1m 06.006s, 62.70 mph (class record).

 

DENNINGS CARS FIESTA ST RACE 3 (14 laps):

1 Erik Holstein 15m 31.2s, 62.22 mph,

2 Dave Maguire 15m 34.6s,

3 Brendan Fitzgerald 15m 35.2s,

4 Alex Denning,

5 Michael Cullen,

6 Barry McHenry.

Fastest lap: Holstein 1m 05.807s, 62.89 mph (class record).

 

KEELAN CONSTRUCTION FIESTA ZETEC RACE 1 (13 laps):

1 Owen Purcell 15m 36.6s, 57.44 mph,

2 Andy Kavanagh 15m 41s,

3 Wayne Laverick 15m 41.3s,

4 William Kellett,

5 Colm Barrable,

6 Darren Lawler.

Fastest lap: Laverick 1m 11.325s, 58.02 mph.

 

KEELAN CONSTRUCTION FIESTA ZETEC RACE 2 (10 laps):

1 Owen Purcell 12m 01.5s, 57.36 mph,

2 Darren Lawler 12m 02.4s,

3 William Kellett 12m 02.8s,

4 Andy Kavanagh,

5 Colm Barrable,

6 Wayne Laverick.

Fastest lap: Purcell 1m 11.097s, 58.21 mph.

 

KEELAN CONSTRUCTION FIESTA ZETEC RACE 3 (13 laps):

1 William Kellett 15m 37.5s,

2 Owen Purcell 15m 38s, 56.82 mph,

3 Wayne Laverick 15m 38.2s,

4 Colm Barrable,

5 Darren Lawler,

6 Lloyd Murphy.

Fastest lap: Laverick 1m 11.003s, 58.28 mph.

 

SELCO.IE FORMULA VEE RACE (15 laps):

1 Anthony Cross (Sheane) 15m 38s, 66.18 mph,

2 Dan Polley (Sheane) 15m 38.2s,

3 Jack Byrne (Sheane) 15m 39.2s,

4 Ken Browne (Sheane),

5 Philip Sheane (Sheane),

6 Robert Fleming (Sheane).

Fastest lap: Cross 1m 01.506s, 67.28 mph.

 

STRYKER RACE 1 (15 laps):

1 Stephen Ross 15m 40.3s, 66.02 mph,

2 Greg Kelly 15m 45.7s,

3 Andrew D’Alton 15m 47.4s,

4 Roger Welaratne,

5 Adrian Deasy,

6 Des Bruton.

Fastest lap: Ross 1m 01.507s, 67.28 mph.

 

STRYKER RACE 2 (15 laps):

1 Stephen Ross 15m 43.5s, 65.80 mph,

2 Adrian Deasy 15m 51.7s,

3 Colin Deering 15m 51.9s,

4 Roger Welaratne,

5 Nicole Drought,

6 Des Bruton.

Fastest lap: Ross 1m 01.737s, 67.03 mph.

 

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 1 (8 laps):

1 Matthew Nicholl 9m 14.7s, 59.69 mph,

2 Robbie Parks Jnr 9m 14.9s,

3 Jack Byrne 9m 18s,

4 Sean McGovern,

5 Christopher Grimes,

6 Karl O’Brien

Fastest lap: Nicholl 1m 07.770s, 61.06 mph.

 

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 2 (14 laps):

1 Matthew Nicholl 16m 04.4s, 60.07 mph,

2 Robbie Parks Jnr 16m 05s,

3 Christopher Grimes 16m 05.2s,

4 Karl O’Brien,

5 Sean McGovern,

6 Jack Byrne.

Fastest lap: Nicholl 1m 07.770s, 61.06 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE 1 (9 laps):

1 Richard Kearney 8m 59.5s, 69.04 mph,

2 Brian Hearty 8m 59.6s,

3 Brian Egan 9m 10.9s,

4 Paul McLoughlin,

5 Sean Hynes,

6 Derek Roddy.

Fastest Lap: Kearney 58.978s, 70.17 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE 2 (16 laps):

1 Brian Hearty 15m 43.9s, 70.15 mph,

2 Richard Kearney 15m 45s,

3 Paul McLoughlin 16m 05.8s,

4 Brian Egan,

5 Sean Hynes,

6 James Sunderland.

Fastest Lap: Kearney 57.730s, 71.68 mph.

 

CLOSED WHEEL LIBRE RACE 1 (15 laps):

1 Pat McBennett (Lotus Elise) 15m 42.1s, 65.89 mph,

2 Rod McGovern (Seat Leon) 15m 56.3s,

3 Darragh McMullen (Seat Leon) 15m 57.6s,

4 Barry English (Seat Leon),

5 Shane Murphy (Seat Leon),

6 Niall McFadden (Seat Leon).

Fastest lap: McBennett 57.267s, 72.26 mph.

 

CLOSED WHEEL LIBRE RACE 2 (16 laps):

1 Pat McBennett (Lotus Elise) 15m 26.2s, 71.49 mph,

2 Shane Murphy (Seat Leon) 15m 47.4s,

3 Rod McGovern (Seat Leon) 15m 55.6s,

4 Barry English (Seat Leon),

5 Niall Murray (Seat Leon),

6 Neil McMullen (Seat Leon).

Fastest lap: McBennett 56.975s, 72.63 mph.

 

HISTORIC RACE 1 (15 laps):

1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 15m 59.9s, 64.67 mph,

2 Bernard Foley (MGBGT V8) 16m 01.3s,

3 Clive Brandon (Lotus 47) 16m 45.8s,

4 Wolfgang Schnittger (MG Midget),

5 Eddie Kinirons (Ford Escort RS2000),

6 Colin Grant (Mallock U2).

Fastest lap: Cochrane 1m 02.667s, 66.04 mph.

 

HISTORIC RACE 2 (14 laps):

1 Bernard Foley (MGBGT V8) 15m 14.1s, 63.38 mph,

2 Brendan Keane (Mallock U2) 15m 20.1s,

3 Clive Brandon (Lotus 47) 15m 24.4s,

4 Wolfgang Schnittger (MG Midget),

5 Ed Cassidy (Sunbeam Tiger),

6 Eddie Kinirons (Ford Escort RS2000).

Fastest lap: Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 1m 03.592s, 65.08 mph.

 

MUNSTER C C ABBEY HOTEL MOONRAKER FOREST RALLY AT BALLYVOURNEY, CO CORK (ROUND 3 OF VALVOLINE NATIONAL CHAMPIONSHIP):

1 Cathan McCourt/Barry McNulty (Fiesta R5) 47m 43s,

2 Niall Henry/Damien Duffin (Citroen DS3 R5) 48m 49s,

3 Donall Sweeney/Dean O’Sullivan (Lancer Evo 6) 49m 29s,

4 Joe Hegarty/David Turkington (Lancer Evo 9) 49m 44s,

5 Mickey Carbin/Conor Mohan (Lancer Evo 8) 49m 46s,

6 David Crossen/Aileen Kelly (Escort) 50m 04s,

7 Shane McGirr/Liam McIntyre (Starlet) 50m 27s,

8 William Creighton/Liam Regan (Peugeot 208 R2) 50m 27s,

9 Stephen Dickson/Tommy Hayes (Lancer Evo 9 Gp N) 50m 32s,

10 Niall McCullagh/Ryan McCloskey (Lancer Evo 9 Gp N) 50m 33s.

Junior Class 16: 1 Kieran Lynch/Adam Power (Civic) 54m 49s,

2 Shane Kenneally/Jer Connors (Civic) 56m 03s,

3 Killian O’Brien/Aaron McEvoy (Civic) 58m 24s.

Junior Class 16A: 1 Derek Mackarel/Muireann Hayes (Nova) 50m 37s,

2 Kyle White/Sean Topping (Peugeot 208) 54m 30s.

Junior 1000 Class: 1 Kyle McBride/Kieran McBride (Aygo) 62m 20s,

2 Peter Beaton/Conor Boylan (Peugeot 107) 63m 38s,

3 Reece Pollock/John Burke (Micra) 64m 03s.

 

MOTORSPORT IRELAND KART RACE MEETING AT MONDELLO PARK, CO KILDARE (ROUND 1 OF MI NATIONAL CHAMPIONSHIP):

Mini Kart: 1 Chad Laman, 2 Jack McLoughlin, 3 Cillian Faly Cajazeira.

Rotax Max Final: 1 Tomas McCann, 2 Stephen Joyce, 3 Dylan Caffrey.

Iame X30 Junior: 1 T J McDonnell, 2 Sean McCormack, 3 Alyx Coby.

Formula 125 Open Final: 1 Jack Moran, 2 Michael Curran, 3 Mick Dunnion.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST