USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 24/25 August 2019

GALWAY M C LADY GREGORY HOTEL SUMMER RALLY AT GORT, CO GALWAY (ROUND 7 OF TRITON SHOWERS NATIONAL RALLY CHAMPIONSHIP, ROUND 5 OF SLIGO PALLETS BORDER CHAMPIONSHIP AND ROUND 5 OF TOP PART WEST COAST CHAMPIONSHIP):

1 Josh Moffett/Andy Hayes (Fiesta WRC) 63m 18s,

2 Cathan McCourt/Grace O’Brien (Fiesta R5) 63m 55s,

3 Ian Barrett/Paul McGee (Impreza WRC) 64m 45s,

4 Gary Kiernan/Ryan Moore (Escort) 65m 12s,

5 Hugh Hunter/Rob Fagg (Focus WRC) 65m 22s,

6 Niall Maguire/James O’Reilly (Impreza WRC) 65m 29s,

7 Steve Wood/Keith Moriarty (Fiesta WRC) 66m 25s,

8 Shane Maguire/Conor Foley (Lancer Evo 9 Gp N) 67m 27s,

9 Frank Kelly/Sean Hayde (Escort) 67m 29s,

10 J F Shovelin/Emmet Brosnan (Escort) 67m 32s.

Motorsport Safety Team Group N award: Shane Maguire/Conor Foley.

rally.ie Two wheel drive award: Gary Kiernan/Ryan Moore.

Historics: 1 David Armstrong/Podge Newe (Escort) 73m 02s.

Juniors Class 16: 1 Jack Brunton/Darragh Kelly (Civic) 49m 29s,

2 Stephen Reynolds/Derek McCarthy (Civic) 50m 38s,

3 Cathal Nolan/Emel McNamara (Civic) 50m 41s.

Juniors Class 16A: 1 Colin O’Donoghue/Eddie Doherty (Escort) 46m 30s,

2 Aaron McIntyre/Ben McIntyre (Starlet) 47m 08s,

3 Johnny Armstrong/Philly Mitchell (Citroen C2) 49m 02s.


500 MRCI KIRKISTOWN RACE MEETING (ROUNDS OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIPS): FINNSTOWN CASTLE BOSS IRELAND FORMULA LIBRE RACE 1 (18 laps):

1 Paul O’Connell (Dallara World Series T02) 16m 42s, 97.78 mph,

2 Eamon Matheson (Jade Tracksport) 16m 52.4s,

3 Barry Rabbitt (Tatuus F Renault) 16m 54.8s,

4 Sam Mansfield (Radical SR8),

5 Fergus Faherty (Dallara-Toyota F3),

6 John Stewart (Mygale M12).

Fastest lap: O’Connell 53.247s, 102.22 mph.


FINNSTOWN CASTLE BOSS IRELAND FORMULA LIBRE RACE 2 (18 laps):

1 Paul O’Connell (Dallara World Series T02) 16m 25.7s, 99.39 mph,

2 Sam Mansfield (Radical SR8) 16m 38.7s,

3 Fergus Faherty (Dallara-Toyota F3) 16m 54.9s,

4 Eamon Matheson (Jade Tracksport),

5 John Stewart (Mygale M12),

6 Barry Rabbitt (Tatuus F Renault).

Fastest lap: O’Connell 52.954s, 102.79 mph.

 
FORMULA SHEANE RACE 1 (16 laps):

1 Richard Kearney 16m 42.7s, 86.85 mph,

2 Brian Hearty 16m 43.6s,

3 Paul McLoughlin 16m 51.7s,

4 Derek Roddy.

Fastest Lap: Hearty 1m 01.498s, 88.51 mph.


FORMULA SHEANE RACE 2 (16 laps):

1 Brian Hearty 16m 50.2s, 86.21 mph,

2 Sean Hynes 16m 50.3s,

3 Paul McLoughlin 16m 58.8s,

4 Richard Kearney.

Fastest Lap: Hynes 1m 01.288s, 88.81 mph.


SELCO.IE FORMULA VEE RACE 1 (14 laps):

1 Philip Sheane (Sheane) 16m 15.6s, 78.11 mph,

2 Tim Murray (Leastone) 16m 26.8s,

3 Jordan Kelly 16m 28.4s,

4 Jack Byrne (Sheane),

5 Robert Fleming (Sheane),

6 J B Farrell.

Fastest lap: Byrne 1m 07.885s, 80.18 mph.


SELCO.IE FORMULA VEE RACE 2 (15 laps):

1 Anthony Cross (Sheane) 16m 53.7s, 80.54 mph,

2 Dan Polley (Sheane) 16m 53.7s,

3 Trevor Delaney (Sheane) 17m 02.9s,

4 Tim Murray (Leastone),

5 Jordan Kelly,

6 David O’Loughlin.

Fastest lap: Polley 1m 06.292s, 82.10 mph.


GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 1 (14 laps):

1 Matthew Nicholl 17m 06.1s, 74.26 mph,

2 Karl O’Brien 17m 06.5s,

3 Jack Byrne 17m 14.2s,

4 Anthony Conway,

5 Charlotte Fenton.

Fastest lap: Nicholl 1m 12.130s, 75.46 mph.


GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 2 (14 laps):

1 Matthew Nicholl 17m 11.5s, 73.87 mph,

2 Karl O’Brien 17m 12.7s,

3 Jack Byrne 17m 22.2s,

4 Anthony Conway,

5 Charlotte Fenton.

Fastest lap: O’Brien 1m 12.210s, 75.38 mph.


NON-MI CHAMPIONSHIP RACES:

AVON TYRES FORMULA FORD 1600 RACE 1 (16 laps):

1 Michael Eastwell 16m 51.8s, 86.07 mph,

2 Ross Martin 16m 52.2s,

3 Jonathan Browne 16m 52.4s.

Fastest lap: Martin 1m 02.053s, 87.72 mph.
 

AVON TYRES FORMULA FORD 1600 RACE 2 (16 laps):

1 Ross Martin 16m 40s, 87.09 mph,

2 Jonathan Browne 16m 40.2s,

3 Jamie Thorburn 16m 40.9s.

Fastest lap: Browne 1m 01.240s, 88.88 mph.


AVON TYRES FORMULA FORD 1600 RACE 3 (16 laps):

1 Ivor McCullough 16m 40.2s, 87.07 mph,

2 Spike Kohlbecker 16m 41.5s,

3 Jonathan Browne 16m 41.7s.

Fastest lap: Martin 1m 01.293s, 88.80 mph.

 
DAWSON WAM FORMULA FORD 1600 RACE 1 (16 laps):

1 Ivor McCullough (Van Diemen RF01) 16m 47.3s, 86.45 mph,

2 David McCullough (Van Diemen RF01) 16m 49s,

3 Alan Davidson (Mondiale M89S) 16m 49.2s.

Fastest lap: Davidson 1m 01.885s, 87.95 mph.


DAWSON WAM FORMULA FORD 1600 RACE 2 (16 laps):

1 Ivor McCullough (Van Diemen RF01) 16m 38s, 87.26 mph,

2 David McCullough (Van Diemen RF01) 16m 40.6s,

3 Alan Davidson (Mondiale M89S) 16m 40.8s.

Fastest lap: David McCullough 1m 01.529s, 88.46 mph.

 
TRIALS DRIVERS’ CLUB MULTI VENUE AUTOTEST AT AVOCA RIVER PARK, ARKLOW, CO WICKLOW:

1 Richard Meeke (Starlet) 1780s,

2 Liam Cashman (Starlet) 1785s,

3 Daniel Byrne (Peugeot 106) 1791s,

4 Eamonn Byrne (Yaris) 1819s,

5 John Nolan (Starlet) 1835s,

6 Piers MacFheorais (Mazda MX5) 1838s,

7 Frank Lenehan (Starlet) 1843s,

8 Philip O’Reilly (Starlet) 1848s,

9 Brian Kingston (Ignis) 1856s,

10 David Meeke (Starlet) 1936s.

Class winners: David Meeke, James Driver (Starlet), Liam Cashman, Piers MacFheorais.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST