USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 17/18 August 2019

TODAY’S ULSTER INTERNATIONAL RALLY AT NEWRY (ROUND 4 OF FIA CELTIC RALLY TROPHY, ROUND 6 OF IRISH TARMAC CHAMPIONSHIP AND ROUND 5 OF MUK BRITISH CHAMPIONSHIP):

1 Craig Breen/Paul Nagle (Hyundai i20 R5) 1h 25m 08s,

2 Matt Edwards/Patrick Walsh (Ford Fiesta R5) 1h 25m 29s,

3 Callum Devine/Brian Hoy (Ford Fiesta R5) 1h 25m 50s,

4 Meirion Evans/Jonathan Jackson (Skoda Fabia R5) 1h 27m 13s,

5 Alastair Fisher/Gordon Noble (Ford Fiesta R5) 1h 27m 22s,

6 Daniel Cronin/J J Cremin (Ford Fiesta R5) 1h 29m 10s.

Class winners: Josh McErlean/Keaton Williams (Peugeot 208 R2).


NATIONAL RALLY:

1 Stuart Biggerstaff/Anthony Nestor (Ford Fiesta) 1h 31m 22s,

2 Damian Toner/Mick Coady (Ford Escort) 1h 31m 30s,

3 David Condell/Paul Kelly (Ford Escort) 1h 31m 41s,

4 Camillus Bradley/Crawford Henderson (Ford Escort) 1h 32m 50s,

5 Richard Moore/John McCabe (Ford Escort) 1h 33m 13s,

6 John Devlin/John McCarthy (Ford Escort) 1h 33m 47s.

 
HISTORIC RALLY:

1 Stanley Orr/Graham Henderson (Ford Escort) 1h 34m 54s,

2 Adrian Hetherington/Ronan O’Neill (Ford Escort) 1h 35m 26s,

3 Simon Webster/Jez Rogers (Ford Escort) 1h 38m 05s.

Class winners: Ray Cunningham/Jared Gill (Mini Cooper S).


MONDELLO PARK SPORTS CLUB HISTORIC FESTIVAL RACE MEETING AT MONDELLO PARK:

CLASSIC MINIS RACE 1 (5 laps):

1 Jonathan Lewis (Cooper S) 6m 12.4s, 55.57 mph,

2 Steve Griffin (Wolseley Hornet) 6m 12.9s,

3 Michael Cullen (Cooper S) 6m 13.8s,

4 Richard Redmond (Cooper S),

5 Andrew Blair (Cooper S),

6 Ray Cunningham (Cooper S).

Fastest Lap: Lewis 1m 09.170s, 59.83 mph.


CLASSIC MINIS RACE 2 (12 laps):

1 Ray Cunningham (Cooper S) 15m 48.7s, 52.35 mph,

2 Steve Griffin (Wolseley Hornet) 16m 00.1s,

3 Neil Kavanagh (Cooper S) 16m 00.2s,

4 Jonathan Lewis (Cooper S),

5 Dave Maguire (Cooper S),

6 Niall McFadden (Cooper S).

Fastest Lap: Cunningham 1m 17.951s, 53.09 mph.

 
HRCA HISTORIC RACE 1 (13 laps):

1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 15m 47.9s, 56.75 mph,

2 Bernard Foley (MGBGT V8) 16m 02.5,

3 Clive Brandon (Lotus 47) 16m 13.2s,

4 Tommy Doherty (Ford Capri),

5 John Farrell (Ford Escort),

6 Brendan Keane (Mallock U2).

Fastest lap: Cochrane 1m 05.925s, 62.77 mph.


HRCA HISTORIC RACE 2 (12 laps):

1 Bernard Foley (MGBGT V8) 15m 33.5s, 53.20 mph,

2 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 2 15m 35.4s,

3 Clive Brandon (Lotus 47) 16m 51.4s,

4 Brendan Keane (Mallock U2),

5 Niall McFadden (Cooper S),

6 Conor Cooke (MGB).

Fastest lap: Foley 1m 14.380s, 55.64 mph.


HRCA PRE-1955 HISTORICS RACE 1 (11 laps):

1 Ed Cassidy (Iona Special) 15m 40.6s, 48.40 mph,

2 Kevin Sheane (Ford Special) 15m 43.4s,

3 Liam Ruth (Iona Special) 16m 01.3s, 

4 Tom Mullins (MG TD),

5 Nick Bennett (Alvis Silver Eagle),

6 Eric Kavanagh (Frazer-Nash TT).

Fastest lap: Cassidy 1m 23.913s, 49.32 mph.

Handicap result: 1 Bennett, 2 Cassidy, 3 Ruth.


HRCA PRE-1955 HISTORICS HANDICAP RACE 2 (10 laps):

1 Shane Houlihan (Riley 12/4) 16m 01.3s, 43.05 mph,

2 Tom Mullins (MG TD) 16m 06.6s,

3 Nick Bennett (Alvis Silver Eagle) 16m 15.7s,

4 Eric Kavanagh (Frazer-Nash TT),

5 Kevin Sheane (Ford Special),

6 Detlef Heyer (BMW 328).

Fastest lap: Houlihan 1m 30.147s, 45.91 mph.


LEGENDS RACE 1 (7 laps):

1 Paul O’Brien 9m 11.6s, 52.52 mph,

2 James Holman 9m 24.5s,

3 Geoff Richardson 9m 27.6s,

4 Niki Meredith,

5 Richard Kearney,

6 Greg Richardson.

Fastest lap: O’Brien 1m 13.858s, 56.03 mph.


LEGENDS RACE 2 (7 laps):

1 Paul O’Brien 8m 45.9s, 55.08 mph,

2 Geoff Richardson 8m 57.9s,

3 James Holman 8m 58s,

4 Niki Meredith,

5 Richard Kearney,

6 Greg Richardson.

Fastest lap: O’Brien 1m 08.716s, 60.22 mph.


LEGENDS RACE 3 (8 laps):

1 Paul O’Brien 11m 13.5s, 49.16 mph,

2 Greg Richardson 11m 32.1s,

3 James Holman 11m 32.8s,

4 Gordon Brown,

5 Seamus Ryan.

Fastest lap: O’Brien 1m 22.762s, 50.00 mph.

 
IRISH AUTOPARTS.IE FUTURE CLASSICS RACE 1 (9 laps):

SUPER FUTURE: 

1 Aidan Byrne (Celica) 10m 11.6s, 60.89 mph,

2 David Hammond (Uno) 10m 25.1s,

3 Mike Dermody (Vectra) 10m 25.8s.

Fastest Lap: Stephen Martin (Integra) 1m 06.197s, 62.52 mph.

FUTURE: 

1 Gary Duggan (Punto) 10m 43.1s, 57.92 mph,

2 Paul Flanagan (Punto) 10m 44.7s,

3 John Twomey (Saxo) 10m 47.9s.

Fastest Lap: Colin Lewis (MG) 1m 09.785s, 59.30 mph.

 
IRISH AUTOPARTS.IE FUTURE CLASSICS RACE 1 (5 laps):

SUPER FUTURE: 

1 Aidan Byrne (Celica) 7m 09.4s, 48.19 mph,

2 Ulick Burke (Punto) 7m 14.3s,

3 Mike Dermody (Vectra) 7m 19.2s.

Fastest Lap: Gareth Thompson (Celica) 1m 19.353s, 52.15 mph.


FUTURE: 

1 Gary Duggan (Punto) 7m 12.6s, 47.83 mph,

2 Jimmy Kilbride (Peugeot 106) 7m 17.4s,

3 Paul Flanagan (Punto) 7m 23.5s.

Fastest Lap: Duggan 1m 19.460s, 52.08 mph.

MEATH AND DISTRICT M C RACE MEETING AT ATHBOY, CO MEATH (ROUND 7 OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIP):

Mini Kart: 1 Jack McLoughlin, 2 Cillian Fahy Cajazeira, 3 Ian Carey.

Cadet Final: 1 Robbie Buckley, 2 James Robinson, 3 Eimear Carey.

Cadet Novice Final: 1 Jack Ives, 2 Jemma Barrett, 3 Kyle Quinn.

Rotax Max Final: 1 Simon Ramseyer, 2 Nigel Mckay, 3 Tomas McCann.

Iame X30 Junior: 1 Sean McCormack, 2 T J McDonnell, 3 Rian O’Boyle.

Tillotson T4 Final: 1 Shane Burke, 2 Evan Stapleton, 3 Ryan Nally.

Iame X30 Senior Final: 1 Gary Edwards, 2 Derek Wilson, 3 Michael Slein.

CO MONAGHAN MC ENDURANCE TRIAL AT FOUR SEASONS HOTEL, MONAGHAN (ROUND OF COFFEE EXPERIENCE ENDURANCE TRIAL CHAMPIONSHIP):

1 Kieran McCarra/Ciaran Tynan (Toyota Starlet) 7m 57s,

2 Derek Mackarel/Kieran Deery (Toyota Starlet) 8m 17s,

3 Jack McKenna/Christopher McMahon (Toyota Starlet) 8m 35s,

4 Martin Tynan/Declan Tynan (Toyota Starlet) 8m 47s,

5 Craig O’Rourke/Darren Buttle (Toyota Starlet) 8m 53s,

6 Peter Barrable/Kevin Fagan (Toyota Starlet) 9m 06s.

One litre class winners: Nicole Drought/Aaron McElroy (Nissan Micra) 10m 53s.


Navigation Cars:

1 Ryan Brennan/Mac Kierans (Mitsubishi Colt) 8m 37s,

2 Sam Moffett/James O’Reilly (Toyota Starlet) 8m 48s,

3 Gary Cassidy/Conor Mohan (Mitsubishi Colt) 9m 13s.

Class winners:  Andy Mackarel/Richard Cassidy (Opel Ascona) 11m 09s.


Retrospective Cars:

1 Josh Moffett/Tommy Mohan (Mazda MX5) 10m 30s. 

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST