USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 21/22 September 2019

CARLOW C C AUTOTEST AT IDA BUSINESS PARK, BALLYNATTIN, ARKLOW, CO WICKLOW (ROUND 3 OF HEWISON TROPHY CHAMPIONSHIP) (DAY 1):


1 Guy Foster (Mini Special) 651.1s,


2 Chris Grimes (Mini) 673.3s,


3 Andy Blair (Nova) 685.4s,


4 Jonni McDaid (Mini) 686.7s,


5 Paul Lowther (Westfield) 701.2s,


6 Liam Cashman (Westfield) 702.8s,


7 Cian Power (Mini Special) 735.0s,


8 Tommi McDaid (Mini) 748.6s,


9 Paul Phelan (Mini Special) 763.8s,


10 John McAssey (Starlet) 825.0s,


11 Paul Blair (Nova) 848.5s,


12 James Mansfield (Mazda MX5) 878.1s.


Class winners: Chris Grimes, Cian Power, Paul Lowther, Anthony Freeney (Starlet) 929.5s, Andy Blair, James Mansfield.


 

CARLOW C C AUTOTEST AT IDA BUSINESS PARK, BALLYNATTIN, ARKLOW, CO WICKLOW (ROUND 4 OF HEWISON TROPHY CHAMPIONSHIP) (DAY 2):


1 Guy Foster (Mini Special) 672.5s,


2 Peter Grimes (Mini-Nova Special) 698.6s,


3 Jonni McDaid (Mini) 715.7s,


4 Chris Grimes (Mini) 731.1s,


5 Cian Power (Mini Special) 762.7s,


6 Tommi McDaid (Mini) 779.4s,


7 Christopher  Grimes (Mini) 798.4s,


8 Liam Cashman (Westfield) 799.7s,


9 Paul Phelan (Mini Special) 801.2s,


10 John McAssey (Starlet) 833.1s,


11 Eoin Noonan (Starlet) 893.9s,


12 Anthony Freeney (Starlet) 913.2s.


Class winners: Jonni McDaid, Peter Grimes, Liam Cashman, Eoin Noonan, Anthony Freeney.


 

TIPPERARY M C GRASS SURFACE AUTOCROSS AT KILMORE, CLONMEL, CO TIPPERARY (ROUND OF HYUNDAI LIMERICK MOTOR CENTRE NATIONAL CHAMPIONSHIP):


Best time of day (Special): Nathan Moloney (Berrisford) 3m 56.1s,


Best time of day (Super Saloon): Bernard O’Leary (Impreza) 4m 42.1s,


Best time of day (Saloon): Jack Walsh (Civic) 4m 34.2s.


Class winners: Zara Moynan (Mini), Kevin Callanan (Peugeot 106), Richard O’Shea (Escort), Gerard O’Connell (Celica), Aidan Whyte (Buggy), Ian Byrne (Nissan Special), Cian Walsh (Peugeot 205), Tommy O’Connell (Civic).


 

MOTOR ENTHUSIASTS’ CLUB RHODES CUP SPORTING TRIAL AT GLENEALY, CO WICKLOW:


1 Paul Needham (Erskine-Honda) 2 marks,


2 Fergil Gregory (Erskine-Yamaha) 3m,


3 Enda Byrne (VW) 11m,


4 Siobhan McCann (JMcVW) 11m,


5 Morgan Evans (Mog-Honda) 12m,


6 John Bolton (Grasshopper VW) 13m,


7 Conor Peden (VW) 17m,


8 Percy Pennefather (Erskine-Suzuki) 18m,


9 Christopher Evans (ETE-Yamaha) 20m,


10 Tony Farrell (Erskine-S&S) 22m,


11 Roy Stewart (Erskine-Harley Davidson) 23m,


12 Ian Sweeney (Sweeney-Suzuki) 28m.


Grade winners: Fergil Gregory, John Bolton, Colm O’Connor (VW) 35m, Max Sheane (Sheane VW) 37m.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST